Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

70-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "70-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie"— Zapis prezentacji:

1 70-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie

2 Budynki naszej szkoły istniały już wiele lat przed II wojną światową
Budynki naszej szkoły istniały już wiele lat przed II wojną światową. I to właśnie w nich - zniszczonych przez pociski artyleryjskie, z podziurawionym dachem, w większości bez okien - powstała we wrześniu 1945 roku pierwsza w Kożuchowie szkoła podstawowa.

3 „Pierwszy września 1945. Zebranie w sali starostwa
„Pierwszy września Zebranie w sali starostwa. Pełnomocnik na obwód 38 p. Zygmunt Różycki wita przybyłych nauczycieli. Jest ich z żoną p. Różyckiego – Julią 9 osób. Kilka słów przemówienia i już każdy rozumie, że zadaniem tej grupy jest powołanie do życia szkoły polskiej.”(na podstawie kroniki z 1970r.) I tak właśnie 11 września 1945 roku otwarta została nasza Szkoła Podstawowa nr1, w której w kolejnych latach pracowało coraz więcej nauczycieli.

4 Długie rozmowy o pracy szkoły, a potem ręcznie sporządzane protokoły...

5 Od początku dbano o jak najlepszy wygląd i wyposażenie klas.
Pani Renata Malec w nowo otwartym gabinecie geograficznym oraz uczennice w pracowni technicznej. Od początku dbano o jak najlepszy wygląd i wyposażenie klas.

6 A tak wyglądają ówczesne klasy dzisiaj...

7 CZAR WYCIECZEK

8 Od pojawienia się w 1961 roku pierwszego w naszej szkole telewizora, przez kolejne sprzęty jak adapter „Bambino” w roku 1967, pracownię komputerową w 1998, nasza szkoła ciągle wzbogacana jest w nowe sprzęty umożliwiające korzystanie z osiągnięć nauki.

9 Taki był początek naszego boiska, które w 1973 roku wybudowali uczniowie, rodzice i pracownicy w czynie społecznym...

10 Dzięki nim, do dzisiaj na nim gramy, bawimy się i obchodzimy uroczystości. A może doczekamy się w końcu „Orlika”?!

11 „Piękny dwupiętrowy budynek, bez dachu od strony wschodniej z wielką wyrwą na poziomie 2 piętra pozostałość po pocisku artyleryjskim.” (na podstawie kroniki z 1970r.) Taki obraz budynku ujrzeli pierwsi nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Dzięki nieustającym remontom powoli się zmieniał, aby w czasach współczesnych cieszyć oczy nowoczesnym wyglądem.

12 Nasza szkoła często borykała się z problemem zimna
Nasza szkoła często borykała się z problemem zimna. Ogrzanie tak wielkich budynków wymaga wiele opału i pracy. Przy dużych mrozach bywały chwile, kiedy szkołę zamykano. Nie było to nigdy powodem smutku dla uczniów.

13 „SKO założone w maju 1947 przez
W. Anigacza w ciągu 22 lat miało ponad milion zł. oszczędności. W1957/58 r. SKO zdobyło pałeczkę sztafetową za pierwsze miejsce w kraju w Sztafecie Oszczędnych. Nagrodą była wycieczka do Warszawy.” Tradycje oszczędzania w SKO kontynuowane są do dzisiaj. „W 1946r. zorganizowana została przez Wacława Anigacza spółdzielnia uczniowska licząca 17 członków z klas 6 i 7mych. W 1952 r. objęła spółdzielnię Wanda Płochocka usprawniając działalność sklepiku i działalność spółdzielni pod opieką P.S.S. przyjmując nazwę „Tęcza”.” (na podstawie kroniki z 1970r.)

14 „Po długich zimnych i słotnych dniach wstał dzień jasny, słoneczny
„Po długich zimnych i słotnych dniach wstał dzień jasny, słoneczny. Na boisku naszej szkoły gromadzą się dzieci, które mają różnokolorowe balony, kwiaty, wstęgi. Na dany znak wkraczamy na plac zbiórki, aby po wysłuchaniu przemówień wyruszyć z pochodem ulicami miasta. Corocznym zwyczajem Dzień Wojska Polskiego obchodzony jest w naszej szkole uroczyście. Delegacja harcerzy na uroczystej akademii w pułku wręczyła kwiaty żołnierzom na ręce dowództwa.” (kronika 1961r.)

15 Dawniej świętowano 1-Maja, Dzień Wojska Polskiego, Dzień Milicjanta, Dni Oświaty, Książki i Prasy, Dzień Młodzieży, a dzisiaj mamy Dzień Patrona Szkoły, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Ziemi i wiele innych...

16 Były, są i będą - zabawy andrzejkowe, bale karnawałowe i inne radosne imprezy...

17 Oprócz zabawy, mamy również czas na poważne zadania - możemy pochwalić się prowadzeniem gazetki szkolnej, kółka teatralnego, przygotowywaniem apeli na różne mniej i bardziej poważne okazje, pomocą potrzebującym - Samorząd Szkolny prowadzi zbiórki na rzecz chorych dzieci, ale pamiętamy też o zwierzętach.

18 Zawody sportowe, konkursy przedmiotowe, akcje ekologiczne to również część naszego życia w „Jedynce”.

19 ↑ Tak było jeszcze niedawno...
2010/2011 – długo oczekiwany remont, budynki otrzymują nowy dach i elewację. Teraz uczymy się i pracujemy w pięknie odnowionym budynku!

20 Niech słowa kronikarza naszej szkoły zanotowane na kartach kroniki w 1961 roku towarzyszą nam nadal, bo przecież historia naszej szkoły codziennie “pisze się“ dalej! Opracowanie i zebranie materiałów Agnieszka Romańska Małgorzata Raczykowska Rafał Makuch

21 Ciąg dalszy uroczystości nastąpi w szkole
ZAPRASZAMY!


Pobierz ppt "70-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google