Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zostań ministrem finansów we własnym domu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zostań ministrem finansów we własnym domu"— Zapis prezentacji:

1 Zostań ministrem finansów we własnym domu
Jak wyjść z pętli zadłużenia. Prowadzący: Konrad Forysiak Joanna Głowacka Projekt Teraz Ty! Fundacja Wspierania Rozwoju Psychospołecznego

2 Reguły Jesteśmy obecni i bierzemy udział Słuchamy się nawzajem
Mówimy na temat Szanujemy swój czas pamiętając, że zajęcia są dla wszystkich Robimy przerwę w połowie szkolenia

3 Budżet musi się domykać
Podstawową zasadą planowania budżetu domowego jest zrównoważenie wpływów i wydatków, oznacza to, że nie możemy wydawać więcej niż zarabiamy. Dochody –np. pieniądze, które zarabiasz Koszty- rachunki za media, mieszkanie, czy jedzenie

4 W jakim okresie musi się bilansować budżet domowy?
Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Zależy to od indywidualnej sytuacji rodziny, struktury wydatków i wynagrodzeń. Dlaczego? U wielu z nas bywają zarówno okresy tłuste, jak i chude. Wydatki również rzadko rozkładają się tak samo w każdym miesiącu. Okresowo może się udawać odłożyć część zarobionych pieniędzy, a czasem koniecznością może być posiłkowanie się pożyczką lub kredytem.

5 W jakim okresie musi się bilansować budżet domowy?
Osoby o stałych pensjach i regularnych wydatkach bieżących mogą starać się równoważyć każdy miesiąc. Osoby zajmujące się biznesami lub pracami sezonowymi mogą sumować przychody i wydatki z całego roku (pracownicy budowlani, sadownicy, rolnicy, itd.) Mogą się też przydarzyć sytuacje, gdy budżet planować będzie trzeba w jeszcze dłuższym okresie (konieczność kupienia kanapy, lodówki, samochodu). Niezależnie jednak od tego, jaki przyjęliśmy swój wewnętrzny okres rozliczeniowy, musimy być świadomi, że złamanie zasady zrównoważonego budżetu w krótkim okresie może skończyć się uszczupleniem majątku (na przykład sprzedaż samochodu, akcji, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych), wzrostem kosztów (odsetki od kredytów), a w skrajnych przypadkach utratą płynności finansowej i koniecznością obcowania z wierzycielami, firmami windykacyjnymi i komornikami.

6 Zawsze jest wyjście Już pierwsze opóźnienie w spłacie regularnych rachunków (za prąd, gaz, wodę czynszu), czy raty kredytu powinno zwiększyć twoją czujność. Co jeśli straciliśmy płynność finansowa? weź ołówek i przelicz dokładnie swoje wydatki, zrezygnuj z tych, które nie są konieczne, negocjuj warunki spłaty zadłużenia, jeśli możesz, podejmij dodatkową pracę, zacznij jeździć do pracy rowerem, Może warto sprzedać rzeczy, które mamy w domu a nie są nam potrzebne na aukcjach w Internecie. Pamiętajmy! Jeśli nasza sytuacja jest bardzo trudna, korzystniej jest sprzedać majątek samemu, niż czekać aż zrobi to za nas komornik. Niektóre wyrzeczenia wydają się bolesne, ale świadomość, że dzięki nim zmniejszymy zobowiązania i pozbędziemy piętna niewypłacalności przeważnie działa mobilizująco. 

7 Złote kroki do wyjścia z zadłużenia
Szukaj porady wcześniej, kiedy tylko pojawią się problemy, Nie pozwól, aby lęk przed wierzycielami całkowicie cię sparaliżował, Stwórz listę zobowiązań (np. od największego do najmniejszego lub od najtańszego w obsłudze do najdroższego), Ułóż plan spłat W miarę możliwości pospłacaj te najmniejsze żeby na liście zostało jak najmniej pozycji – będzie ci łatwiej tym zarządzać, a mniejsza ilość długów będzie cię mobilizować do działania; Możesz też zacząć spłacać począwszy od zadłużenia, którego obsługa kosztuje cię najwięcej,  Spłacaj dług jako pierwszy wydatek w miesiącu, Dobrze planuj wydatki i oszczędności, tnij koszty, ogranicz konsumpcje, Zmienić kredyt na korzystniejszy, np. w innym banku, ale nie zaciągaj nowych kredytów! Nie spłacaj długów pożyczką hipoteczną, Nie unikaj kontaktów z wierzycielami, odpowiadaj na monity i telefony, Nie ukrywaj przed rodziną swoich problemów finansowych – razem łatwiej znajdziecie rozwiązanie.

8 Nie uciekaj przed problemem
Problem stał się już poważny? Nie uciekaj przed nim! Nie wpadaj w panikę! Poznaj swoje prawa!

9 Podstawowe pojęcia: Dłużnik – osoba zadłużona,
Wierzyciel – firma lub osoba, która chce odzyskać od dłużnika swoje środki finansowe, Firma windykacyjna - prywatna instytucja prowadząca postępowanie windykacyjne, jej pracownicy to tzw. windykatorzy, Komornik sądowy – funkcjonariusz publiczny prowadzący postępowanie egzekucyjne, Windykacja – postępowanie prowadzone przez firmę windykacyjną, Egzekucja – postępowanie prowadzone przez komornika sądowego.

10 Wskazane sposoby zachowania w przypadku wszczęcia windykacji lub egzekucji komorniczej
Nie należy unikać kontaktu z przedstawicielami firm windykacyjnych czy komornika, należy odbierać pisma - szczególnie sądowe (dwukrotne awizo z sądu uważane jest za doręczone w przypadku dostarczenia pod prawidłowy adres), W przypadku nieodbierania pisma istnieje ryzyko, że o zablokowanym rachunku bankowym albo zajęciu wynagrodzenia dowiemy się dopiero w banku lub przy wypłacie pensji, Należy próbować negocjować, podejmować próby umorzenia długu, rozłożenia go na raty.

11 Podstawowe różnice pomiędzy firmą windykacyjną a komornikiem sądowym
Firma windykacyjna to prywatna instytucja która nie może : zajmować lub spisywać majątku dłużnika, wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody, rozmawiać o zadłużeniu z innymi osobami, np. sąsiadami, przekazywać informacji o długu w miejscu pracy, naruszać dóbr osobistych i godności osobistej dłużnika, zastraszać, grozić, nękać, używać siły, przekazywać nieprawdziwych informacji na temat konsekwencji niespłacenia długu, np. pozbawienia wolności.

12 Jeżeli windykacja nie przyniesie rezultatów, kolejnym etapem jest egzekucja komornicza prowadzona przez komornika sądowego: komornik w przeciwieństwie do windykatora to funkcjonariusz publiczny, komornik wszczyna egzekucję po uzyskaniu przez wierzyciela tytułu wykonawczego opatrzonego w klauzulę wykonalności np.: (orzeczenia sądu, bankowego tytułu egzekucyjnego), komornik może prowadzić egzekucję m.in. z dochodu dłużnika (wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty), rachunku bankowego, ruchomości (samochodu, sprzętu RTV, AGD) i nieruchomości (dom, mieszkanie),

13 Egzekucja z poszczególnych składników majątku
- wynagrodzenia - tylko do wysokości połowy wynagrodzenia, tylko powyżej minimalnej kwoty wolnej od zajęcia ( w 2014 r. jest to zł brutto), świadczenia emerytalnego lub rentowego , tylko ¼ kwoty emerytury z wyłączeniem alimentów, tylko powyżej kwoty wolnej od zajęcia czyli połowy wysokości świadczenia, rachunku bankowego tylko powyżej kwoty wolnej od zajęcia, czyli ,14 złotych (dotyczy osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej)

14 Uprawnienia komornika sądowego:
Komornik ma także prawo zasięgać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji od m.in. : organów administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu.

15 Wpis do rejestru dłużników
Wierzyciele jak i firmy windykacyjne mają prawo wpisywać dłużników do rejestru dłużników Krajowego Rejestru Długów, BiG Info Monitor, dłużnicy notowani w Krajowym Rejestrze Długów, zgodnie z art. 24 ust. 2 Ustawy mają utrudniony dostęp do usług finansowych (kredytów, leasingu, sprzedaży ratalnej), usług telekomunikacyjnych i multimedialnych (możliwość kupna telefonu w abonamencie, zawarcia umowy na szerokopasmowy dostęp do Internetu, telewizję kablową i satelitarną), wynajmu nieruchomości (np.: mieszkania, biura)

16 Uprawnienia dłużnika :
Przedawnienie ( co do zasady 3 lata lub 10 lat w przypadku wyroku sądowego, istnieje jednak szereg czynności które przerywają bieg przedawnienia, np. uznanie długu, wszczęcie egzekucji) W przypadku gdy komornik prowadzi przeciwko nam egzekucję : - skarga na czynności komornika przysługuje w przypadku uznania że komornik nie postępuje zgodnie z prawem, np. zajął telewizor czy komputer, który nie jest nasza własnością. W przypadku gdy postępowanie prowadzi firma windykacyjna pozostaje zawiadomienie Policji lub Prokuratury o złamaniu prawa.


Pobierz ppt "Zostań ministrem finansów we własnym domu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google