Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyk. Andrzej Gach. Urządzenie techniczne, wyposażone w część sprzętową (hardware) oraz w oprogramowanie (software). Ważną część wyposażenia komputera.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyk. Andrzej Gach. Urządzenie techniczne, wyposażone w część sprzętową (hardware) oraz w oprogramowanie (software). Ważną część wyposażenia komputera."— Zapis prezentacji:

1 wyk. Andrzej Gach

2 Urządzenie techniczne, wyposażone w część sprzętową (hardware) oraz w oprogramowanie (software). Ważną część wyposażenia komputera stanowią urządzenia i oprogramowanie umożliwiające komunikację między komputerami (sieć Internet), interakcje wraz z użytkownikiem (poprzez gry, programy itp.) Jeden z pierwszych komputerów – model z3 1941 r. Notebook Lenovo – posiadający 1320 x większą ilość Mhz niż z3.

3 * Zdolność do zapamiętywania dużej ilości danych (pamięć taśmowa, dyskowa, CD-ROM, DVD-ROM, BlueRay), * Możliwość automatycznego wykonywania rozkazów (program komputerowy), * Programowalność, czyli zdolność do zmiany sposobu działania programu (programowanie) * Bardzo duża szybkość obliczeń (procesor może wykonać wiele milionów operacji matematycznych w czasie 1 sekundy), * Możliwość prezentacji wyników w różnej formie (pliku, tabeli, wykresu, tekstu, wydruku, dźwięku, ciągu bitów) * Możliwość pracy ciągłej przy zastosowaniu odpowiedniego chłodzenia.

4 * MONITOR (najczęściej spotykane LCD, LED, rzadziej CRT) * KLAWIATURA (najczęściej spotykana stykowa, rzadziej bezstykowe, ekranowe, i mechaniczne * MYSZ (najczęściej spotykana optyczna, następnie laserowa, rzadziej mechaniczna (kulkowa) * JEDNOSTKA CENTRALNA (procesor + karta graficzna + płyta główna + pamięć RAM + zasilacz + dysk twardy + napęd DVD/BlueRay + obudowa + inne części) * ELEMENTY DODATKOWE (Pendrive, Dysk zewnętrzny, Drukarka, Skaner, Czytnik kart pamięci, Głośniki, Projektor, Kamera, Aparat, Mikrofon, Słuchawki itp. itd.)

5 Monitor LCD Klawiatura i mysz USB Jednostka centralna wraz z routerem Głośniki Urządzenie wielofunkcyjne

6 Grupa komputerów lub urządzeń (np. telefonów komórkowych, drukarek itp.) połączonych ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów np. połączenie 10 komputerów z drukarką sieciową (pozwala to na drukowanie przez wszystkie 10 jednostek). Największą siecią komputerową jest INTERNET. Prosta sieć komputerowa.

7 Jest to program służący do pobierania, interpretowania, oraz wyświetlania danych. Przeglądarka służy także do odtwarzania danych multimedialnych przy pomocy wtyczek. Najpopularniejsze przeglądarki: * Mozilla Firefox * Internet Explorer * Google Chrome * Opera * Safari

8 Jest to strona lub program pozwalający na wyszukiwanie przez użytkownika dowolnej informacji. Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie: * Google * Yahoo * MSN search * Bing + Polskie * Mulfin.pl * Projekt Hm?Aha!

9 Oprogramowanie dzielimy na: * Oprogramowanie systemowe: system operacyjny, który pozwala na wykorzystywanie komponentów znajdujących się w jednostce centralnej, najpopularniejsze oprogramowanie systemowe to Windows®, Linux® oraz MAC OS®. * Oprogramowanie narzędziowe: pomaga w zarządzaniu zasobami części zamontowanymi w jednostce centralnej, usprawnia także pracę systemu poprzez różnego rodzaju modyfikację. Standardowo są to sterowniki (driver) * Oprogramowanie użytkowe: są to wszystkiego rodzaju aplikacje, pozwalające na wykorzystywanie zasobów sprzętowych. Przykłady oprogramowania użytkowego: Pakiet Microsoft Office® lub darmowa wersja OpenOffice®, dodatkowo gry np. GTA IV®, Metro 2032®, Mafia II®, oraz wiele innych aplikacji służących do pracy jak i rozrywki.

