Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowały : Łucja Trzópek Justyna Skwarczek Katarzyna Chlipała

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowały : Łucja Trzópek Justyna Skwarczek Katarzyna Chlipała"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowały : Łucja Trzópek Justyna Skwarczek Katarzyna Chlipała
Projekt pt. : „Jestem Polką , jestem Polakiem. Czy jest patriotyzm w dzisiejszych czasach?” Przygotowały : Łucja Trzópek Justyna Skwarczek Katarzyna Chlipała

2 Prezentacja multimedialna
Chciałybyśmy Państwa zapoznać z jednym z projektów edukacyjnych w naszej szkole , pt. „Jestem Polką , jestem Polakiem. Czy jest patriotyzm w dzisiejszych czasach?”. Zamierzeniem tego projektu jest odpowiedź na pytanie czym jest w ogóle patriotyzm i jak jest postrzegany. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na naszej stronie internetowej :

3 Co to w ogóle jest patriotyzm?
Patriotyzm – jest to postawa szacunku, umiłowania i oddania wobec własnej ojczyzny oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia oraz pracy dla jej dobra jest to również umiłowanie i trwanie w narodowej tradycji, kultury i języku.

4 Kto to jest patriota? Patriota -jest to osoba, która kocha swoją ojczyznę, jest w stanie poświęcić dobra materialne czy swoje życie prywatne dla sprawy narodu. Kiedyś był to ktoś kto walczył o Polskę, był gotowy oddać za nią życie, to pojęcie jest płynne, dzisiejszy patriota to ktoś, kto nie wstydzi się swojego kraju, interesuje się jego bieżącymi sprawami, czuje sią dumny z tego, ze jest obywatelem tego kraju, nie kaleczy języka ojczystego, jest aktywny w życiu społeczno-politycznym, nie ma kompleksu bycia Polakiem.

5 Co oznacza patriotyzm dla zwykłego Polaka.

6 Wywieszanie flagi podczas świąt państwowych.

7 Odpowiednia postawa podczas śpiewania hymnu narodowego.

8 Promowanie ojczyzny.

9 Kilka osób uważanych za największych patriotów Polskich.

10 Jan Paweł II Jana Pawła II-go nazywano patriotą. Ale czym sobie na to zasłużył? Lata jego młodości przypadły na II wojnę światową, nie mógł bezpiecznie rozwijać swojego talentu aktorskiego, okupanci nie pozwalali mu na to. Ale nie poddawał się. Kiedy widział, jak wiele osób ginie, jak daleko podąża okres morderstw, zaczął walczyć o Polskę. Nie bał się śmierci ani okupanta, bo kochał Polskę, uważał ją za swój dom, swoje miejsce na ziemi. Dlatego uczestniczył w podziemnych spotkaniach, pomagał biednym, walczył o Polskę z Niemcami. W czasach swojego pontyfikatu, kiedy nie mógł na co dzień przebywać w ojczystym kraju, modlił się za Polskę. Cały czas o niej pamiętał, mimo że był tysiące kilometrów dalej. Przyjeżdżając do Polski na pielgrzymkę, mówił o tym kraju w ten sposób, jakby cały czas tu był, mieszkał. Bo go kochał.

11

12 Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz – żył w XIX/XX wieku w czasach kiedy Polska była pod zaborami. Swój patriotyzm udowodnił pisząc powieść „Krzyżacy”, w której najprawdopodobniej towarzyszyła mu idea – jeśli Polacy pokonali w XV wieku Krzyżaków, to i teraz też mogą pokonać zaborców. Być może tą powieścią dał ducha walki swoim rodakom i być może dzięki niemu Polska znowu zawidniała na mapie Europy.

13

14 Jan Kochanowski . Jan Kochanowski - ojciec poezji polskiej- w "Odprawie posłów greckich" przedstawił wzór prawdziwego obywatela i patrioty. Mówi także o powinnościach każdego obywatela i istocie patriotyzmu. Człowiek całe życie powinien zabiegać o swe dobre imię. Pieśń o dobrej sławie: „Służymy poczciwej sławie, a jako kto może, Niech ku pożytku dobra wspólnego pomoże. Obywatele swe siły powinni poświęcać ojczyźnie.” Kochanowski, który apeluje do Polaków, aby opamiętali się i ze względu na pamięć minionych wieków, postarali się naprawić Rzeczpospolitą. Nawołuje do zmiany polityki i wprowadzenia radykalnych reform w dziedzinie finansów (podatki) jak i polityki wojennej. W "Pieśni o spustoszeniu Podola" pisze: „Córy szlacheckie Psom bisurmańskim brzydkie ścielą łoże (...) Skujmy talerze na talary, skujmy, A żołnierzowi pieniądze gotujmy (...) Dajmy, a naprzód dajmy! Sami siebie Ku gwałtowniejszej chowajmy potrzebie.”

15

16 Stanisław Wyspiański Następnym pisarzem który wpisał się na listę patriotów jest Stanisław Wyspiański autor dramatu „Wesele” (ur r., a zm r.). Jest on zaniepokojony losami ojczyzny i głęboko przeżywa niewolę swego narodu. Ukazuje nam stan społeczeństwa, w którym integracja mieszczaństwa i chłopów nie jest możliwa i ostro krytykuje je za to, że nie potrafi podjąć walki o niepodległość. Obala mity narodowe dotyczące zarówno szlachty jak i chłopów oraz wykazuje, że żadna z tych warstw nie jest zdolna do spełnienia dziejowej misji, walki o wolność. Przedstawia motyw Złotego Rogu, który stał się narodowym symbolem zjednoczenia do walki: „Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur.”

17

18 Adam Mickiewicz . Kolejnym z wielkich pisarzy patriotów jest Adam Mickiewicz, który w „Dziady” przedstawił "Konrada Wallenroda" jako człowieka zmuszonego kroczyć drogą podstępu i zdrady dla ratowania Litwy. Posuwa się nawet do zabicia prawdziwego Konrada Wallenroda, bo wie, że w otwartej walce Litwini nie mają szans z Krzyżakami. W tym przypadku cel uświęcał środki i Konrad stał się wzorem do naśladowania dla uczestników powstań narodowych. W III części "Dziadów" - główny bohater Konrad jest wzorem patrioty, bo jak Prometeusz jest gotów zginąć za ojczyznę i swój lud. „Ja kocham cały naród (...) Chcę go dźwignąć, uszczęśliwić, Chcę nim cały świat zadziwić.” W widzeniu księdza Piotra: z syberyjskiego transportu ucieka "jedno dziecię", z którego wyrośnie przyszły wskrzesiciel narodu: „Z matki obcej, krew jego dawne bohatery , A imię jego czterdzieści i cztery.” Tymi słowami pokrzepił wszystkich czytających to Polaków do walki o niepodległość.

19

20 Tadeusz Komorowski . Ostatnim polskim patriotom, którego chcemy przedstawić jest Tadeusz Komorowski- generał dywizji Wojska Polskiego, dowódca Armii Krajowej. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych. W 1905 roku Tadeusz Komorowski zaczął uczyć się w gimnazjum we Lwowie. W tym czasie nawiązał kontakty w organizacji „Sokół”, ale bardziej niż sprawami wielkiej polityki interesował się historią, literaturą, jeździectwem i myślistwem. Po ukończeniu lwowskiego gimnazjum w 1913 r. zdecydował się na karierę militarną i wstąpił do wiedeńskiej Akademii Wojskowej- Franz Josef Militärakademie. Wkrótce okazało się jak bardzo trafny był to wybór, idący w zgodzie z jego głównymi zainteresowaniami i talentami. Rok później wybuchła wielka wojna, a już w 1915 roku Komorowski ukończył szkołę i został podoficerem kawalerii. Wybór wojskowej ścieżki spowodował, iż latem 1914 roku nie trafił do polskich formacji wojskowych organizowanych przez Józefa Piłsudskiego.

21

22 Wydarzenia i święta związane z patriotyzmem najczęściej wymieniane przez Polaków .

23 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto państwowe obchodzone od 2004, wprowadzone na podstawie ustawy z 20 lutego Obchodzone jest między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

24 Konstytucja 3-go maja. Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

25 Narodowe Święto Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, „Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego." w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku Jest dniem wolnym od pracy.

26 Święto Wojska Polskiego.
Święto Wojska Polskiego – święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. ,obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

27 Patriotyzm na naszych ziemiach.

28 Dobra Dobra była parafią rycerską, tutaj święcono ryngrafy i szkaplerze rycerstwa wyruszającego na Dzikie Pola. Parafia w Dobrej przyjęła kult Przemienienia Pańskiego, który dotarł w doliny, u stóp Mogielicy wraz z duszpasterstwem Cyryla i Metodego. Związana jest z nim ikona wyobrażająca przebóstwioną twarz Chrystusa, która pierwotnie znajdowała się w na wpół legendarnej świątyni na stokach Mogielicy. Spłonęła wraz z pożarem kościoła w XVII wieku i wykonano wówczas jej kopię, która do dziś znajduje się w ołtarzu głównym zabytkowego kościoła. Odnowiona została przez ks. Edwarda Wojtusiaka, założyciela muzeum parafialnego, które zyskało status filii diecezjalnego. Natomiast na plafonie kościoła wymalowano największą na ziemiach polskich scenę Przemienienia Pańskiego.

29 Porąbka Położenie: Średnie położenie nad poziom morza wynosi 562,5 m. Rzeźba terenu ma charakter górzysty. Charakteryzuje się szerokimi garbami oraz łagodnymi stokami pociętymi wąskimi dolinami. Porąbka jest malowniczą wsią położoną u stóp góry Śnieżnicy. W czasie podróży można oglądać wspaniały krajobraz Beskidu Wyspowego. Historia: W czasie II Wojny Światowej w dniach 1, 20, i 24 sierpnia 1944 r. Porąbka doznała pacyfikacji hitlerowskiej. Zamordowano wówczas bezbronnych ludzi w tym dzieci i kobiety - spłonęło całe osiedle. Miejsca pamięci narodowej: Pomnik poświęcony ofiarom II Wojny Światowej, spalonych żywcem i pomordowanych przez hitlerowców 14 osób cywilnych i 1 żołnierza.

30 Pomnik w Porąbce

31 Pomnik na Gruszowcu Gruszowiec — niewielka wioska położona na przełęczy (660 m) o tej samej nazwie, rozdzielającej stoki Ćwilina i Śnieżnicy. Przechodzi tędy droga krajowa nr 28 z Mszany Dolnej w kierunku Limanowej i Nowego Sącza, odznaczająca się znakomitymi walorami widokowymi. Nazwa Gruszowiec była wzmiankowana po raz pierwszy w 1618 r. W czasie drugiej wojny światowej okolica była rejonem nasilonych działań partyzantów, którzy urządzali tu zasadzki na hitlerowskie kolumny transportowe. W odwecie za sprzyjanie konspiracyjnemu podziemiu Niemcy dokonali krwawej akcji pacyfikacyjnej na bezbronnej ludności wsi w dniu Wszystkich Świętych 1944 r. Mordowano wówczas kobiety, dzieci, niektórzy żywcem spłonęli w podpalonych gospodarstwach. Łącznie zginęło ponad 30 osób, zniszczony był dobytek wielu rodzin. Obecnie niewielki pomnik na skraju wsi, wzniesiony w 1968 r. upamiętnia to wydarzenie.

