Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODY KOMUNIKACJI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODY KOMUNIKACJI."— Zapis prezentacji:

1 METODY KOMUNIKACJI

2 Czasy kiedy człowiek nie potrafił mówić
Kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić kontaktował się z innymi ludźmi za pomocą gestów. Nie było to jednak doskonałe i przyszłościowe, ponieważ gesty te docierały tylko do osób znajdujących się w pobliżu człowieka wykonującego je. Było to także bardzo ciężkie, ponieważ nigdy nie było do końca wiadomo o co chodzi osobie „mówiącej”. Drugim sposobem było komunikowanie się za pomocą symboli. Umożliwiały one przekazywanie wiedzy i informacji kolejnym pokoleniom.

3 Od chwili mówienia do wynalezienia elektryczności
Około 4 tysiąclecia p.n.e. Sumerowie wynaleźli pismo i posługiwali się pismem klinowym. Egipcjanie natomiast komunikowali się za pomocą hieroglifów. Wraz z upływającymi latami wyodrębniały się różne gatunki pisma, np.: pismo ideograficzne, analityczne, fonetyczne – sylabiczne, fonetyczne – alfabetyczne. Pierwszy przykład alfabetu pochodził z 2000 p.n.e. i był używany w Egipcie przez Semitów. Kolejne alfabety to alfabety etruskie, rzymskie i łacińskie ( którym posługujemy się do dzisiaj).

4 Duże znaczenie miała kwestia narzędzi, które służyły do pisania
Duże znaczenie miała kwestia narzędzi, które służyły do pisania. Tę czynność znacznie przyśpieszyło i usprawniło używanie glinianych tabliczek, utwardzanych przez wypalanie. Znaczącym wynalazkiem była prasa drukarska. Pierwsze maszyny używające czcionek wywodzą się z Chin. Oryginalnym typem maszyny drukarskiej jest indywidualna maszyna do pisania, wynaleziona w XIX wieku.

5 OD ELEKTRYCZNOŚCI DO CZASÓW KOMPUTERÓW
Jednym z pierwszych wynalazków usprawniających komunikowanie się był telegraf. Urządzenie to służyło do przekazywania informacji, przeważnie tekstowych, na odległość. Pierwszy telegraf igiełkowy został wynaleziony w roku przez dwóch niemieckich uczonych – Carla Friedricha Gaussa i Wilhelma Webera.

6 Następnym wynalazkiem który miał bardzo znaczący wpływ na komunikację był telefon. Został skonstruowany i opatentowany w latach 70. XIX wieku przez Amerykanina Aleksandra Bella. W dwudziestym wieku popularnym dodatkiem do telefonu był fax, oparty na wynalazku Rudolfa Hella z 1929 roku.

7 Jednym z wynalazków usprawniających komunikację był telewizor
Jednym z wynalazków usprawniających komunikację był telewizor. Został wynaleziony przez Borisa Rosinga w 1906 roku. Kolejnym wynalazkiem okazało się radio, wynalezione w 1895 roku przez Gugielmo Marconiego.

8 Kolejnym wynalazkiem okazały się komputery
Kolejnym wynalazkiem okazały się komputery. Znacząca rewolucja w świecie komputerów nastąpiła w 1941 roku, gdy Konrad Zuse zbudował Z336, pierwszy komputer ‘kompletny’ w interpretacji Teorematu Turinga, czyli taki, który może wykonywać każde zaprogramowane mu zadanie. Od tej pory komputer umożliwiał coraz łatwiejszy dostęp, bardziej skomplikowane i szybkie operacje na informacji. Komputery bez wątpienia przyczyniły się do zwiększenia tempa postępu naukowego.

