Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ostern in Deutschland Wielkanoc w Niemczech. Wielkanoc to czas obchodzony przez niemieckich katolików podobnie jak w Polsce. Czas wielkanocny spędzany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ostern in Deutschland Wielkanoc w Niemczech. Wielkanoc to czas obchodzony przez niemieckich katolików podobnie jak w Polsce. Czas wielkanocny spędzany."— Zapis prezentacji:

1 Ostern in Deutschland Wielkanoc w Niemczech

2 Wielkanoc to czas obchodzony przez niemieckich katolików podobnie jak w Polsce. Czas wielkanocny spędzany jest przede wszystkim z rodziną przy świątecznym stole i w miarę możliwości na powietrzu. Centralnym punktem są obchody pamiątki Zmartwychwstania Chrystusa. Istnieje jednak kilka różnic w porównaniu z naszym polskim świętowaniem.

3 Tak jak w Polsce katolicy w Niemczech przygotowują się do Niedzieli Wielkanocnej celebrując Wielki Tydzień – die Karwoche.

4 Przed świętami organizuje się jarmarki – Ostermärkte, gdzie sprzedawane są świąteczne przysmaki i ozdoby.

5

6 Dzieci w okresie poprzedzającym Wielkanoc przygotowują własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne – Osterschmuck, czyli wszelkiego rodzaju zajączki - Osterhasen, baranki – Osterlämmer, kurczaczki - Osterküken, gniazdka wielkanocne - Osternester, do których zajączek włoży łakocie oraz kartki świąteczne gniazdka wielkanocne - Osternester, do których zajączek włoży łakocie oraz kartki świąteczne – Osterkarten dla bliskich i przyjaciół.

7 Osterhasen ämmer Osterlämmer Osterküken Osterküken Osternester Osternester

8 Na kartce wielkanocnej można napisać następujące życzenia: Frohe Ostern Ein freudiges Osterfest für die ganze Familie Ich wünsche Dir von Herzen wunderschöne Osterfeiertage Zum Osterfest wünschen wir Dir das Allerbeste

9

10 A czy symbolem Wielkanocy może być biedronka? Maikäfer jako symbol wiosny występuje bardzo często w postaci czekoladek!

11 Nietypową dla nas dekoracją jest ozdabianie drzewek pisankami - to Osterbaum

12 W domu taka dekoracja może mieć formę bukietu

13 W Niedzielę Palmową – Palmsonntag tak jak u nas przynosi się do kościoła palmy – Palmen, które są pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jest to jednak mało rozpowszechniony zwyczaj - najczęściej pielęgnowany w Bawarii.

14 Wielki Czwartek nazywany jest,,zielonym czwartkiem’’ - Gründonnerstag. Jest to dzień malowania jajek na zielono. W wielu regionach panuje zwyczaj, by w Zielony Czwartek koniecznie zjeść coś zielonego.

15 Wielki Piątek – Karfreitag to dzień wyciszenia i modlitwy, nie odprawia się wtedy mszy świętych, dlatego Wielki Piątek nazywany jest też,,cichym dniem’’ - Stiller Freitag. Wielki Piątek jest w całych Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Post ścisły nie jest tego dnia rygorystycznie zachowywany.

16 Wielka Sobota – Karsamstag jest także dniem wyciszenia. Polska tradycja święcenia potraw jest w Niemczech zupełnie nieznana. Bardzo ciekawy jest kultywowany w niektórych regionach zwyczaj rozpalania w Wielką Sobotę wielkich ognisk przed kościołami katolickimi - Osterfeuer. Towarzyszy temu specjalne nabożeństwo i poświęcenie ognia, którym następnie zapala się świece paschalne w kościołach i świece wielkanocne w domach. Poświęcony ogień towarzyszy wiernym przez całe Święta.

