Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Barwa wskaźników w roztworze kwasu octowego: sok z czerwonych buraków – czerwono-fioletowa, sok z czerwonych buraków – czerwono-fioletowa, wywar z zielonej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Barwa wskaźników w roztworze kwasu octowego: sok z czerwonych buraków – czerwono-fioletowa, sok z czerwonych buraków – czerwono-fioletowa, wywar z zielonej."— Zapis prezentacji:

1 Barwa wskaźników w roztworze kwasu octowego: sok z czerwonych buraków – czerwono-fioletowa, sok z czerwonych buraków – czerwono-fioletowa, wywar z zielonej herbaty – słomkowy, wywar z zielonej herbaty – słomkowy, wywar z czerwonej kapusty – czerwony, wywar z czerwonej kapusty – czerwony, sok z aronii – czerwony, sok z aronii – czerwony, wywar z czarnej porzeczki, żurawiny i kwiatu hibiskusa – jasno czerwony, wywar z czarnej porzeczki, żurawiny i kwiatu hibiskusa – jasno czerwony,

2 Barwa wskaźników w wodzie destylowanej: sok z czerwonych buraków – fioletowo- niebieski, wywar z zielonej herbaty – słomkowy, wywar z zielonej herbaty – słomkowy, wywar z czerwonej kapusty – niebiesko- fioletowy, wywar z czerwonej kapusty – niebiesko- fioletowy, sok z aronii – czerwony, sok z aronii – czerwony, kwiat hibiskusa - czerwony kwiat hibiskusa - czerwony wywar z czarnej porzeczki, żurawiny – jasnoczerwony. wywar z czarnej porzeczki, żurawiny – jasnoczerwony.

3 WNIOSKI wskaźniki roślinne równie prawidłowo jak wskaźniki chemiczne pozwalają określić pH roztworu i jego odczyn, wskaźniki roślinne równie prawidłowo jak wskaźniki chemiczne pozwalają określić pH roztworu i jego odczyn, wywar z czerwonej kapusty (lub jej sok) jest uniwersalnym wskaźnikiem, zmiana jego zabarwienia pozwala określić odczyn roztworu: wywar z czerwonej kapusty (lub jej sok) jest uniwersalnym wskaźnikiem, zmiana jego zabarwienia pozwala określić odczyn roztworu: Odczyn kwasowy

4 Odczyn obojętny Odczynzasadowy Odczyn silnie zasadowy

5 a także dość dokładnie określić pH :

6 sok z czerwonego buraka podobnie jak wywar z czerwonej kapusty sprawdza się, jako wskaźnik pH, zwłaszcza w zakresie pH od 0 do 8: sok z czerwonego buraka podobnie jak wywar z czerwonej kapusty sprawdza się, jako wskaźnik pH, zwłaszcza w zakresie pH od 0 do 8: przy pH poniżej 3 ma barwę czerwono-fioletową, przy pH poniżej 3 ma barwę czerwono-fioletową, przy pH 4-6 czerwoną, przy pH 4-6 czerwoną, pH 6,5-8 zyskuje barwę niebiesko-fioletową pH 6,5-8 zyskuje barwę niebiesko-fioletową i pozwala ustalić odczyn roztworu. i pozwala ustalić odczyn roztworu.

7 pH Silnie kwaśne słabo kwaśneobojętne słabo zasadowe mocno zasadowe Barwa czerwonaróżowafioletowaniebieskazielona sok z aronii, czarnej porzeczki, żurawiny, hibiskusa zawierają antocyjany, które są odpowiedzialne za ich barwę. Antocyjany są bardzo wrażliwe na zmianę pH roztworu. Dzięki temu są prawie doskonałymi wskaźnikami pH. Poczynając od pH bardzo kwaśnego przez obojętne i kończąc na mocno zasadowym antocyjany zmieniają swoją barwę zgodnie z tabelą: sok z aronii, czarnej porzeczki, żurawiny, hibiskusa zawierają antocyjany, które są odpowiedzialne za ich barwę. Antocyjany są bardzo wrażliwe na zmianę pH roztworu. Dzięki temu są prawie doskonałymi wskaźnikami pH. