Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

10 Gb Ethernet Standardy światłowodów. Trochę historii Rok 1999 - rozpoczęcie prac nad standardem 10 Gb Ethernetu Rok 1999 - rozpoczęcie prac nad standardem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "10 Gb Ethernet Standardy światłowodów. Trochę historii Rok 1999 - rozpoczęcie prac nad standardem 10 Gb Ethernetu Rok 1999 - rozpoczęcie prac nad standardem."— Zapis prezentacji:

1 10 Gb Ethernet Standardy światłowodów

2 Trochę historii Rok rozpoczęcie prac nad standardem 10 Gb Ethernetu Rok rozpoczęcie prac nad standardem 10 Gb Ethernetu Lipiec 2002 – ratyfikowanie nowego standardu jako IEEE 802.3ae Lipiec 2002 – ratyfikowanie nowego standardu jako IEEE 802.3ae

3 Podstawowe cele komitetu IEEE osiągnięcie 10-krotnie większej prędkości transmisji w stosunku do Gigabit Ethernetu osiągnięcie 10-krotnie większej prędkości transmisji w stosunku do Gigabit Ethernetu zachowanie pełnej kompatybilności z istniejącymi standardami Ethernet (10Mb/s, 100Mb/s i 1Gb/s) zachowanie pełnej kompatybilności z istniejącymi standardami Ethernet (10Mb/s, 100Mb/s i 1Gb/s) możliwością zastosowania w sieciach rozległych WAN/MAN operatorów telekomunikacyjnych posiadających infrastrukturę SONET/SDH możliwością zastosowania w sieciach rozległych WAN/MAN operatorów telekomunikacyjnych posiadających infrastrukturę SONET/SDH

4 Podstawowe założenia dla nowego standardu 10Gb/s zachowanie formatu ramki Ethernet oraz jej minimalnego i maksymalnego rozmiaru zachowanie formatu ramki Ethernet oraz jej minimalnego i maksymalnego rozmiaru wsparcie tylko dla komunikacji full- duplex (komunikacja half-duplex nie jest obsługiwana) wsparcie tylko dla komunikacji full- duplex (komunikacja half-duplex nie jest obsługiwana) wsparcie dla standardu IEEE 802.3ad (agregacji łączy) wsparcie dla standardu IEEE 802.3ad (agregacji łączy)

5 Podstawowe założenia dla nowego standardu 10Gb/s definicja dwóch rodziny warstwy fizycznej (PHY): LAN-PHY operująca z szybkością transmisji danych 10 Gb/s oraz WAN-PHY operująca z szybkością transmisji danych kompatybilną z OC- 192c/STM-48 czyli około 9,29 Gb/s definicja dwóch rodziny warstwy fizycznej (PHY): LAN-PHY operująca z szybkością transmisji danych 10 Gb/s oraz WAN-PHY operująca z szybkością transmisji danych kompatybilną z OC- 192c/STM-48 czyli około 9,29 Gb/s możliwość zastosowania w aplikacjach LAN/MAN/WAN możliwość zastosowania w aplikacjach LAN/MAN/WAN

6 Siedem różnych typów interfejsów fizycznych Typ interfejsu Typ interfejsu Typ warstwy fizycznej Typ warstwy fizycznej Typ światłowod u Typ światłowod u Długość fali Długość fali Maksymaln y dystans Maksymaln y dystans 10GBASE-SRLAN-PHYwielomodowe 850 nm m (*) 10GBASE-SW WAN-PHYWielomodowe 850 nm 26 – 300 m (*) 10GBASE- LX4 10GBASE- LX4 WWDM Wielomodowe i jednomodowe 1310 nm MM – 300 m SM – 10 km 10GBASE-LR LAN-PHYJednomodowe 1310 nm 10 km 10GBASE-LWWAN-PHYjednomodowe 1310 nm 10 km 10GBASE-ERLAN-PHYJednomodowe 1550 nm 40 km 10GBASE-EW WAN-PHYjednomodowe 1550 nm 40 km * - zależy od parametrów światłowodu

7 Schemat nazewnictwa interfejsów

8 Na pierwszej pozycji po członie 10GBASE występuje kod określający typ tranceivera optycznego (S, L lub E) Na pierwszej pozycji po członie 10GBASE występuje kod określający typ tranceivera optycznego (S, L lub E) S - tranceiver światłowodowy 850nm, operujący na światłowodach multimode, o zasięgu do 300 metrów S - tranceiver światłowodowy 850nm, operujący na światłowodach multimode, o zasięgu do 300 metrów L (Long Reach) - tranceiver światłowodowy 1310nm, operujący na światłowodach singlemode, o zasięgu do 10 km L (Long Reach) - tranceiver światłowodowy 1310nm, operujący na światłowodach singlemode, o zasięgu do 10 km E (Extended Long Reach) - tranceiver światłowodowy 1550nm, operujący na światłowodach singlemode, o zasięgu do 40 km E (Extended Long Reach) - tranceiver światłowodowy 1550nm, operujący na światłowodach singlemode, o zasięgu do 40 km

9 Schemat nazewnictwa interfejsów Kolejna litera określa parametry określające m.in. sposób kodowania transmisji, szybkość transmisji, dostęp do medium (R lub W) Kolejna litera określa parametry określające m.in. sposób kodowania transmisji, szybkość transmisji, dostęp do medium (R lub W) R - oznaczający interfejs typu LAN- PHY R - oznaczający interfejs typu LAN- PHY W - oznaczający interfejs typu WAN- PHY W - oznaczający interfejs typu WAN- PHY

10 Wymagana infrastruktura światłowodowa G.652 Single Mode Fiber (SMF), w konfiguracji z transceiverem 10GBASE-E (dł. fali 1310nm), umożliwiające uzyskanie zasięgu do 10km G.652 Single Mode Fiber (SMF), w konfiguracji z transceiverem 10GBASE-E (dł. fali 1310nm), umożliwiające uzyskanie zasięgu do 10km tzw. ciemne światłowody G.655 Non-Zero Dispersion Shifted Fiber (NZDSF), w konfiguracji z transceiverem 10GBASE-L (dł. fali 1550nm), umożliwiające uzyskanie zasięgu do 40km tzw. ciemne światłowody G.655 Non-Zero Dispersion Shifted Fiber (NZDSF), w konfiguracji z transceiverem 10GBASE-L (dł. fali 1550nm), umożliwiające uzyskanie zasięgu do 40km Standard 10GbE nie wspiera światłowodów typu G.653 (DSF) i G.654 Standard 10GbE nie wspiera światłowodów typu G.653 (DSF) i G.654


Pobierz ppt "10 Gb Ethernet Standardy światłowodów. Trochę historii Rok 1999 - rozpoczęcie prac nad standardem 10 Gb Ethernetu Rok 1999 - rozpoczęcie prac nad standardem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google