Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architektura  Architektura zajmuje się zagospodarowaniem przestrzennym, w tym również krajobrazu, planowaniem miast, wnoszeniem budowli, a także projektowaniem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architektura  Architektura zajmuje się zagospodarowaniem przestrzennym, w tym również krajobrazu, planowaniem miast, wnoszeniem budowli, a także projektowaniem."— Zapis prezentacji:

1

2 Architektura  Architektura zajmuje się zagospodarowaniem przestrzennym, w tym również krajobrazu, planowaniem miast, wnoszeniem budowli, a także projektowaniem wnętrz i otoczenia domów.

3 Opera w Sydney W tej budowli zaprojektowano dachy z przenikających się żelbetonowych łupin, wyglądających jak wydęte żagle.

4 Domek w Szymbarku Został on postawiony na „głowie”, czyli na dachu wbitym ponad metr w ziemie.

5  Wszystko zaczęło się od czasów prehistorycznych. Już wtedy ludzie szukając schronienia, zamieszkali w jaskiniach. Z czasem jednak udoskonalili umiejętności wznoszenia budowli. Po krótkim czasie człowiek wybudował swój pierwszy dom, wykonany z suszonej gliny lub drewna.

6 Trondheim Na palach nad rzeką Nidelva stoją drewniane domy i magazyny kupieckie z XVII i XVIII w.

7 Bolwoningen Houses, Hertogenbosch  Niesamowite betonowe kule sprawiają wrażenie porzuconej scenografii nieco oldskulowego filmu science-fiction. W rzeczywistości to osiedle 50 domów zaprojektowanych przez holenderskiego architekta Driesa Kreijkampa w ramach programu eksperymentalnego budownictwa wspieranego przez państwo. Powstałe na początku lat 80 - tych kapsuły przestronnością nie grzeszą - mają niecałe sześć metrów średnicy, a z pewnej odległości wyglądają nawet jak gigantyczna uprawa pieczarek. 

8 Palmanova Mieszkańcy Wenecji wybudowali miasto o niemalże idealnej formie. W jego centrum znajduje się sześciokątny plac, a całość otaczają obwałowania.

9  Po wynalezieniu stalowej konstrukcji, zaczęto wznosić osiedla mogące pomieścić tysiące lokatorów. Z biegiem lat technika doskonaliła się coraz bardziej. Powstawały gigantyczne konstrukcje przypominające kształtem nowoczesne maszyny.

10

11 Longaberger Home Office, Newark . Kuriozalny „reklamowy” koszyk to 7-piętrowa siedziba jednej z firm zajmujących się produkcją tych piknikowych akcesoriów, a sam budynek jest gigantyczną repliką jednego z kultowych modeli. Architektonicznej wizji Dave'a Longabergera, założyciela przedsiębiorstwa, z początku nikt nie traktował serio. Jednak marzenie szefa szybko się spełniło, a pracownicy zebrani są w jednym, ważącym 9 tys. ton koszu. 

12  W tworzeniu projektu architekt bierze pod uwagę potrzeby użytkowników, nowe techniki i trendy w budownictwie oraz przemiany kulturowe. Musi być otwarty na tendencje współczesne, ale jednocześnie podporządkowywać się stałym regułom ładu przestrzennego oraz harmonii architektury i środowiska.

13

14  Projekty architektoniczne są obecnie wykonywane przy użyciu technologii komputerowej. Trójwymiarowe makiety i symulacje aranżacji budynku wpisanego w otoczenie pozwalają lepiej ocenić estetykę i funkcjonalność, a także wartość i jakość budowli. Ulice, dojazdy do domów czy parkingi nie mogą powstać, jeśli stanowią zagrożenie ekologiczne.

15 Teatr w Chinach

16  W polskiej architekturze obecnie dąży się do przywrócenia tradycyjnych form i rekonstrukcji zniszczonych dzielnic historycznych w wielu miastach: Lublinie, Szczecinie, Elblągu.

17 Sea Towers, Gdynia  To już przykład z naszego podwórka. Sea Towers to najbardziej spektakularna inwestycja mieszkaniowa w północnej Polsce, a także najwyższy budynek mieszkalny w kraju. Luksusowy apartamentowiec składa się z dwóch połączonych wież o wysokości 29 i 38 kondygnacji. Na ostatnim piętrze wyższej z wież, której wysokość razem z masztem antenowym wynosi 141,6 m znajduje się taras widokowy dotępny jednak tylko dla mieszkańców. Lokalizacja - tuż nad Zatoką Gdańską od poczatku budziła kontrowersje, z jednej strony wzbudzając zachwyt, a z drugiej porównania do wielkiego i dominującego nad Gdynią molocha, zasłaniającego widok na morze i burzącego harmonijną zabudowę centrum miasta

18

19 KONIEC


Pobierz ppt "Architektura  Architektura zajmuje się zagospodarowaniem przestrzennym, w tym również krajobrazu, planowaniem miast, wnoszeniem budowli, a także projektowaniem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google