, Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: > -Odpowiedział mu Filip: > Jezus ujrzał jak Natanael zbliżał się do Niego i powiedział o nim: >. Powiedział do Niego Natanael: > Odrzekł mu Jezus: > Odpowiedział mu Natanael: > Odparł mu Jezus: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem Cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Potem powiedział do niego: >" (J 1, 43-51)">

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mój patron!!! św. Bartłomiej Święty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów. Jest zapewne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mój patron!!! św. Bartłomiej Święty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów. Jest zapewne."— Zapis prezentacji:

1

2 Mój patron!!!

3 św. Bartłomiej Święty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów. Jest zapewne tą samą osobą, o której mówi św. Jan Apostoł i Ewangelista w Ewangelii, gdzie występuje pod imieniem Natanael, pochodzący z Kany Galilejskiej (J 1,45). Zasadniczo bibliści, niemal zgodnie przyjmują, że Natanael to Bartłomiej. Niektórzy uważają, że to właśnie na jego weselu w Kanie Galilejskiej był Pan Jezus z uczniami i Matką Swoją, gdzie na Jej prośbę przemienił wodę w wino, dokonując pierwszego cudu i "objawił swoją chwałę i uwierzyli weń uczniowie Jego". (J 2,11). Z tekstu Janowego dowiadujemy się także, że to Filip, uczeń Jezusa-późniejszy Apostoł- przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) do Chrystusa i dlatego zawsze w wykazie apostołów Bartłomiej idzie tuż za Filipem. U świętego Jana czytamy, że Jezus "postanowił udać się do Galilei i spotkał Filipa. Jezus powiedział do niego: >, Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: > -Odpowiedział mu Filip: > Jezus ujrzał jak Natanael zbliżał się do Niego i powiedział o nim: >. Powiedział do Niego Natanael: > Odrzekł mu Jezus: > Odpowiedział mu Natanael: > Odparł mu Jezus: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem Cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Potem powiedział do niego: >" (J 1, 43-51)

4 Atrybuty św. Bartłomieja Atrybutami św. Bartłomieja jest: Nóż Zdarta skóra Broda rumcajsa

5 Właścicieli winnic Rolników Rzeźników Grabarzy Introligatorów św. Bartłomiej jest patronem:

6 Kim był św. Bartłomiej? Św. Bartłomiej jest apostołem i męczennikiem. Z apokryfów o św. Bartłomieju zachowały się Ewangelia Bartłomieja i Apokalipsa Bartłomieja. Znamy je jednak w dość drobnych fragmentach. Zachował się również obszerniejszy apokryf Męka Bartłomieja Apostoła. Według niego Bartłomiej miał głosić Ewangelię w Armenii. Tam miał nawet nawrócić brata królewskiego - Polimniusza. Na rozkaz króla Armenii, Astiagesa, został pojmany w mieście Albanopolis, ukrzyżowany, a w końcu ścięty. Od św. Izydora (+ 636), biskupa Sewilli, rozpowszechniła się pogłoska, że św. Bartłomiej został odarty ze skóry. Stąd też został uznany za patrona rzeźników, garbarzy i introligatorów. Jako przypuszczalną datę śmierci apostoła podaje się rok 70.

7 Koniec

8 Obrazy


Pobierz ppt "Mój patron!!! św. Bartłomiej Święty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów. Jest zapewne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google