Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Arkadiusz Dzianach II TI. Opis ogólny standardu IrDA IrDA jest protokołem transmisji cyfrowych w podczerwieni, powstała w 1993 roku. Ograniczeniem wymiany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Arkadiusz Dzianach II TI. Opis ogólny standardu IrDA IrDA jest protokołem transmisji cyfrowych w podczerwieni, powstała w 1993 roku. Ograniczeniem wymiany."— Zapis prezentacji:

1 Arkadiusz Dzianach II TI

2 Opis ogólny standardu IrDA IrDA jest protokołem transmisji cyfrowych w podczerwieni, powstała w 1993 roku. Ograniczeniem wymiany danych przez porty podczerwieni jest odległość pomiędzy urządzeniami. Transmisję danych mogą zaburzać ściany, wszelkiego rodzaju przeszkody (np. meble).

3 Pr ę dko ść Transmisji Dostępne standardy komunikacji poprzez podczerwień oferują transfery danych od 115,2 kb/s do 16 Mb/s Urządzenia IrDA, ze względu na maksymalny do osiągnięcia transfer, możemy podzielić na 4 grupy.

4 SIR (slow infrared – wolna podczerwień)- umożliwia transfer z prędkością do 115kb/s

5 MIR (medium infrared – średnia podczerwień) umożliwia transfer z prędkością do 1152kb/s

6 FIR (fast infrared – szybka podczerwień) umożliwia transfer z prędkością do 4 Mb/s

7 FIR (very fast infrared – bardzo szybka podczerwień) umożliwia transfer z prędkością do 16 Mb/s

8

9 W skład pierwszej wchodzą: Warstwa fizyczna (Physical Layer), która specyfikuje charakterystyki optyczne, kodowanie danych oraz synchronizowanie ramek. IrLAP (Link Access Protocol), odpowiadająca za niezawodność połączenia. IrLMP (Link Management Protocol) - protokół multipleksowania usług i aplikacji. IAS (Intention Access Service), czyli dostęp do informacji. Zastosowanie protokołów opcjonalnych zależy od konkretnej aplikacji. Do grupy należą: TinyTP (Tiny Transport Protocol), zapewniający sterowanie strumieniem w kanale. Jest to bardzo ważna funkcja i z tej racji często rekomendowana dla wielu aplikacji. IrOBEX (Object Exchange Protocol), ułatwiający transfer plików oraz innych obiektów danych. IrCOMM, którego głównym zadaniem jest emulowanie portów szeregowego i równoległego, opartych na 4 typach usług: 3-Wire Raw, 3-Wire, 9-Wire i Centronics. IrLAN (Local Area Network), zapewniający dostęp urządzeniom, np. notebookom, do sieci lokalnej za pośrednictwem podczerwieni.

10 Port IrDA do niedawna mogliśmy znaleźć w niemal każdym laptopie i w większości telefonów komórkowych. Obecnie IrDA jest powoli wypierana przez technologię bluetooth. Niemniej, nadal wiele urządzeń przenośnych jest wyposażana w port podczerwieni i nadal znajdujemy wiele całkiem praktycznych zastosowań. Port IrDA znajdziemy nadal w wielu laptopach, telefonach komórkowych, a także aparatach fotograficznych, palmtopach czy nawet drukarkach.

11


Pobierz ppt "Arkadiusz Dzianach II TI. Opis ogólny standardu IrDA IrDA jest protokołem transmisji cyfrowych w podczerwieni, powstała w 1993 roku. Ograniczeniem wymiany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google