Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Szkodliwość palenia tytoniu.”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Szkodliwość palenia tytoniu.”"— Zapis prezentacji:

1 „Szkodliwość palenia tytoniu.”
Prezentacja p.t.: „Szkodliwość palenia tytoniu.”

2 Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca.

3 Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U  palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.

4 Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne
Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na: Choroby układu oddechowego  - rozedmę płuc, przewlekłe  zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy  ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę  płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę. Choroby układu krążenia  - chorobę niedokrwienną serca,  zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych,  nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty. Inne choroby:  raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku,  wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby  oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję,  upośledzenie płodności.

5 A jeśli nie masz zbyt silnej woli by rzucić ten przykry nałóg i pożegnać się z nim definitywnie, pamiętaj o 31 maja!

6 Jak dziecko popada w uzależnienie?
Wiele dzieci próbuje palenia jeszcze w bardzo młodym wieku. Zazwyczaj kieruje nimi ciekawość i chęć zaimponowania rówieśnikom. Chociaż wiedzą, że palenie jest szkodliwe, wydaje im się, że po jednym papierosie nic im nie grozi. Kolejne papierosy wypala się, aby zyskać akceptację i szacunek otoczenia i by nie wyróżniać się z grupy, w której wszyscy palą. W ten sposób coraz częściej nastolatek wystawia się na działanie nikotyny, która szybko uzależnia. Działa jak narkotyk i z czasem pojawia się potrzeba sięgnięcia po papierosa.

7

8 Palenie papierosów  w początkowej fazie uzależnienia sprawia przyjemność. Jest to wynik wpływu nikotyny na różne substancje chemiczne w mózgu, które odpowiadają za pobudzenie, aktywność i odczuwanie przyjemności. Z jednej strony nikotyna powoduje rozdrażnienie, a z drugiej poprawę pamięci i koncentracji.

9 Z czasem nasz organizm przyzwyczaja się do efektu, jaki w nim wywołuje nikotyna. Palenie jest nam wtedy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Odczuwamy głód nikotynowy, który zaspokoić może tylko kolejny papieros. Z czasem, aby osiągnąć ten sam efekt potrzebujemy wypalić więcej – i tak coraz bardziej popadamy w nałóg. Rodzice muszą bardzo uważać na swoje dzieci, gdyż ze zmiany nawyków i zachowania można wywnioskować, że dziecko zaczęło popadać w nałóg. Jeśli jest to wczesny etap, w którym nastolatek dopiero eksperymentuje z papierosami, można jeszcze skutecznie przeciwdziałać uzależnieniu.

10 Palenie bierne Bardzo często zdarza się, że dzieci, mimo tego że nie palą, cierpią z powodu szkodliwego działania dymu tytoniowego.  Bierne palenie  również może mieć tragiczne skutki. Dzieci, których rodzice palą w ich obecności papierosy są bardziej narażone na infekcje układu oddechowego, astmę i obniżenie wydolności oddechowej. W przyszłości zaś tak samo jak palacze mogą zachorować na choroby układu krążenia, a także nowotwory złośliwe.

11 Okazuje się, że boczny strumień dymu tytoniowego jest nawet bardziej szkodliwy niż dym, który wdychają palacze. Z tego powodu bierne palenie dostarcza 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny. Ponadto  dym papierosowy zawiera substancje alergizujące, przez które osoby z otoczenia palacza mogą cierpieć na podrażnienie gardła i błony śluzowej nosa, a także na łzawienie oczu. U dzieci kontakt z tymi substancjami może stać się przyczyną alergii. Ze względu na dobro dziecka rodzice powinni rzucić palenie. Jeśli zaś nie potrafią zdobyć się na taki gest, powinni starać się nie palić w otoczeniu dziecka!!!

12 Z każdym buchem stajesz się duchem!

13 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "„Szkodliwość palenia tytoniu.”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google