Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawowe pojęcia dotyczące komputera

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawowe pojęcia dotyczące komputera"— Zapis prezentacji:

1 Podstawowe pojęcia dotyczące komputera
wyk. Andrzej Gach

2 KOMPUTER Urządzenie techniczne, wyposażone w część sprzętową (hardware) oraz w oprogramowanie (software). Ważną część wyposażenia komputera stanowią urządzenia i oprogramowanie umożliwiające komunikację między komputerami (sieć Internet), interakcje wraz z użytkownikiem (poprzez gry, programy itp.) Notebook Lenovo – posiadający 1320 x większą ilość Mhz niż z3. Jeden z pierwszych komputerów – model z r.

3 Główne cechy komputera
Zdolność do zapamiętywania dużej ilości danych (pamięć taśmowa, dyskowa, CD-ROM, DVD-ROM, BlueRay), Możliwość automatycznego wykonywania rozkazów (program komputerowy), Programowalność, czyli zdolność do zmiany sposobu działania programu (programowanie) Bardzo duża szybkość obliczeń (procesor może wykonać wiele milionów operacji matematycznych w czasie 1 sekundy), Możliwość prezentacji wyników w różnej formie (pliku, tabeli, wykresu, tekstu, wydruku, dźwięku, ciągu bitów) Możliwość pracy ciągłej przy zastosowaniu odpowiedniego chłodzenia.

4 Podstawowe składniki komputera klasy PC
MONITOR (najczęściej spotykane LCD, LED, rzadziej CRT) KLAWIATURA (najczęściej spotykana stykowa, rzadziej bezstykowe, ekranowe, i mechaniczne MYSZ (najczęściej spotykana optyczna, następnie laserowa, rzadziej mechaniczna (kulkowa) JEDNOSTKA CENTRALNA (procesor + karta graficzna + płyta główna + pamięć RAM + zasilacz + dysk twardy + napęd DVD/BlueRay + obudowa + inne części) ELEMENTY DODATKOWE (Pendrive, Dysk zewnętrzny, Drukarka, Skaner, Czytnik kart pamięci, Głośniki, Projektor, Kamera, Aparat, Mikrofon, Słuchawki itp. itd.)

5 Przykładowy zestaw komputerowy
Głośniki Monitor LCD Klawiatura i mysz USB Urządzenie wielofunkcyjne Jednostka centralna wraz z routerem

6 Prosta sieć komputerowa.
Grupa komputerów lub urządzeń (np. telefonów komórkowych, drukarek itp.) połączonych ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów np. połączenie 10 komputerów z drukarką sieciową (pozwala to na drukowanie przez wszystkie 10 jednostek). Największą siecią komputerową jest INTERNET. Prosta sieć komputerowa.

7 Przeglądarka Internetowa
Jest to program służący do pobierania, interpretowania, oraz wyświetlania danych. Przeglądarka służy także do odtwarzania danych multimedialnych przy pomocy wtyczek. Najpopularniejsze przeglądarki: Mozilla Firefox Internet Explorer Google Chrome Opera Safari

8 Wyszukiwarka Internetowa
Jest to strona lub program pozwalający na wyszukiwanie przez użytkownika dowolnej informacji. Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie: Google Yahoo MSN search Bing + Polskie Mulfin.pl Projekt Hm?Aha!

9 Oprogramowanie Oprogramowanie dzielimy na:
Oprogramowanie systemowe: system operacyjny, który pozwala na wykorzystywanie komponentów znajdujących się w jednostce centralnej, najpopularniejsze oprogramowanie systemowe to Windows®, Linux® oraz MAC OS®. Oprogramowanie narzędziowe: pomaga w zarządzaniu zasobami części zamontowanymi w jednostce centralnej, usprawnia także pracę systemu poprzez różnego rodzaju modyfikację. Standardowo są to sterowniki (driver) Oprogramowanie użytkowe: są to wszystkiego rodzaju aplikacje, pozwalające na wykorzystywanie zasobów sprzętowych. Przykłady oprogramowania użytkowego: Pakiet Microsoft Office® lub darmowa wersja OpenOffice®, dodatkowo gry np. GTA IV®, Metro 2032®, Mafia II®, oraz wiele innych aplikacji służących do pracy jak i rozrywki.

