Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ksiądz Antoni Arasmus NASZ WIELKI PATRON.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ksiądz Antoni Arasmus NASZ WIELKI PATRON."— Zapis prezentacji:

1 ksiądz Antoni Arasmus NASZ WIELKI PATRON

2 początek Ksiądz Antoni Arasmus urodził się w Skórczu. Uczył się w pelplińskim Collegium Marianum i gimnazjum w Wałczu. Był podczas I wojny światowej oficerem w niemieckim wojsku i dostał się do niewoli francuskiej. Podobno uczynił prywatny ślub, że jeśli przeżyje, odda się Bogu i zostanie kapłanem.

3 14. 06. 1924 spełnił swoje śluby i przyjął święcenia kapłańskie
spełnił swoje śluby i przyjął święcenia kapłańskie. Od tego dnia rozpoczął ofiarną posługę dla Boga i ludzi, która do dziś trwa w pamięci wszystkich znających jego historię.

4 kapłaństwo Po święceniach ksiądz Arasmus został wikariuszem w Lubichowie. Stamtąd przeniesiono go jako kuratusa do parafii Kasparus, gdzie wybudował widoczny na zdjęciu kościół oraz plebanię.

5 Kiełpino roku ksiądz Arasmus został kuratusem parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Kiełpinie. Udało mu się tu rozwinąć Żywy Różaniec, założyć Sodalicję Mariańską i poszerzyć kult Maryi, zakładając np. grupę Dzieci Maryi.

6 grota Jednym z największych dzieł księdza Antoniego jest istniejąca do dziś przykościelna grota. Podobno Sługa Boży był tak zachwycony tą z Lourdes, że zapragnął, aby jej kopia znajdowała się w Kiełpinie. Świadkowie opowiadają, że sam bardzo ciężko pracował przy budowie.

7 zwyczaje ks. Antoniego Czasem, w czasie kolędy, zamiast przyjąć ofiarę, sam dawał potrzebującym pieniądze. Ks. Arasmus znany był ze swojej surowości w kwestii owijania w bawełnę, nie znosił kłamstwa i obłudy. Ponadto często odmawiał brewiarz, spacerujac wokół kościoła lub wędrując do Wyczechowa. Kiedyś kupił figurkę Maryi marzącej o niej ubogiej dziewczynce.

8 postać niewygodna Ksiądz Antoni Arasmus nie bał się publicznego piętnowania krzywd wyrządzanych przez Niemców, nazywania zła złem i namawiania do patriotyzmu. Za takie zachowanie został na początku września 1939 roku aresztowany Na szczęście, jego przyjacielowi – Albertowi Hohne – udało się go zwolnić i ugościć u siebie.

9 pomimo przeciwności Nie zważając na trudne okoliczności, ksiądz Arasmus co tydzień odprawiał w Kiełpinie Mszę świętą. Cały czas namawiał do godnego postępowania i ufania Chrystusowi. Po kilku tygodniach kapłan na stałe wrócił do Kiełpina.

10 okrutna kara roku dwaj hitlerowcy aresztowali księdza Arasmusa i zawieźli go do więzienia w Kartuzach. Następnie, tego samego dnia, Sługa Boży został wywieziony do kartuskiego lasu, niemiłosiernie zbity i zastrzelony. Pochowano go w płytkim grobie w pobliżu miejsca kaźni.

11 godny pochówek Jednak pamięć o wielkim księdzu nie zaginęła W niecały miesiąc po zakończeniu wojny, roku, dokonano ekshumacji zwłok kapłana. roku odbył się uroczysty pogrzeb księdza Arasmusa na cmentarzu w Kiełpinie

12 patron Gimnazjum Ksiądz Antoni Arasmus jest od 2001 roku patronem Gimnazjum w Kiełpinie.

13 proces beatyfikacyjny
Ksiądz Arasmus jest jednym z kandydatów do wyniesienia na ołtarze. Więcej informacji o przebiegu procesu na stronie:

14 „Nie swoją naukę głoszę, ale naukę Chrystusa”

15 Szymon Konkol, kl. 2b


Pobierz ppt "Ksiądz Antoni Arasmus NASZ WIELKI PATRON."

Podobne prezentacje


Reklamy Google