Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W tym roku grupa uczennic przeprowadziła wywiady z uczniami na temat ich wiedzy o Polach Nadziei oraz hospicjum. Zapraszamy do oglądnięcia!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W tym roku grupa uczennic przeprowadziła wywiady z uczniami na temat ich wiedzy o Polach Nadziei oraz hospicjum. Zapraszamy do oglądnięcia!"— Zapis prezentacji:

1

2 W tym roku grupa uczennic przeprowadziła wywiady z uczniami na temat ich wiedzy o Polach Nadziei oraz hospicjum. Zapraszamy do oglądnięcia!

3

4 Co to za inicjatywa? Jakie były jej początki? Gdzie? Kiedy? Czemu służy? Kto ją zainicjował? Co to hospicjum, człowiek terminalnie chory? Jaki jest związek tej akcji z naszym miastem i naszą szkołą?

5 Jaki jest cel tej akcji? Celem prowadzonej akcji jest pozyskiwanie środków finansowych na opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia, ale również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.

6 Co to są Pola Nadziei? Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona przez Hospicjum im. Św. Łazarza w Krakowie. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy żonkile kwitną - zbieramy fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej. Hospicjum im. Św. Łazarza potrzebuje 8 milionów złotych rocznie na pokrycie kosztów utrzymania i opieki nad chorymi. Opieka ta jest udzielana chorym bezpłatnie.

7 Od kiedy? Od 2003 roku Pola Nadziei realizowane są przez Hospicja z innych miast Polski - m.in w Bielsku-Białej. Działania te są koordynowane przez Hospicjum im. Św. Łazarza w Krakowie.

8 Pola Nadziei na świecie
Pola Nadziei są programem, który został stworzony. W 19 przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii 98 roku Organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do obchodów tej uroczystości mając za patronkę Marię Skłodowską Curie postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem, zatem Kraków został wybrany, jako miejsce polskiej edycji "Pól Nadziei". Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum".

9 Pola Nadziei w Polsce Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza zostało założone w Nowej Hucie w 1981 r. Dzięki staraniom i wytrwałości jego członków, w 1996 roku, uroczystym otwarciem, została zakończona, trwająca od 1990 roku budowa Domu - Hospicjum św. Łazarza. Towarzystwo obejmuje całościową i profesjonalną opieką osoby terminalnie chore głównie na nowotwory. Pomoc świadczona jest na oddziale stacjonarnym, a także w domu pacjenta. Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie Pola Nadziei. 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę przekazała Organizacja MCCC.

10 „By godnie żyć aż do końca”
Hospicjum św. Łazarza obejmuje wszechstronną opieką chorych (dorosłych, młodzież i dzieci) w terminalnym okresie choroby nowotworowej, u których zakończone jest leczenie przyczynowe, a konieczne jest zwalczanie objawów związanych z postępem choroby. Opieką obejmowani są także chorzy nienowotworowi w terminalnym okresie choroby, z objawami bólu lub innymi przykrymi dolegliwościami. Pomoc skierowana jest również do rodzin pacjentów, które często potrzebują wsparcia duchowego i fachowej porady, dotyczącej pielęgnacji chorego w trudnych dla obu stron chwilach.

11 Zadania hospicjum: zwalczanie bólu
profilaktyka i opanowywanie objawów towarzyszących (nudności, wymioty, obstrukcje, gorączka, obrzęk limfatyczny itp.) pomoc rodzinie w opiece nad chorym łagodzenie cierpień psychicznych i duchowych pacjenta wspomaganie socjalne wsparcie rodzin w okresie żałoby

12 W Bielsku-Białej Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne im. Błogosławionego Jana Pawła II. działa przy Parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej przy ul. NMP Królowej Polski 15 od 8 lutego 2008 roku. Od pięciu lat Stowarzyszenie zabiega o środki na realizację budowy stacjonarnego hospicjum, tak bardzo oczekiwanego przez terminalnie chorych oraz ich rodziny. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bielska-Białej w dniu 10 kwietnia Urząd przekazał Stowarzyszeniu budynek przy ul. Zdrojowej 10 w nieodpłatne użytkowanie na czas nieokreślony. Od czerwca do września 2008 r. trwały prace związane z odwodnieniem i osuszeniem budynku, obecnie trwa budowa i adaptacja budynku do potrzeb chorych.