32

33

34 Przełęcz Rydza-Śmigłego.
Przełęcz Rydza-Śmigłego (700 m n.p.m.) (dawniej przełęcz Chyszówki) – przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Łopieniem a Mogielicą; droga asfaltowa z Jurkowa przez wieś Chyszówki; na przełęczy murowana kapliczka. Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 r., oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (w 1914 r.), dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski). Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. Przy odnowionym obelisku i krzyżu co roku, 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości odbywa się w plenerze, o godz. 12 msza święta połączona z montażem słowno-muzycznym.

35 Pomnik Rydza-Śmigłego.

36 Miejsca kultu oraz pamięci narodowej.

37 Stary Kościół w Dobrej .

38

39

40 Grób nieznanego żołnierza.

41 Cmentarz wojenny-Golców.

42 Wyniki ankiet na temat patriotyzmu przeprowadzonych u uczniów gimnazjum Publicznego w Dobrej.

43

44

45

46

47

48 Wyniki kilku wybranych pytań z testu wiedzy o Polsce i gminie Dobra napisanych przez trzecio gimnazjalistów z gminy Dobra.

49

50

51

52

53

54

55

56

57 Cytaty i wiersze o patriotyzmie.

58 "Ja i ojczyzna to jedno, nazywam się Milijon - bo za milijony kocham i cierpię katusze.
ADAM MICKIEWICZ ………………………………………... "A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie." JAN KOCHANOWSKI

59 lecz na miłości do własnego." PETER ROSEGGER ……………………………………………..
"Patriotyzm nie polega na nienawiści wobec innych narodów, lecz na miłości do własnego." PETER ROSEGGER …………………………………………….. "Święta miłości kochanej ojczyzny, Czują cię tylko umysły poczciwe! Dla ciebie zjadłe smakują trucizny. Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe!" IGNACY KRASICKI

60 Ojczyzno Ja do ciebie powrócę szmerem wody źródlanej, Tą piosenką, co nucą serca gdzieś zakochanych. Ja do ciebie powrócę szronem biało-srebrzystym, Kryształową narzutą czy powietrzem czystym. Ja do ciebie powrócę wonią łąki kwitnącej, Tą jutrzenką, co rzuca pierwszy promień gorący. Ja do ciebie powrócę wtórem liści alei, Tylko czas niech nie skraca mej gasnącej nadziei. Niech mnie życie nie smuci, nie rozżala deszcz rzewny, Ja do ciebie powrócę, ma Ojczyzno – na pewno. Maria Sulima

61 "Nasz naród jest jak lawa
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi." ADAM MICKIEWICZ ………………………………………………….. "Żadne miejsce nie powinno być milsze dla ciebie od ojczyzny.” CYCERON

62 "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna.„
"Ani katolik, ani Polak, ani nikt inny, nie mogą mieć w państwie większych praw, niż ma człowiek." ks. JÓZEF TISCHNER ………………………………………... "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna.„ SENKA MŁODSZY

63 Polska to nasza ojczyzna, droga dla każdego i każdy to przyzna
Polska to nasza ojczyzna, droga dla każdego i każdy to przyzna. Polska piękna i bogata tu nasz dom i przyszłość nasza. Kto za patriotę uważa się, tutaj dla Polski pracować chce. Patriotyzm swój okazuj stale kochaj Polskę i ucz się dalej. ANONIM

64 Częścią naszego projektu jest również gazetka wisząca na korytarzu szkolnym na 1 piętrze, która na czas prezentacji znajduje się tutaj i strona internetowa :

65 Serdecznie dziękujemy za przybycie i obejrzenie prezentacji, a szczególne podziękowania dla naszego opiekuna grupy: mgr-a Krzysztofa Kaczmarczyka.


Pobierz ppt "Przygotowały : Łucja Trzópek Justyna Skwarczek Katarzyna Chlipała"

Podobne prezentacje


Reklamy Google