Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Współczesna architektura

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Współczesna architektura"— Zapis prezentacji:

1 Współczesna architektura
Wykonała:Sylwia Domżalska

2 Wiek XXI wprowadza nieznane dotąd formy i materiały
Wiek XXI wprowadza nieznane dotąd formy i materiały. Architekci mogą projektować formy bardzo finezyjne, nie konstrukcja jest wyzwaniem lecz lekkość i elegancki wygląd. Architektura początku XXI w chętnie sięga do popularnego w XX w. surowego betonu. Najlepsze nowe budynki nie odpychają już jednak chłodem i ciężarem, są lżejsze łączone z drewnem i zielenią o wielu ekologicznych rozwiązaniach technicznych. Polska architektura XXI w. budzi mieszane uczucia. Wolny rynek otworzył przed budownictwem wielkie możliwości jakich wcześniej nie było co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla kultury, ale obiektom daleko do światowej awangardy. Młodzi polscy architekci znajdują pracę w znanych zagranicznych pracowniach ale niestety często nie pod swoim nazwiskiem. W Europie szkolnictwo architektoniczne jest na najwyższym poziomie w Holandii. Są tam szkoły nie tylko dla architektów ale i deweloperów. W architekturze ślad pozostaje na długo, jest odbiciem tego jak myśleliśmy i tworzyliśmy, jaki był nasz poziom intelektualny.

3 Budynek biurowy Firmy „Skalski” w Krakowie

4 FALA PARK Rodzinne Centrum Sportów i Rekreacji w Wolsztynie

5 Pływalnia Miejska w Jaśle

6 Norddeutsche Landebank w Hannover w Niemczech

7 Ratusz w Gandawie Gandawa cieszy się popularnością wśród turystów, będąc prawdziwą perłą dla wielbicieli zabytków europejskiego Średniowiecza i Renesansu. W całym mieście znajduje się wiele kościołów i kamienic, których daty powstania rozciągają się na stulecia, od XII do XIX wieku. Można tu podziwiać budowle z tamtych czasów. Gandawa należy do zabytkowych i czesto odwiedzanych przez turystów miast.

8 Superkilen w Kopenhadze
Superkilen (w wolnym tłumaczeniu: super-klin) to nowoczesna przestrzeń publiczna w dzielnicy Nørrebro, w Kopenhadze. Rozciąga się miedzy ulicami Nørrebrogade a Tagensvej. Przestrzeń o konceptualnym charakterze zaprojektowana została wspólnie przez światowej sławy pracownię architektoniczną BIG (Bjarke Ingels Group), grupę artystyczną Superflex oraz berlińską pracownię architektury krajobrazu Topotek1. W projekcie wyznaczone zostały trzy segmenty: Plac Czerwony, Czarny Rynek i Zielony Park; wszystkie będące strefami ruchu pieszych i rowerzystów.

9 Harpa – sala koncertowa i centrum konferencyjne w Rejkiawiku
Harpę oficjalnie otwarto wiosną 2011 roku. Gmachem zarządzają wspólnie Islandzka Orkiestra Symfoniczna i Opera Islandzka, ale obiekt jest wielofunkcyjny. Wyposażono go bowiem również w sale konferencyjne czy seminaryjne, które można wynajmować. Jednak to, co wzbudza największy zachwyt specjalistów, to unikalna akustyka sal koncertowych - opracowała ją amerykańska firma Artec, jedna z najbardziej cenionych, zajmujących się akustyką pracowni na świecie.

10 Dom spokojnej starości, Alcácer do Sal
W zamierzeniach ma stanowić miejsce pobytu zamkniętego mikrospołeczeństwa starszych pań i panów. Dom przypomina połączenie szpitala z hotelem, podzielonych na poszczególne pokoje. Niektóre są wspólne, niektóre całkowite prywatne.

11 Metropol Parasol w Sewilli
W obrębie zadaszenia zlokalizowano taras widokowy i restaurację, a pod powierzchnią placu umieszczono funkcje usługowe oraz muzeum archeologiczne z ekspozycją ruin zabudowy z czasów rzymskich. Natomiast na powierzchni placu przywrócono targ, który funkcjonował w tym miejscu od połowy XIX wieku aż do lat 70. XX wieku, kiedy to został zastąpiony przez parking.


Pobierz ppt "Współczesna architektura"

Podobne prezentacje


Reklamy Google