13 Zdobywanie środków pieniężnych odbywa się poprzez:
rozprowadzanie cegiełek przy parafiach Diecezji Bielsko - Żywieckiej po uzyskaniu zgody księży Proboszczów, organizację koncertów charytatywnych w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, organizację zbiórek publicznych przeprowadzanych przez młodzież pod opieką nauczycieli, realizację Ogólnopolskiego Programu Pola Nadziei skierowanego do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, w ramach którego organizowane są przez szkoły festyny, aukcje prac uczniowskich, loterie fantowe, wystawy, spektakle teatralne, koncerty itp. z odpisów 1% podatku od osób fizycznych, pozyskiwanie darowizn od darczyńców- sojuszników SSH.

14 Jak można pomóc? złóż datek do hospicyjnej skarbonki, znajdziesz je w całym mieście dokonaj wpłaty na konto bankowe: zorganizuj żonkilową kwestę w firmie, szkole lub instytucji przekaż na rzecz Hospicjum 1% swojego podatku, KRS włącz się jako wolontariusz w nasze akcje pomóż informować o opiece hospicyjnej

15 Pola Nadziei w naszej szkole:
Organizujemy: sadzenie żonkili przed szkołą kiermasze dla uczniów i rodziców Warsztaty i sprzedaż prac plastycznych zbiórki pieniędzy w sklepach Konkursy, wystawy Fotoreportaże, prezentacje multimedialne kwesty w Kościołach

16 Inauguracja akcji Pola Nadziei
Najpierw przedstawiciele naszej szkoły biorą udział w uroczystej mszy w Kościele N.M.P. Następnie, jak co roku na rozpoczęcie akcji, są sadzone żonkile. Jest to nieodzowny element towarzyszący nam przez cały okres trwania projektu. 22 października 2012 roku uczniowie klasy I A wraz z wychowawcą posadzili cebulki żonkili przed szkołą.

17 Mariusz w swoim żywiole !

18 Stefania z koleżanką bardzo ostrożnie podeszły do sprawy

19 Cała I A dopilnowała, aby wszystkie cebulki żonkili zostały zasadzone

20 Kiermasze Są jedną z najbardziej popularnych i lubianych form niesienia pomocy w naszej szkole. Każda z klas bierze w nich udział. Uczniowie przygotowują liczne atrakcje, takie jak konkursy, sprzedaż ciast i innych smakołyków. Zawsze odnajdują duże zainteresowanie. W tym roku odbyło się 18 kiermaszów!!!

21 Zjeść tosta, czy nie zjeść? Oto jest pytanie.

22 KLASA ZEBRANA KWOTA: I A 336,88 zł I B 341,00 zł I C 197,62 zł I D 242,52 zł I E 101,00 zł I F 146,50 zł II A 329,50 zł II B 197,05 zł II C 97,20 zł II D 200,32 zł II E 111,17

23 Grupa Języka Rosyjskiego
KLASA ZEBRANA KWOTA: III A, III B 837,16 zł III C, III D 511,50 zł III E, III F 797,60 zł Grupa Języka Rosyjskiego 101,60 zł Samorząd Szkolny 27,00 zł I A, II E 123,26 zł

24

25 Warsztaty plastyczne 20 listopada 2012 zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne w bielskiej galerii BWA. Prowadząca zajęcia pani Małgorzata Krzempek pomogła nam przygotować świąteczne ozdoby do sprzedaży na kiermasz dla rodziców. Najciekawsze okazały się bombki zdobione wstążkami, cekinami – niektóre to małe dzieła sztuki…

26 Zbiórki pieniędzy w sklepach
Najczęściej odbywają się one w hipermarketach. W tym roku braliśmy udział dwukrotnie w zbiórce pieniężnej w TESCO, gdzie uczniowie naszej szkoły nagłaśniają problem osób terminalnie chorych, pakują zakupy, a w ramach tego ludzie dobrej woli wspomagają tę akcję finansowo.