9 Komputery i czasy współczesne
Sieci komputerowe – internet : Próby stworzenia funkcjonalnych sieci komputerowych nabrały tempa w latach 60., a ich najbardziej znaczącym osiągnięciem w tamtej dekadzie była sieć ARPANET w USA. Pierwsze połączenie pomiędzy komputerami w sieci ARPANET nastąpiło 21 listopada Od wszystkie komputery wyposażone w modemy mogły przesyłać między sobą dane przez linie telefoniczne, wykorzystując usługę Bulletin Board Services (BBS)40. 1 stycznia ARPANET zaczął stosować protokoły TCP/IP i to zdarzenie uznaje się za moment jego transformacji w Internet.

10 Dzisiejszy komputer to nie jest ogromne, ciężkie monstrum sprzed kilkunastu lat. Nowe, przenośne i lekkie urządzenia, takie jak palmtop, mają ogromne implikacje dla technik komunikacji. Człowiek wykorzystując tę technologię ma teraz zawsze, w dowolnym miejscu i porze możliwość zarówno natychmiastowej komunikacji (tekstowej, dźwiękowej i wizualnej) jak i dostępu do największej multimedialnej biblioteki świata, jaką jest dziś Internet. Już dzisiaj w Internecie znajduje się większość informacji, do których wygasły prawa autorskie i znajdują się w public domain. Wiele z nowszych informacji (np. najświeższe publikacje naukowe) można znaleźć i zakupić w formie elektronicznej w postaci ebooków; coraz bardziej zwiększa się także zasób archiwów gazet i czasopism, specjalizowanych baz danych i wszystkich innych zbiorów informacji, trudno dostępnych w zwykłych bibliotekach czy sklepach.

11 W czasach współczesnych możemy komunikować się także za pomocą :
- i – jest nie tylko znacznie szybszy od normalnej poczty ale także o wiele łatwiejszy do zarchiwizowania i późniejszego sortowania ; - portale społecznościowe – dzięki takim portalom jak Facebook, Twitter, Myspace, możemy komunikować się z innymi użytkownikami w bardzo prosty sposób, wystarczy wejść na dany portal, zalogować się i wybrać osobę, do której chce się napisać ;

12 - różne komunikatory, typu Skype, Gadu-gadu itd
- różne komunikatory, typu Skype, Gadu-gadu itd. Mają one podobne działanie jak portale społecznościowe, wystarczy wybrać osobę z którą chce się porozmawiać ( w przypadku Skype może być to rozmowa przez kamerę video ).

13 Na przestrzeni wieków wiele urządzeń wynalezionych w XIX i XX wieku zostało zmodernizowanych. Zamiast ciężkiego, stacjonarnego telefonu możemy korzystać ze smartfonów oraz zamiast komputera wielkości szafy możemy korzystać z laptopów, tabletów itd.

14 Wykres przedstawiający liczbę domen internetowych w latach 1989-1997.

15 Czasami trudno uwierzyć w to, jak bardzo zmieniła się komunikacja na przestrzeni wieków. Niewiadomo, co przyniesie przyszłość. Wynalazki, któremu posługujemy się dzisiaj, za kilka lat mogą zniknąć zupełnie, lub zostać całkowicie zmodernizowane. Wynalazki przyszłości pozostają wielką zagadką. Nie mamy wyboru, musimy czekać i zobaczyć, co przyniosą nadchodzące lata.

16 BIBLIOGRAFIA content/uploads/2010g/69089dd1-02cf-4ed3-85bf- 82c3dd688805_ _Komunikacja.jpg PJIUJtE540upH2gZoIXn55GcjjwbHrAUv4R7YVjKw raf.jpg

17 .jpg 38/ stary-telewizor-vintage-ilustracji.jpg onier_U2_1.jpg rsalny_komputer.png l3.technorati.com/13/02/19/75101/Twitter.png?t=

18 http://scm- l3. technorati. com/13/02/19/75101/Twitter. png
l3.technorati.com/13/02/19/75101/Twitter.png?t= Logo.png pg hero-black-PS-1280x840- c365d9d2bbeb5a70b3b82065e86e1ce1.png


Pobierz ppt "METODY KOMUNIKACJI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google