Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Porty wejścia/wyjścia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Porty wejścia/wyjścia"— Zapis prezentacji:

1 Porty wejścia/wyjścia

2 Port we/wy- kanał, przez który dane są przesyłane między urządzeniem i procesorem. Port jest postrzegany przez procesor jako jeden lub kilka adresów pamięci, które mogą być używane do wysyłania lub odbierania danych.

3

4

5 Porty klawiatury

6 Standardy złączy klawiatury są następujące:
Pięciostykowe złącze DIN – używane w większości systemów płyt Baby-AT. Sześciostykowe złącze mini-DIN (PS/2) - najbardziej popularne. Złącze USB

7 PORTY MYSZY

8 Port dedykowany mini DIN (PS/2)
Myszy podłączane są do komputera najczęsciej poprzez jednoz trzech złączy: Port szeregowy COM Port dedykowany mini DIN (PS/2) Port USB

9 Transmisja szeregowa

10 Przesyłane w formie szeregowej (bit po bicie) dane otrzymują pewien rodzaj „opakowania” – tzw. Ramki. Na ramkę oprócz bitów danych skłądają się również bit startu i dwa bity końca ramki.

11

12 Komputery klasy PC mają zwykle kilka portów szeregowych - jeden lub dwa porty RS-232, dwa porty PS/2 i kilka portów USB.

13 RS-232

14

15 Transfer – max 1Mbit (w trybie synchronicznym)
Długość kabla – do 15 metrów (nie określono w standardzie) Liczba urządzeń na port – 1

16 USB

17 USB (ang. Universal Serial Bus - uniwersalna magistrala szeregowa) - rodzaj portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe, opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.

18

19 Port USB jest uniwersalny, pozwala na podłączanie do komputera wielu urządzeń, na przykład: kamery wideo, aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego, modemu, skanera lub drukarki. Urządzenia są automatycznie wykrywane i rozpoznawane przez system, co umożliwia ich podłączanie i odłączanie bez konieczności wyłączania czy ponownego uruchamiania komputera.

20 Praca w sieci Urządzenia w tym standardzie można łączyć ze sobą tworząc sieć. Do jednego portu można podłączyć do 127 urządzeń USB, jednak ze względu na pobór mocy ich liczbę trzeba ograniczyć. W jednej sieci mogą pracować urządzenia o różnych prędkościach transmisji.

21

22 Typy i prędkości USB 1.1 (Full Speed) USB 2.0 (Hi-Speed)
USB 3.0 (SuperSpeed)

23 USB 1.1 (Full Speed) Urządzenia spełniające warunki tej specyfikacji mogą pracować z prędkościami 1.5 Mb/s ( MB/s) lub 12 Mbit/s (1.5 MB/s)

24 USB 2.0 (Hi-Speed) Urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji mogą pracować z prędkością 480 Mb/s (60 MB/s). Ale w praktyce uzyskują jedynie prędkość 320 Mb/s (40MB/s). Urządzenia w standardzie USB 2.0 są w pełni kompatybilne ze starszymi urządzeniami.

25 USB 3.0 (SuperSpeed) Urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji będą mogły pracować z prędkością 4,8 Gb/s (600 MB/s). Nowy standard oprócz pozostałych łącz elektrycznych (dla kompatybilności w dół z USB 2.0 i 1.1) korzystał będzie również z łącz optycznych (kabel połączeniowy będzie wyposażony w światłowód). Kontrolery USB tej generacji będą posiadać inteligentny system odłączający zasilanie od urządzeń, po stwierdzeniu że z niego nie korzystają. Pierwsza prezentacja tej technologii odbyła się na targach CES 2008.

26                Wtyczka USB typu A

27 Wtyczka USB typu B

28 Piny wtyczek standardowych

29 czerwony 1 zasilanie +5 V (maks. 0,5 A) biały albo żółty 2 transmisja danych D- zielony 3 transmisja danych D+ czarny 4 masa

30 Wtyczka mini-USB

31 Gniazdo USB do montażu na płytce drukowanej: po lewej typu A, po prawej typu B

32 Kontroler USB firmy Asus na złączu PCI

33 Max długość kabla 5 metrów,
z zastosowaniem rozdzielaczy wzmacniających do 35 metrów. Ilość urządzeń na port – do 127

34 PS-2

35 PS/2 port komunikacyjny opracowany przez firmę IBM. Jest on odmianą portu szeregowego przeznaczoną do podłączania klawiatury i myszy.

36

37 Transfer 40kB/s Długość magistrali – do 1,8 metra Liczba urządzeń na port – 1

38 FireWire (IEEE 1394 )

39 FireWire jest szeregową magistralą ogólnego przeznaczenia, jednak ze względu na lansowanie jej przez Apple jako wyjątkowo multimedialnej oraz ze względu na powszechne stosowanie w kamerach jest kojarzona prawie wyłącznie z kamerami cyfrowymi. Obecnie bardzo popularne stało się używanie FW w profesjonalnych kartach muzycznych i mikserach gdzie wykazuje się naprawdę olbrzymimi możliwościami.

40 Porównanie z USB Porównanie FireWire USB Szybkość transferu
do 3200 Mb/s do 480 Mb/s Kontroler nadrzędny nie wymagany wymagany Obciążanie procesora nie tak Topologia sieć rozgałęźna gwiazda Maksymalna długość kabla 4.5 m (optyczny do 1000m) 5 m Maksymalna odległość między urządzeniami 72 m (16 cztero- i pół metrowych odcinków kabla w łańcuchu) 10 m (dwa pięciometrowe odcinki) Maksymalna ilość urządzeń 64 127 (+ 1 komputer) Skalowalność Plug and Play Hot plug

41

42

43

44 Transmisja równoległa

45 Port równoległy (ang. Parallel Port) - to port w technice komputerowej, w którym dane są przesyłane jednocześnie kilkoma przewodami, z których każdy przenosi jeden bit informacji. Jest to szybki interfejs wykorzystywany tradycyjnie do podłączenia drukarek.

46

47 Maksymalna liczba takich portów obsługiwana przez BIOS, wynosi cztery
Maksymalna liczba takich portów obsługiwana przez BIOS, wynosi cztery. Specyfikacja łącza równoległego dopuszcza transmisję na odłegłość max. 5 metrów. Transfer – 200 kB/s

48 Porty video

49 Prawie wszystkie monitory używane obecnie są podłączane do komputera za pomocą złącza IBM VGA (z 1987 r ), a najnowsze monitory i panele LCD podłączane są za pomocą cyfrowego łącza DVI (Digital Visual Interface), które pozwala na wyświetlanie obrazu w dużych rozdzielczościach.

50 D-Sub złącze analogowe służące do przesyłania sygnałów pomiędzy komputerem a monitorem. Sygnały wysyłane są za pośrednictwem 15-pinowego kabla analogowego. Takie sygnały są mało odporne na zakłócenia zewnętrzne i dlatego coraz bardziej popularne stają się złącza DVI. Występuje w laptopach i komputerach stacjonarnych.

51 VGA (D-Sub)

52 DVI

53 Złącze DVI występuje w 3 wariantach:
DVI-I - przesyła zarówno dane cyfrowe, jak i analogowe. Po zastosowaniu właściwej przejściówki można go połączyć ze zwykłym złączem D-Sub karty graficznej; DVI-D - przesyła tylko dane cyfrowe, zapewnia najwyższą jakość obrazu ze wszystkich złącz typu DVI, jest w pełni kompatybilne z HDMI; DVI-A - przesyła tylko dane analogowe.

54

55

56


Pobierz ppt "Porty wejścia/wyjścia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google