27

28 Kwesta publiczna w Tesco
roku 32 uczniów pod opieką 7 nauczycieli zebrało 1.371,46 zł. Natomiast uczniów wraz z 5 nauczycielami zebrało 994,11 zł na cele hospicjum. W grudniowej zbiórce odnieśliśmy sukces – zebraliśmy najwięcej pieniędzy spośród wszystkich szkół uczestniczących w akcji, a to dzięki zaangażowaniu dziewczyn z klas: II D, I E, II E, I A.

29 Tak wygląda budynek hospicjum na chwilę obecną

30 Wizyta w hospicjum Dnia 25 kwietnia 2013 roku wybraliśmy się na teren budowy hospicjum. Ksiądz P. Schora przybliżył nam problemy, z jakimi musi się zmierzać każdego dnia, aby budowa dobiegła końca. Budynek jest jeszcze w stanie surowym. Zanim zostanie oddany do użytku minie wiele czasu. Non stop potrzebne są pieniądze. Razem możemy go stworzyć. To dzięki Tobie i Twojemu zaangażowaniu ludzie terminalnie chorzy będą mogli godnie spędzić ostatnie chwile swojego życia.

31 Wszyscy uważnie przysłuchiwali się słowom księdza

32 Kwestowanie pod Katedrą Św. Mikołaja
19 maja 2012 zbieraliśmy pieniądze do puszek przed kościołem. W kwestowaniu wzięło udział 14 uczniów oraz 6 nauczycieli. Mieliśmy też wsparcie naszych księży: ks. Marcina i ks. Krzysztofa. Rozpoczęlismy akcję już od porannej mszy o godzinie 8:00, a zakończylismy mszą o 20:00. Byliśmy zaskoczeni hojnością ludzi, zwłaszcza po ostatniej mszy. Okazało się, że zebraliśmy ,66 zł.

33 Jak widać w ramach akcji Pola Nadziei w szkole jest organizowanych wiele przedsięwzięć, natomiast jeszcze nie wszyscy spotkali się z nimi. Dlatego starajmy się rozprzestrzeniać informacje w naszych kręgach znajomych na ten temat i starać się jak najbardziej pomagać, niekoniecznie finansowo. Każdy może zostać wolontariuszem serca. Poza tym nigdy nie wiesz, co Ci się przytrafi…

34 Post scriptum W roku szkolnym 2012/2013 zorganizowaliśmy 18 kiermaszów, 2 razy kwestowaliśmy w Tesco, 1 raz pod Katedrą, zebraliśmy ponad 10 tysięcy złotych (10.283,81 zł) na budowę hospicjum. W szkolną akcję zaangażowały się wszystkie klasy wraz z nauczycielami – szczególnie IID,IIE,IIB,IA, a więc prawie 500 uczniów i 25 nauczycieli. ALE NAJWAŻNIEJSZE DALIŚMY NADZIEJĘ, ŻE WCIĄŻ LUDZI DOBREJ WOLI JEST WIECEJ…

35 Prezentacje przygotowały:
Wywiady z uczniami: Patrycja Rychta, Anna Lis, Karolina Płonka, Aleksandra Sosnowska, Monika Kaczmarczyk Fotoreportaż z budowy hospicjum, zdjęcia: Oliwia Przytocka Opracowanie merytoryczne: Marta Huczek Opracowanie techniczne i tekst: Justyna Słowicka Oprawa plastyczna: Agnieszka Gacek

36


Pobierz ppt "W tym roku grupa uczennic przeprowadziła wywiady z uczniami na temat ich wiedzy o Polach Nadziei oraz hospicjum. Zapraszamy do oglądnięcia!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google