Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wskaźniki chemiczne - związki chemiczne lub ich mieszaniny, posiadające zdolność zmiany swoich własności fizycznych pod wpływem zmian zachodzących w otaczającym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wskaźniki chemiczne - związki chemiczne lub ich mieszaniny, posiadające zdolność zmiany swoich własności fizycznych pod wpływem zmian zachodzących w otaczającym."— Zapis prezentacji:

1 Wskaźniki chemiczne - związki chemiczne lub ich mieszaniny, posiadające zdolność zmiany swoich własności fizycznych pod wpływem zmian zachodzących w otaczającym je środowisku. Obserwacja tych zmian umożliwia pośrednią obserwację różnorodnych zjawisk, które bez wskaźników byłyby trudne do stwierdzenia. Najczęściej wskaźniki chemiczne: zmieniają swoją barwę, zmieniają swoją barwę, przewodnictwo elektryczne roztworów, przewodnictwo elektryczne roztworów, powodują wyraźne zmętnienie roztworów. powodują wyraźne zmętnienie roztworów.

2 Przykłady wskaźników chemicznych zmieniających swoją barwę:

3 W zależności od zmian w środowisku jakie ma wykrywać wskaźnik wyróżnia się: wskaźniki pH – które zmieniają swoją barwę lub się wytrącają z roztworu przy określonym pH (np. fenoloftaleina), wskaźniki pH – które zmieniają swoją barwę lub się wytrącają z roztworu przy określonym pH (np. fenoloftaleina), wskaźniki redoks – które zmieniają swoją barwę lub wytrącają się z roztworu na skutek obecności w środowisku utleniaczy lub reduktorów (np. ferroina – służy do analizy ścieków), wskaźniki redoks – które zmieniają swoją barwę lub wytrącają się z roztworu na skutek obecności w środowisku utleniaczy lub reduktorów (np. ferroina – służy do analizy ścieków), specyficzne wskaźniki do wykrywania określonych związków chemicznych, pierwiastków chemicznych lub ich grup, specyficzne wskaźniki do wykrywania określonych związków chemicznych, pierwiastków chemicznych lub ich grup, specyficzne wskaźniki biochemiczne – które wykrywają określone struktury występujące w organizmach żywych. specyficzne wskaźniki biochemiczne – które wykrywają określone struktury występujące w organizmach żywych.

4 Zastosowanie wskaźników chemicznych: analiza chemiczna, analiza chemiczna, biologia molekularna, biologia molekularna, diagnostyka medyczna, diagnostyka medyczna, wykrywanie zanieczyszczeń środowiska naturalnego. wykrywanie zanieczyszczeń środowiska naturalnego.

5 Wskaźniki pH - związki chemiczne, których barwa zmienia się zależnie od pH środowiska, w którym się znajdują. Wskaźniki pH zmieniają barwę: na skutek przyłączania jonów hydroniowych (H 3 O + ) lub hydroksylowych (OH - ) i przechodzenia w formę jonową przy ściśle określonym ich stężeniu, na skutek przyłączania jonów hydroniowych (H 3 O + ) lub hydroksylowych (OH - ) i przechodzenia w formę jonową przy ściśle określonym ich stężeniu, na skutek zmian konformacyjnych wywołanych przez zmianę pH, na skutek zmian konformacyjnych wywołanych przez zmianę pH, na skutek całego ciągu reakcji chemicznych uruchamianych przy określonym pH. na skutek całego ciągu reakcji chemicznych uruchamianych przy określonym pH.

6 Wiele substancji dostępnych w warunkach domowych również posiada zdolność zmiany barwy ze zmianą pH np.: wywar z czarnej herbaty, wywar z czarnej herbaty, wywar z czerwonej kapusty, wywar z czerwonej kapusty, sok z czarnej porzeczki, sok z czarnej porzeczki, sok z aronii, sok z aronii, wywar z hibiskusa, wywar z hibiskusa, sok z czarnego bzu, sok z czarnego bzu, wywar z zielonej herbaty, wywar z zielonej herbaty, sok z jagód, sok z jagód, sok z żurawin. sok z żurawin.

7 Skala pH – ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Jest to skala wartości liczbowych od 0 do 14 odpowiadających stężeniu jonów wodorowych w roztworze. Jeżeli wartość pH jest mniejsza niż 7 wówczas roztwór wykazuje odczyn kwaśny, jeżeli wartość pH wynosi 7 to roztwór wykazuje odczyn obojętny, a jeżeli pH jest większe od 7 to roztwór wykazuje odczyn zasadowy. Symbol p jednostki pH pochodzi od łacińskiego: potentio = potęga, a "H" jest symbolem chemicznym wodoru. odczyn kwaśny odczyn kwaśny odczyn obojętny odczyn obojętny odczyn zasadowy odczyn zasadowy 1234567891011121314

8

9 Zastosowanie skali pH: w medycynie (pH krwi zdrowego człowieka wynosi 7,4 spadek poniżej 6,8 lub wzrost powyżej 8 wskazuje na problemy zdrowotne), w medycynie (pH krwi zdrowego człowieka wynosi 7,4 spadek poniżej 6,8 lub wzrost powyżej 8 wskazuje na problemy zdrowotne), w rolnictwie (pH gleby przy uprawie ziemniaków wynosi 4,5 - 6, ogórków 5,5 - 6,5), w rolnictwie (pH gleby przy uprawie ziemniaków wynosi 4,5 - 6, ogórków 5,5 - 6,5), w ogrodnictwie (pH gleby dla drzew owocowych wynosi 6,5 - 7,7), w ogrodnictwie (pH gleby dla drzew owocowych wynosi 6,5 - 7,7), w hodowli ryb(większość gatunków pH 6,4 - 7), w hodowli ryb(większość gatunków pH 6,4 - 7), w produkcji kosmetyków (prawidłowa wartość w produkcji kosmetyków (prawidłowa wartość pH 5,5-6), pH 5,5-6), w produkcji żywności i leków. w produkcji żywności i leków.

10 BADANIE ZMIANY ZABARWIENIA: wywaru z hibiskusa, wywaru z hibiskusa, wywaru z czerwonej kapusty, wywaru z czerwonej kapusty, soku z aronii, soku z aronii, soku z czerwonego buraka, soku z czerwonego buraka, wywaru z zielonej herbaty, wywaru z zielonej herbaty, wywaru z czarnej porzeczki, wywaru z czarnej porzeczki, wywaru z żurawiny wywaru z żurawiny w wodzie z Dunajca, rzeki Zakrzowianki, wody deszczowej.


Pobierz ppt "Wskaźniki chemiczne - związki chemiczne lub ich mieszaniny, posiadające zdolność zmiany swoich własności fizycznych pod wpływem zmian zachodzących w otaczającym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google