Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Korczak, Wilczyńska, Sendlerowa, Kurzmann, Bartoszewski – BOHATEROWIE CZASU ZAGŁADY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Korczak, Wilczyńska, Sendlerowa, Kurzmann, Bartoszewski – BOHATEROWIE CZASU ZAGŁADY."— Zapis prezentacji:

1 Korczak, Wilczyńska, Sendlerowa, Kurzmann, Bartoszewski – BOHATEROWIE CZASU ZAGŁADY

2 Zagłada, Shoah, Holokaust – to słowa określające ludobójstwo narodu żydowskiego dokonane przez hitlerowskich nazistów podczas II wojny światowej. W sposób celowy, zaplanowany, metodycznie mordowano ich w obozach zagłady, masowych egzekucjach, w gettach – gdzie umierali z głodu, chorób i nieludzkich warunków, w jakich kazano im żyć

3 Holokaust – („ofiara całopalna”, bo chciano wymordować cały naród) był bodaj najczarniejszą kartą w historii ludzkości. Wobec hitlerowskiego terroru niewielu potrafiło zdobyć się na nieobojętność, gest pomocy, godne zachowanie w obliczu śmierci, gdy chciało się ratować i zachować przede wszystkim własne życie. Tym jaśniej na tle nocy okrucieństwa, obojętności, a czasem i współdziałania z mordercami prezentują się sylwetki i postawy tych, którzy w tym strasznym czasie potrafili zachować godność, a często zdobyć się na heroizm

4 Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldschmidt 1879-192 Lekarz, pedagog, pisarz,publicysta, Prekursor praw dziecka Poszedł na śmierć w obozie Zagłady w Treblince z wychowankami Żydowskiego Domu Sierot z Warszawy, choć mógł się uratować

5

6 Stefania Wilczyńska, wychowawczyni Żydowskiego Domu Sierot – towarzyszyła Korczakowi i dzieciom w drodze do obozu zagłady. Zginęli w komorach gazowych w Treblince w sierpniu 1942.

7

8 Pomnik Korczaka i dzieci w instytucie Yad Vaszem w Jerozolimie, upamiętniającym ofiary Holokaustu

9 Dawid Kurzmann, zwany krakowskim Korczakiem – Poszedł na śmierć z wychowankami Zakładu Sierot Żydowskich z ul. Dietla 64, potem Krakusa 8 w Krakowie, w zarządzie którego pracował troszcząc się o potrzeby materialne wychowanków. Nie był nawet pedagogiem ale wiedział, że nie może opuścić podopiecznych.

10 . Dawid Kurzmann, Rafał Landau, Anna Feuerstein w otoczeniu dzieci na kolonii letniej, 1939. Prawie wszyscy zginęli w obozie zagłady w Bełżcu w październiku 1942.

11 Irena Sendlerowa, 1910-2008 uratowała ponad 2 tysiące żydowskich dzieci z warszawskiego getta, wyprowadzając je, wynosząc i wywożąc z narażeniem własnego życia. Przekazywała je polskim rodzinom, sierocińcom, zgromadzeniom zakonnym, które je ukrywały do końca wojny. Ich dane zapisywała w słoikach, zakopanych w ogrodzie – dzięki temu można było po wojnie je zidentyfikować. Jako pracownica opieki społecznej wchodziła do getta, młodsze dzieci usypiała środkami nasennymi, potem jako „zmarłe na tyfus”, ukryte pod śmieciami, pod ubraniem itp. wydostawała z getta. Starsze wyprowadzała przez budynek sądów (były, w nim wejścia od strony getta i strony „aryjskiej”), kanałami, ukrytymi przejściami. Więziona i torturowana przez Gestapo, nikogo nie wydała. Prześladowana także przez komunistyczne władze w PRL. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

12

13

14 8 maja 2015 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Irenie Sendlerowej. Tablica została umieszczona na domu przy ul. Ludwiki 6 na Woli, gdzie do 1943 roku mieszkała Irena Sendlerowa. W uroczystości udział wzięła córka Ireny Sendlerowej Janina Zgrzębska.

15 Władysław Bartoszewski 1922-2015 Po ocaleniu z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, wyrwany ze szponów śmierci, w czasie spowiedzi usłyszał, że teraz on powinien ratować innych, braci-Żydów. Zaangażował się w działania Żegoty – Rady Pomocy Żydom. Współpracował m.in. z Ireną Sendlerową. Więzień gestapo, prześladowany także przez komunistyczne rządy. Człowiek wielkiej prawości, oddany Ojczyźnie i pomocy innym. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

16 „Warto być przyzwoitym”


Pobierz ppt "Korczak, Wilczyńska, Sendlerowa, Kurzmann, Bartoszewski – BOHATEROWIE CZASU ZAGŁADY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google