Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przeszkody w porozumiewaniu się Zrozumienie przeszkód w porozumiewaniu się jest pierwszym krokiem do budowania porozumienia niezbędnego w zdrowym małżeństwie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przeszkody w porozumiewaniu się Zrozumienie przeszkód w porozumiewaniu się jest pierwszym krokiem do budowania porozumienia niezbędnego w zdrowym małżeństwie."— Zapis prezentacji:

1 Przeszkody w porozumiewaniu się Zrozumienie przeszkód w porozumiewaniu się jest pierwszym krokiem do budowania porozumienia niezbędnego w zdrowym małżeństwie.

2

3

4 To jak porozumiewamy się może zbudować albo zniszczyć nasze małżeństwo.

5

6

7 Bóg chce abyśmy porozumiewali się ze swoim współmałżonkiem w prawdzie i z całą otwartością.

8

9

10

11

12 Jak uczynić nasz związek najważniejszym? Aby stworzyć pozytywne wzorce porozumiewania się, musimy potraktować nasz związek małżeński jako najważniejszy.

13

14 Co zrobilimy ostatnio, aby nasz związek był najważniejszy? Co możemy zrobić, aby nasze małżeństwo było dla nas priorytetem? CO nam utrudnia codziennie spędzanie czasu ze współmałżonkiem? Patrząc na nasz codzienny rozkład dnia, co moglibyśmy zmienić, aby mieć więcej czasu na rozwijanie naszego związku?

15

16 Aby porozumiewanie się w małżeństwie było skuteczne, musimy zarezerwować czas i energię dla swojego współmałżonka.

17

18 Nauczenie się jak stosować podstawowe zasady porozumiewania się, polepszy zrozumienie w naszym małżeństwie

19 Na dobre porozumiewanie się w małżeństwie mają wpływ 3 czynniki: sposób wyrażania, słuchanie i odpowiadanie.

20

21 Przeczytajmy Jk 3, 3-12. Zgodnie z tym fragmentem zastanówmy się, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z językiem. Dobre porozumiewanie się opiera się na przemyślanym sposobie wyrażania swoich myśli. Aby być zrozumiałym przez współmałżonka, mówmy otwarcie, o czym myślimy, co czujemy i czego potrzebujemy w sytuacji, którą omawiamy

22

23 Przeczytajmy Jk 1, 19. Dlaczego dobrze jest być chętnym do słuchania, a nieskorym do mówienia? Co utrudnia bycie dobrym słuchaczem? Słuchanie nie zawsze jest łatwe. Często chcemy się włączyć i udzielić rady lub rozwiązać czyjś problem. Jednakże uważne słuchane jest kluczem do zrozumienia prawdziwych potrzeb współmałżonka.

24

25 Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze - 17 Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.

26 Zamknięcie pętli w konflikcie Rozwiązanie konfliktu wymaga podjęcia inicjatywy, aby naprawić związek.

27

28

29

30

31

32 W tym momencie onfliktu dochodzimy do krytycznego rozwidlenia. Tutaj własnie musimy zdecydować, czy rozwiązujemy konflikt czy go zignorujemy? Czy zamykamy pętlę, czy zostawimy ją otwartą?

33

34 Co się dzieje w związku małżeńskim, kiedy konflikt pozostaje nierozwiązany? Co następujące wersety mówią na ten temat zamknięcia pętli i rozwiązywania konfliktu? Mt 18, 21-22: W tym czasie podszedł do Niego Piotr i powiedział: "Panie, jeśli grzeszyć będzie mój brat względem mnie, ile razy mam mu przebaczać? Czy aż siedem razy!?" 22 Jezus mu odpowiedział: "Nie nakazuję ci, że aż siedem razy, lecz że aż siedemdziesiąt siedem razy!!! i Ef 4, 26-27: Gniewajcie się, a nie grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! 27 Ani nie dawajcie miejsca diabłu!

35 Powinniśmy rozwiązywać konflikty aby nasza więź małżeńska nie ucierpiała.

36

37 Jakie wskazówki dotyczące przygotowania serca na rozwiązanie konfliktu można znaleźć w następujących fragmentach? Ps 139, 23-24: Zbadaj mnie, Boże, i poznaj me serce; doświadcz i poznaj moje troski, i zobacz, czy jestem na drodze nieprawej, a skieruj mnie na drogę odwieczną! 1P 3, 8-9: Na koniec zaś bądźcie wszyscy jednomyślni, współczujący, pełni braterskiej miłości, miłosierni, pokorni! 9 Nie oddawajcie złem za zło ani złorzeczeniem za złorzeczenie! Przeciwnie zaś, błogosławcie! Do tego bowiem jesteście powołani, abyście odziedziczyli błogosławieństwo. Rozwiązanie konfliktu jest możliwe tylko wtedy, gdy każde z nas jest gotowe przyjąć postawę pokory.

38

39 Aby rozwiązać konflikt, zazwyczaj konieczna jest konfrontacja, ale musimy uczynić to w postawie miłości, Prz 12, 18: Nierozważnie mówić - to ranić jak mieczem, a język mądrych - lekarstwem.

40

41 Przebaczenie współmałżonkowi nie zawsze oznacza automatyczne odzyskanie zaufania; na zaufanie trzeba sobie zapracować.

42 Najwyższy poziom porozumiewania się osiągniemy, gdy wspólnie będziemy szukać Boga.

43

44 Prawdziwe intymne porozumiewanie się w małżeństwie ma miejsce tylko wtedy, gdy razem szukamy Boga i pozwalamy Mu łączyć nasze serca.

45

46 Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie. 23 Jeżeli bowiem ktoś przysłuchuje się tylko słowu, a nie wypełnia go, podobny jest do człowieka oglądającego w lustrze swe naturalne odbicie. 24 Bo przyjrzał się sobie, odszedł i zaraz zapomniał, jakim był. 25 Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo, Prawo wolności, i wytrwa w nim, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo.

47 Możemy umacniać duchową więź w naszym związku przez regularną wspólną modlitwę, czytanie i studiowanie Pisma Świętego.

48 Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.

49


Pobierz ppt "Przeszkody w porozumiewaniu się Zrozumienie przeszkód w porozumiewaniu się jest pierwszym krokiem do budowania porozumienia niezbędnego w zdrowym małżeństwie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google