Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W epoce pozytywizmu nastąpił bardzo szybki i dynamiczny rozwój miast. Artyści w swoich dziełach chcieli jak najdokładniej odzwierciedlić rzeczywistość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W epoce pozytywizmu nastąpił bardzo szybki i dynamiczny rozwój miast. Artyści w swoich dziełach chcieli jak najdokładniej odzwierciedlić rzeczywistość."— Zapis prezentacji:

1

2 W epoce pozytywizmu nastąpił bardzo szybki i dynamiczny rozwój miast. Artyści w swoich dziełach chcieli jak najdokładniej odzwierciedlić rzeczywistość. Dzieła architektury były naturalne, bez żadnych dodatkowych upiększeń, charakteryzowały się prostotą. Artyści uważali że wszelkie dekorowanie jest zbędne.

3 Tematyka dzieł architektury i sztuki cały czas się zmieniała. Stała się bardziej powszechna i codzienna. Odnosiła się do życia prostych ludzi, często nawiązywała do prostych codziennych czynności. Charakterystyczne elementy dla pozytywizmu widać w Paryżu, gdzie historyczna okazała się rozbudowa miasta. Symbolem Paryża jest znana wieża Eiffla, gdzie widać dużo prostych stalowych elementów. Wieża jest niepowtarzalnym dziełem sztuki architekta, który duży nacisk kładł na solidną stalową konstrukcję.

4 Popularne stało się również tworzenie nowych stylów nawiązujących do już istniejących a obdarzanych przedrostkiem "neo", jak neoarabski, neoindyjski, neochiński, neobizantyjski, neoromański, neorenesansowy i wreszcie najbardziej pasjonujący: neogotycki. W tym ostatnim został zaprojektowany i wybudowany chociażby budynek parlamentu Londynu ze słynną wieżą ozdobioną Big Benem (choć budowy neogotyckie dominowały jednak wśród budownictwa sakralnego).

5

6 kierunek architektoniczny o charakterze kompilacyjnym, polegający na łączeniu elementów przynależnych do różnych styli. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Statua Wolności w Nowym Jorku

7 Przygotowała: Sylwia Plesiewicz kl.2B


Pobierz ppt "W epoce pozytywizmu nastąpił bardzo szybki i dynamiczny rozwój miast. Artyści w swoich dziełach chcieli jak najdokładniej odzwierciedlić rzeczywistość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google