Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

układy i metody Pomiaru poziomu cieczy i przepływu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "układy i metody Pomiaru poziomu cieczy i przepływu"— Zapis prezentacji:

1 układy i metody Pomiaru poziomu cieczy i przepływu

2 Pomiar poziomu cieczy Pomiar poziomu medium jest w istocie pomiarem odległości lub długości. Metody: kontaktowe bezkontaktowe

3 Metody bezkontaktowe:
• radarowa • laserowa • ultradźwiękowa • radiometryczna indukcyjna

4 Metoda radarowa Zasada działania bazuje na pomiarze czasu przelotu impulsów mikrofalowych (6-26 GHz), emitowanych przez antenę i odbijanych od powierzchni produktu na skutek zmiany impedancji falowej. Czas przelotu (to) impulsów odbitych jest wprost proporcjonalny do odległości (d) od powierzchni produktu: gdzie: c – prędkość światła (300000 km/s) Znajomość wysokości zbiornika i zmierzonej odległości pozwala obliczyć poziom produktu.

5 Metoda laserowa Czujnik laserowy emituje wiązkę impulsów świetlnych i rejestruje impulsy odbite od powierzchni mierzonego medium. Poziom substancji w zbiorniku określany jest na podstawie pomiaru czasu koniecznego na dotarcie i powrót promieniowania do jego powierzchni. Zmierzona odległość  pozwala zazwyczaj w prosty sposób obliczyć procentowe zapełnienie zbiornika.

6 Metoda ultradźwiękowa
Zasada działania wykorzystuje pomiar czasu przelotu impulsów ultradźwiękowych, emitowanych przez czujnik i odbitych od powierzchni medium, która jest granicą dwóch ośrodków o różnej gęstości (atmosfera/produkt). Czas przelotu (to) impulsów odbitych jest wprost proporcjonalny do odległości (d) od powierzchni produktu: gdzie: v – prędkość fali ultradźwiękowej w atmosferze gazowej

7 Metoda wibracyjna Zasada działania oparta jest o zjawisko rezonansu kamertonowego. System rezonansu jest zaburzony w wyniku kontaktu jakiegokolwiek materiału z widełkami kamertonu. Wbudowany układ elektroniczny przetwarza to zaburzenie w sygnał elektryczny.

8 Metoda radiometryczna
Zasada działania przyrządów radiometrycznych opiera się na pomiarze absorpcji promieniowania gamma, przechodzącego przez mierzony produkt (przy pomiarze prawie całe promieniowanie ulega absorpcji przez medium). Izotop cezu lub kobaltu emituje promieniowanie elektromagnetyczne, które podczas przenikania przez materiał ulega osłabieniu na skutek absorpcji. Przetwornik zamontowany po przeciwległej stronie zbiornika lub rurociągu, przetwarza odebraną przez detektor wiązkę promieniowania na sygnał elektryczny.

9 Metoda indukcyjna

10 Metody kontaktowe: • rezystancyjna • pojemnościowa • manometryczna

11 Pomiar poziomu cieczy Metody: radiometryczna membranowe tachometryczne


Pobierz ppt "układy i metody Pomiaru poziomu cieczy i przepływu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google