10 Jest to jedna z wielu dziedzin informatyki. Technologia informacyjna łączy sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem użytkowym oraz telekomunikację do pozyskiwania, przetwarzania, analizowania i publikowania informacji. Tak więc do pozyskiwania, przeglądania informacji możemy użyć Internetu, do analizowania możemy użyć oprogramowania użytkowego, a do publikowania pocztę www, lub serwer. Jest to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin informatyki, chociażby świadczy o tym ciągły wzrost udziału tej dziedziny. Dziś nikt nie wyobraża sobie jakiegokolwiek przetwarzania danych bez komputera.

11 Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia – zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Jest to program zapisany w pamięci ROM (Read Only Memory – pamięć tylko do odczytu) płyty głównej oraz innych urządzeń takich jak karta graficzna. Obecnie większość BIOS-ów zapisywana jest w pamięciach typu EEPROM, co umożliwia ich późniejszą modyfikację. BIOS pozwala na uruchomienie płyty bootowalnej i zainstalowanie wybranego systemu operacyjnego. BIOS wgrany jest fabrycznie przez producenta, w starszych komputerach możliwość obsługi ograniczała się do klawiatury, dzisiaj zaś możemy obsługiwać BIOS zarówno klawiaturą jak i myszką. Nie ma także znaczenia czy klawiatura lub myszka jest na PS/2 czy też na USB.

12 * Algorytmika * Bazy danych * Grafika komputerowa * Kryptografia * Programowanie * Sieci komputerowe * Systemy operacyjne * Sztuczna inteligencja * Teoria Informacji

13 Komputer służy przede wszystkim do komunikacji z innymi użytkownikami, wymienianiem się danymi na różne tematy. Wyróżniamy następujące metody / programy do komunikacji: GG (gadu gadu) – najpopularniejszy w Polsce komunikator internetowy operujący na okienkach. Słynna anegdota mówi, że GG im nowsze tym gorsze (pojawiają się reklamy, i inne bezsensowne opcje) Skype – najpopularniejszy komunikator na świecie, pozwala na rozmowę z wieloma użytkownikami, jak i wspólne „czatowanie” Forum – miejsce gdzie każdy użytkownik może wymienić się swoimi spostrzeżeniami na dany temat Czat – miejsce spotkań, gdzie można pogadać na dowolny temat. Śledzik/Tablica na Facebooku – służy do komunikacji ze znajomymi, składanie życzeń czasami nawet osobom których osobiście nie znamy.

14 * kablowe: -UTP ekranowana -UTP nieekranowana -kabel koncentryczny ( gruby, cienki Ethernet) * światłowód * łączność bezprzewodowa: -fale magnetyczne IR (InfraRed) -fale radiowe – standardy: 802.11a – 54 Mb/s 802.11b – 11 Mb/s 802.11g – 54 Mb/s 802.11n – 600 Mb/s

15 Jest to pojęcie bardzo rozległe, gdyż z każdym dniem powstaje coś nowego. Najpopularniejsze zagrożenie to wirusy i trojany, które czasami nieświadomie rozsyłamy innym użytkownikom Internetu, pojawiają się one na poczcie, w nielegalnych plikach, czasami nawet w zwykłych plikach typu.jpg. Co więc jest radą na wirusy i trojany? Dobre oprogramowanie antywirusowe takiej jak Kaspersky Internet Security, McAfee, Norton Internet Security, czy też darmowe alternatywy takie jak: Avast, czy też AVG. Kolejnym zagrożeniem w szczególności dla osób nie pełnoletnich jest dostęp do pornografii, oraz treści zabronionych. Jedyną możliwością ochrony jest nadzorowanie i edukacja dzieci/młodzieży w szkołach. Najgorszym z możliwych zagrożeń jest hackerstwo. Przechwycenie haseł, loginów i innych dla nas ważnych rzeczy, chociażby konta bankowego, takie ataki występują na szczęście bardzo rzadko i są narażone na nie osoby nie posiadające żadnej ochrony na komputerze.

16 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Wyk. Andrzej Gach. Urządzenie techniczne, wyposażone w część sprzętową (hardware) oraz w oprogramowanie (software). Ważną część wyposażenia komputera."

Podobne prezentacje


Reklamy Google