17 Osterfeuer

18 Pewną odmianą ognia wielkanocnego jest Koło Wielkanocne - Osterrad. Płonące drewniane koła toczą się z Wielkanocnej Góry w miejscowości Lügde w Nadrenii Północnej-Westfalii. Za sobą ciągną ognisty ślad długości kilkuset metrów. Płonące koła jako symbol słońca występowały prawdopodobnie już dwa tysiące lat temu i wyznaczały koniec zimy.

19

20 W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna na pamiątkę Zmartwychwstania – Auferstehung Christi. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem. Na stołach królują potrawy z baraniny, obowiązkowo powinien się pojawić zajączek z cukru, czekolady lub innego materiału, babki drożdżowe i serniki. Często piecze się je w specjalnych foremkach w kształcie np. baranka. Ogromną popularnością cieszą się również wszelkiego typu kiełbasy i wędliny.

21 Zwyczajem, na który niecierpliwie czekają wszystkie dzieci jest poszukiwanie ukrytych w mieszkaniu lub ogrodzie pisanek lub słodyczy – Osteeiersuche. Zgodnie z tradycją mówi się dzieciom, że przyniósł i ukrył je wielkanocny zając - Osterhase. Dzieci idą ich szukać po śniadaniu. W niektórych domach mieszkańcy obdarowują się również drobnymi podarkami – najczęściej czekoladkami lub innymi łakociami.

22 Ostereiersuche

23 Innym zwyczajem jest „Eier trüllen” obchodzone we wschodniej Fryzji na północy kraju. Jajka wielkanocne toczone są z grobli i pagórków, zrzucane albo rozbijane jedno o drugie. Dzieci toczą jajka z pagórków usypanych z piasku. Wygrywa ten, komu uda się nie rozbić jajka.

24 Bardzo lubiana jest bitwa na jajka, tzw. “Eier titschen”. Zanim obierze się je ze skorupki, dwie osoby biorą po jednym jajku i jedna osoba uderza jajko drugiej w ten sposób, aby skorupka pękła. Jeśli się jej to uda, wygrywa, jeśli nie, punkt zdobywa przeciwnik. I tak do ostatniej pisanki.

25 Eier titschen

26 Dolnosaksońskie Ostereistedt (,,pisankowe miasteczko’’) uczyniło ze swojej nazwy tradycję: to tam mieszka wielkanocny zajączek „Hanni Hase”. Rokrocznie piszą do niego tysiące dzieci, by spełnił ich życzenia przed świętami. Na listy odpowiada pracownik poczty.

27

28 Bardzo rzadki jest zwyczaj czerpania wielkanocnej wody. Dawne wierzenia ludowe przypisują jej magiczne działanie, które zapewnia zdrowie i urodę. W tym celu należy zaczerpnąć wody ze źródła lub potoku i przynieść ją do domu w milczeniu.

29 Każdego roku w Poniedziałek Wielkanocny kobiety i mężczyźni z bawarskiego Traunstein i okolic wyruszają na konną procesję św. Jerzego, patrona jeźdźców, rolników, koni i bydła, by pobłogosławić konie i bydło - Georgritt. Błogosławieństwo ma przynieść zdrowie oraz pomyślność dla rolników i ich gospodarstw. Na tę wielkanocną pielgrzymkę przybywają tysiące gości. Jeźdźcy zdążają do kościoła w Ettendorf. Procesja jest jednocześnie przywitaniem wiosny. Na początku i na zakończenie procesji ma miejsce taniec mieczy w Traunstein. Mężczyźni w kostiumach i uzbrojeni w miecze odgrywają zwycięstwo wiosny nad zimą.

30 Schwerttanz Georgritt

31 Poniedziałek Wielkanocny - Ostermontag jest dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych. Nie obchodzi się Śmigusa – Dyngusa.

