Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niemcy Autor :Monika Oleś.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niemcy Autor :Monika Oleś."— Zapis prezentacji:

1 Niemcy Autor :Monika Oleś

2 Symbole narodowe kraju
Godło Niemiec Flaga Niemiec

3 Język urzędowy, położenie geograficzne
Stolica - Berlin Język urzędowy – niemiecki Niemcy leżą w zachodniej części Europy. Graniczą z Polską, Czechami, Austrią, Liechtenstein, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem, Belgią, Holandią i Danią. Powierzchnia ,22 km² Liczba ludności: Niemieckie słówka : Schule - szkoła Kameradin – koleżanka Lineal – linijka Buch - książka Położenie geograficzne

4 Muzyka Tokio Hotel niemiecki zespół muzyczny, powstały z inicjatywy braci Billa i Toma Kaulitz , do których dołączyli Schäfer i Georg Listing. Grupa zadebiutowała w lipcu 2005 klipem "Durch den Monsun" za sprawą którego znaleźli się na niemieckich listach przebojów. Dzięki następnemu teledyskowi – "Schrei" – zdobyli popularność w innych krajach, w tym w Polsce.

5 Muzyka Blank & Jones to duet DJ-sk i producencki wydający muzykę elektroniczną. W skład zespołu wchodzą Piet Blank (urodzony 15 czerwca 1971) i René Runge (pseudo Jaspa Jones) (ur. 27 czerwca 1968). Przy produkcjach pomaga im znany producent muzyki elektronicznej Andy Kaufhold (ur. 17 grudnia 1969). Posiadają własne studio w Düsseldorfie nazwane przez nich Spacedust Studio.

6 Muzyka Modern Talking duet dance 'owo-popowy pochodzący z Niemiec, popularny w latach 80. Modern Talking powstał w 1984 założony przez producenta i kompozytora, Dietera Bohlena i Bernda Weidunga, który przyjął pseudonim Thomas Anders. Już pierwszy singel You're My Heart, You're My Soul (wydany październiku 1984) stał się wielkim przebojem. Również kolejne single były wielkimi hitami - nie tylko w Niemczech, ale także w całej Europie i Japonii. Do 1987 duet sprzedał 60 milionów płyt.

7 Sport Bundesliga (niem. Liga Federalna) - nazwa niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej oraz ogólnokrajowej 2. ligi (2. Bundesliga), używana oficjalnie i potocznie. Rozgrywki Bundesligi odbywają się od sezonu 1963/1964, wcześniej mistrzów Niemiec wyłaniano w rozgrywkach międzyregionalnych (do 1951 systemem pucharowym, od 1951 do 1963 w dwóch grupach i finale: Oberliga).

8 Sport Bayern Monachium (po niemiecku: Fußball-Club Bayern München) to niemiecki klub sportowy z siedzibą w Monachium w Bawarii. Jest to najbardziej znany i najbardziej utytułowany niemiecki klub. 21 razy zdobył tytuł Mistrza Niemiec i 14 razy wygrał Puchar Niemiec.

9 Sport Martin Schmitt (ur. 29 stycznia 1978 w Villingen-Schwenningen), niemiecki skoczek narciarski. Uprawia skoki narciarskie od szóstego roku życia. Pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył w Innsbrucku w Jego największe osiągnięcia to: dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (1999, 2000), multimedalista Mistrzostw Świata i igrzysk olimpijskich, drużynowy mistrz olimpijski z Salt Lake City 2002.Założył fundację na rzecz walki z rakiem; na chorobę tę cierpiał jego starszy brat, Thorsten, reprezentant Niemiec w kombinacji norweskiej.

10 Kuchnia Kuchnia niemiecka - zwyczaje kulinarne różnią się od siebie w zależności od regionu. Na zachodzie, w Schwarzwaldzie i Badenii-Wirtembergii skupiają się wpływy sąsiadów: Szwajcarii, Francji. W tamtejszej kuchni dużą rolę odgrywają warzywa. Na południu jada się o wiele tłuściej, czego przykład stanowi Bawaria. W kuchni niemieckiej można również spotkać wpływy włoskie, greckie, hiszpańskie, tureckie, dalekowschodnie. Mimo to nie należy ona do najbardziej wyszukanych. Przez wielu uważana za zbyt tłustą, nie zdobyła szerokiego uznania w świecie. Potrawy z kuchni niemieckiej cechuje duże kaloryczność i pożywność zarazem. Niemcy słyną z zamiłowania do ciężkich, tłustych posiłków (,,ma być dużo, tłusto i dobrze"), choć nie brak również wielbicieli świeżych warzyw i sałatek. Stały składnik menu niemieckiego to wieprzowina. Niemcy przetwarzają ja na wszelkie sposoby: różnorodne gatunki kiełbas, kiełbasek (frankfurterki), doskonałe wędliny. Jest ona również głównym składnikiem kiełbasy - nie tylko popularnej przekąski, lecz i podstawowym elementem kuchni niemieckiej.