10 Technologia Informacyjna
Jest to jedna z wielu dziedzin informatyki. Technologia informacyjna łączy sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem użytkowym oraz telekomunikację do pozyskiwania, przetwarzania, analizowania i publikowania informacji. Tak więc do pozyskiwania, przeglądania informacji możemy użyć Internetu, do analizowania możemy użyć oprogramowania użytkowego, a do publikowania pocztę www, lub serwer. Jest to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin informatyki, chociażby świadczy o tym ciągły wzrost udziału tej dziedziny. Dziś nikt nie wyobraża sobie jakiegokolwiek przetwarzania danych bez komputera.

11 BIOS Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia – zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Jest to program zapisany w pamięci ROM (Read Only Memory – pamięć tylko do odczytu) płyty głównej oraz innych urządzeń takich jak karta graficzna. Obecnie większość BIOS-ów zapisywana jest w pamięciach typu EEPROM, co umożliwia ich późniejszą modyfikację. BIOS pozwala na uruchomienie płyty bootowalnej i zainstalowanie wybranego systemu operacyjnego. BIOS wgrany jest fabrycznie przez producenta, w starszych komputerach możliwość obsługi ograniczała się do klawiatury, dzisiaj zaś możemy obsługiwać BIOS zarówno klawiaturą jak i myszką. Nie ma także znaczenia czy klawiatura lub myszka jest na PS/2 czy też na USB.

12 Dziedziny współczesnej informatyki
Algorytmika Bazy danych Grafika komputerowa Kryptografia Programowanie Sieci komputerowe Systemy operacyjne Sztuczna inteligencja Teoria Informacji

13 Komunikacja przez komputer
Komputer służy przede wszystkim do komunikacji z innymi użytkownikami, wymienianiem się danymi na różne tematy. Wyróżniamy następujące metody / programy do komunikacji: GG (gadu gadu) – najpopularniejszy w Polsce komunikator internetowy operujący na okienkach. Słynna anegdota mówi, że GG im nowsze tym gorsze (pojawiają się reklamy, i inne bezsensowne opcje) Skype – najpopularniejszy komunikator na świecie, pozwala na rozmowę z wieloma użytkownikami, jak i wspólne „czatowanie” Forum – miejsce gdzie każdy użytkownik może wymienić się swoimi spostrzeżeniami na dany temat Czat – miejsce spotkań, gdzie można pogadać na dowolny temat. Śledzik/Tablica na Facebooku – służy do komunikacji ze znajomymi, składanie życzeń czasami nawet osobom których osobiście nie znamy.

14 Media transmisyjne kablowe: -UTP ekranowana -UTP nieekranowana
-kabel koncentryczny ( gruby, cienki Ethernet) światłowód łączność bezprzewodowa: -fale magnetyczne IR (InfraRed) -fale radiowe – standardy: 802.11a – 54 Mb/s 802.11b – 11 Mb/s 802.11g – 54 Mb/s 802.11n – 600 Mb/s

15 Bezpieczeństwo w Internecie
Jest to pojęcie bardzo rozległe, gdyż z każdym dniem powstaje coś nowego. Najpopularniejsze zagrożenie to wirusy i trojany, które czasami nieświadomie rozsyłamy innym użytkownikom Internetu, pojawiają się one na poczcie, w nielegalnych plikach, czasami nawet w zwykłych plikach typu .jpg. Co więc jest radą na wirusy i trojany? Dobre oprogramowanie antywirusowe takiej jak Kaspersky Internet Security, McAfee, Norton Internet Security, czy też darmowe alternatywy takie jak: Avast, czy też AVG. Kolejnym zagrożeniem w szczególności dla osób nie pełnoletnich jest dostęp do pornografii, oraz treści zabronionych. Jedyną możliwością ochrony jest nadzorowanie i edukacja dzieci/młodzieży w szkołach. Najgorszym z możliwych zagrożeń jest hackerstwo. Przechwycenie haseł, loginów i innych dla nas ważnych rzeczy, chociażby konta bankowego, takie ataki występują na szczęście bardzo rzadko i są narażone na nie osoby nie posiadające żadnej ochrony na komputerze.

16 Dziękuję za uwagę. KONIEC


Pobierz ppt "Podstawowe pojęcia dotyczące komputera"

Podobne prezentacje


Reklamy Google