32 Warto zajrzeć: http://www.ostern-im-web.de/main.php http://www.das-osterportal.de/traditionelle-festessen.html http://www.oppeln.diplo.de/Vertretung/oppeln/pl/01/Traditionen/Ostern/Ostern__Seite.html http://www.pogranicze.de/aktualnosci/informacje/732-tradycje-wielkanocne-w-niemczech Sylwia Lipiec

33 Źródła: -http://blog.sabine-schwarz.de/wp-content/uploads/2012/04/Fotolia_Bild-Ostern.jpg tło -http://www.salzburg-altstadt.at/media/image/image1713.jpg jarmark góra lewy -http://www.gartencenter-seebauer.de%252Fabteilungen%252Fostern.html%3B500%3B380 jarmark góra prawy -http://www.engen.de/pb/engen,Lde/Startseite/Tourismus+_+Kultur/Ostermarkt.html jarmark dół prawy -http://wanderforum.phpbb6.de/wanderforum-post-576.html jarmark dół lewy -http://www.vbs-hobby.com/de/themenset/osterhasen-basteln-251.html zajączek -http://www.kidsweb.de/ostern/kuessende_schafe/kuessende_schafe_basteln.html baranki -http://k-deko.blogspot.com/2013/02/ozdoby-wielkanocne-z-bibuy.html kurczaczek -http://www.basteln-gestalten.de/osternest-basteln gniazdko -http://www.ostern-feiern.de/Osterkarten-basteln03.JPG kartki dwie -http://home.arcor.de/kimberlit/Tan-Art/Basteleien/Kartendesign/Ostern/Osterkarten/body_osterkarten_0.html kartki kurczaki -http://www.basteln-gestalten.de/osterkarten-basteln kartka zajączek - http://www.google.pl/search?newwindow=1&hl=pl&biw=1429&bih=613&q=osterkarten&um=1&ie=UTF- 8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=uPmrUawTkOe1Br7- gNgG#facrc=_&imgrc=5Upo7mc2Qf6qbM%3A%3BA9Gz2gIorzEcEM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.miaderoca.de%252Fimages%252Fosterkarte- basteln.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.miaderoca.de%252Fkinder-spielen-basteln%252Fbunte-osterkarte-basteln%252F%3B300%3B225 kratka -http://www.presenta.de/index.php?categories_de&product=455&options=true biedronki -http://community.birdsandblooms.com/forums/t/341239.aspx drzewko -http://www.mistelbach.at/gemeindeamt/download/Menyhart_Osterbaum.jpg bukiet -http://www.nq-online.de/index.php?&kat=56&artikel=14239 Niedziela Palmowa -http://www.st-marien-waltrop.de/aktuelles_archiv2007.php ogień wielkanocny -http://www.oppeln.diplo.de/Vertretung/oppeln/pl/01/Traditionen/Ostern/Osterfeuer__Seite.html koło wielkanocne -http://commons.wikimedia.org/wiki/File:L%C3%BCdge_Osterrad_rollend.jpg koło zdjęcie -http://www.morgenweb.de/nachrichten/vermischtes/die-winterjacke-hat-noch-nicht-ausgedient-1.528570 szukanie jaj -http://polonusgermanus.de/cgi-bin/weblog_basic/index.php?p=430 bitwa na jajka -http://www.welt.de/newsticker/news3/ns/article114028688/Ein-Postamt-nur-fuer-Hanni-Hase.html Hanni Hase -http://www.oppeln.diplo.de/Vertretung/oppeln/pl/01/Traditionen/Ostern/Osternbraeuche__Seite.html woda wielkanocna -http://www.oppeln.diplo.de/Vertretung/oppeln/pl/01/Traditionen/Ostern/Georgiritt__Seite.html procesja św. Jerzego -http://www.germany.info/Vertretung/usa/en/bg/GIC/2012-TWIG/01-04-2012/0404Eastertime.html procesja zdjęcie -


Pobierz ppt "Ostern in Deutschland Wielkanoc w Niemczech. Wielkanoc to czas obchodzony przez niemieckich katolików podobnie jak w Polsce. Czas wielkanocny spędzany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google