11 Kuchnia Oktoberfest (niem. 'święto październikowe') – dożynki chmielowe w Bawarii (Niemcy). Oktoberfest odbywa sie corocznie od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów. Sześć monachijskich browarów warzy z tej okazji specjalne piwo o wyższej zawartości alkoholu (6-7%) W trakcie trwania festynu spożywane jest około pięciu milionów litrów tego trunku, sprzedawanego tradycyjnie w litrowych kuflach tzw. Mass.

12 Atrakcje turystyczne Tropical Islands Resort - biały piasek, niebieska laguna, tropikalny las z ponad 500 gatunkami roślin, południowa wyspa i doskonale wyposażona tropikalna wioska - w środku Niemiec króluje atmosfera Karaibów. 60 km na południe od Berlina sezon letni trwa przez cały rok. W największej, krytej hali na świecie zwiedzający biorą udział w pokazach tanecznych i korzystają z szerokiej oferty sportowej. A kto nie chce opuścić tego raju, może zostać na noc i spać pod palmami na plaży.

13 Atrakcje turystyczne Brama Brandenburska – zabytkowa budowla w Berlinie, jeden z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowana przez niem. architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa. Budowana po wojnie siedmioletniej, w czasach umacniania Prus (kiedy w Polsce trwał Sejm Czteroletni), została wzbogacona kwadrygą, którą powoziła naga wówczas Wiktoria, bogini zwycięstwa uwieńczona dębowymi liśćmi. Na biało pomalowana budowla nazwana została wtedy Bramą Pokoju. Brama Brandenburska jako symbol Pokoju i Wolności od 3 października 1990, w rocznicę Zjednoczenia Niemiec, jest znowu w swej oryginalnej formie. Remont tej historycznej budowli trwał dwa lata.

14 Atrakcje turystyczne Drezno (niem. Dresden, głuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno -- stąd przymiotnik drezdeński) – miasto we wschodnich Niemczech (Pogórze Zachodniosudeckie), położone nad Łabą. Drezno jest stolicą Saksonii i okręgu dyrekcyjnego Drezno. Aglomeracja liczy sobie 1,036 mln mieszkańców (2004). Drezno stanowi duży węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe), z ośrodkami przemysłu maszynowego, produkcji klisz fotograficznych, przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Drezno jest ośrodkiem turystycznym, zwanym "miastem baroku", znajduje się tu wiele zabytków i muzeów, słynna jest galeria malarstwa. Znajduje się tu fabryka firmy Volkswagen. Polskim miastem partnerskim jest Wrocław. Częsty cel podróży polskich wycieczek.

15 Znane postacie Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia w Berlinie) – polityk niemiecki, malarz, kanclerz Niemiec od 1933, führer i kanclerz Rzeszy od 1934, przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem, narodowym socjalizmem lub nazizmem – od niemieckiej nazwy partii (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiter-partei), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.

16 Znane postacie Johan Gutenberg - choć nazywany jest wynalazcą druku, w rzeczywistości wynalazł pierwszą w historii metodę wykorzystania ruchomych czcionek i prasy drukarskiej, która pozwalała szybko i bezbłędnie drukować rozmaite teksty. Do czasów Gutenberga większość książek przepisywano ręcznie, a nieliczne odbijano na zasadzie drzeworytów - w efekcie książki należały do rzadkości i były drogie. Jego najbardziej znane dzieło to tzw. Biblia Gutenberga, która powstała w 1454 r., a wydrukowano jej 300 egzemplarzy. Wynalazek Gutenberga żyjącego w latach możemy uznać za kluczowy czynnik, który zapoczątkował rewolucyjne osiągnięcia czasów nowożytnych.

17 Znane postacie Günter Wilhelm Grass (ur. 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku) – pisarz niemiecki, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury w Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Najbardziej w Polsce znana książka to „Blaszany bębenek”

18 Znane postacie Angela Dorothea Merkel - z domu Kasner (ur. 17 lipca 1954 w Hamburgu, Niemcy) – niemiecka polityk, przewodni- cząca Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej,kanclerz Niemiec od 22 listopada Merkel jest przewodniczącą CDU od Jest również członkinią niemieckiego parla-mentu (Bundestag), repre-zentuje powiaty Nordvor-pommern i Rügen w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. Cieszy się dużym poparcie społecznym.


Pobierz ppt "Niemcy Autor :Monika Oleś."

Podobne prezentacje


Reklamy Google