Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Toruń Kto rozsławia moje miasto?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Toruń Kto rozsławia moje miasto?"— Zapis prezentacji:

1 Toruń Kto rozsławia moje miasto?
Prezentacja klasy IIIB: Toruń Kto rozsławia moje miasto?

2 Mikołaj kopernik ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku

3 Mikołaj Kopernik Polski astronom
Autor teorii heliocentrycznej – to dzięki niemu wiemy, że Ziemia krąży wokół Słońca! Zajmował się między innymi astronomią, matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią. Był także lekarzem i tłumaczem.

4 Grzegorz ciechowski Urodził się 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie.

5 Grzegorz Ciechowski Grał na flecie i pianinie
Występował w chórze i w zespołach Nocny Pociąg Pisał wiersze Studiował polonistykę na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu Wydał tom wierszy W 1979 dołączył do zespołu Res Publica, został jego liderem, sam napisał większość utworów grupy, która od 1980 przyjęła nazwę Republika.     

6 Małgorzata kożuchowska
Polska aktorka filmowa i teatralna urodzona 27 kwietnia 1971 we Wrocławiu

7 Małgorzata Kożuchowska
 w rodzinnym mieście Toruniu (gdzie się uczyła i mieszkała) została uhonorowana w Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim, odsłoniła tam drugą z serii "katarzynek" – podpisów słynnych torunian. Otrzymała także nagrody czytelników pisma "Tele Tydzień" – "Telekamera" w 2004 i 2005 oraz nominację w 2006. Popularność przyniosły jej role filmowe i telewizyjne, m.in serial M jak miłość oraz Rodzinka.pl.

8 Bogusław linda Urodzony 27 czerwca 1952 w Toruniu. Polski aktor, reżyser, scenarzysta teatralny i filmowy oraz pedagog

9 Bogusław linda Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Absolwent Krakowskiej PWST, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej.  Został uhonorowany w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu, gdzie na Rynku Staromiejskim odsłonił drugą z serii „katarzynek” – podpisów słynnych torunian.

10 Aleksander Wolszczan Urodzony 29 kwietnia 1946 w
Szczecinku – polski radioastronom, nauczyciel akademicki, odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych, profesor Pennsylvania State University związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu

11 Aleksander wolszczan - W lutym 2005 ogłosił na konferencji w Aspen w Kolorado, że – wraz z Maciejem Konackim – odkrył czwartą planetę w tym układzie. W maju 2007 – wraz z grupą polskich astronomów, kierowaną przez Andrzeja Niedzielskiego – odkrył planetę HD b, krążącą wokół gwiazdy HD Do tego celu użyto teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie.

12 Rafał bryndal Urodził się 8 stycznia 1960 w Kościanie

13 Rafał Bryndal polski satyryk autor tekstów dziennikarz Radia ZET
twórca zespołów kabaretowych, sztuk teatralnych oraz scenariuszy sitcomów.

14 Jacek yerka Urodzony w 1952 roku w Toruniu – polski artysta, malarz surrealista, projektant plakatów

15 Janina ochojska Janina Ochojska urodziła się 12 marca 1955r. Polska działaczka humanitarna. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród.

16 Janina Ochojska „Czy jesteśmy wysocy czy niscy, niepełnosprawni czy sprawni, rudzi czy ciemni – to każdy z nas może w świecie coś dobrego zrobić. Ale ta świadomość własnego potencjału i wiedzy o świecie jest niestety cały czas w nas jeszcze za mała”

17 Janusz wiśniewski Urodzony 18 sierpnia 1954 w Toruniu
naukowiec i pisarz polski magister fizyki magister ekonomii doktor informatyki doktor habilitowany chemii

18 Leszek balcerowicz Urodzony 19 stycznia 1947 w Lipnie
polski ekonomista polityk przedstawiciel szkoły ekonomicznej zwanej monetaryzmem

19 Leszek Balcerowicz wicepremier i minister finansów
poseł na Sejm III kadencji  Prezes Narodowego Banku Polskiego Drugi przewodniczący Unii Wolności Kawaler Orderu Orła Białego.

20 Grażyna szapołowska Urodzona 19 września 1953 w Bydgoszczy
polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.

21 Regina smendzianka Urodziła się 9 października 1924 r. w Toruniu.

22 Regina Smendzianka Polska pianistka. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Pierwszy publiczny występ z orkiestrą dała w Toruńskim Teatrze Miejskim. Była jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych. W 2005 roku została uhonorowana w toruńskiej Alei Gwiazd. Wykształciła ponad 70 pianistów.

23 Regina Smendzianka Regina Smendzianka była członkiem wielu stowarzyszeń muzycznych krajowych i zagranicznych. Dokonała wielu nagrań w takich firmach fonograficznych. Zmarła 15 września 2011 r. w Warszawie - tam też znajduje się jej grób, na Wojskowych Powązkach.

24 Łukasz pawłowski Urodził się 11 czerwca  1983 w Toruniu polski wioślarz

25 Łukasz Pawłowski srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie w turnieju czwórki bez sternika wagi lekkiej Brązowy medalista mistrzostw świata w ósemkach z Eton i w czwórkach bez sternika wagi lekkiej z Poznania  złoty medalista młodzieżowych mistrzostw Europy w czwórce bez sternika wagi lekkiej na co dzień występuje w klubie AZS UMK Energa Toruń. Na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zdobył medal w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej Dwukrotny mistrz Polski w konkurencji czwórek podwójnych Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

26 Sławomir wierzcholski
Urodzony 19 kwietnia 1958 w Toruniu Wirtuoz harmonijki ustnej Wokalista

27 Sławomir wierzcholski
Autor tekstów i muzyki Dziennikarz radiowy i prasowy Założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa Członek Akademii Fonograficznej ZPAV

28 Klasa IIIB wraz z Wychowawcą
Dziękujemy za uwagę! Klasa IIIB wraz z Wychowawcą


Pobierz ppt "Toruń Kto rozsławia moje miasto?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google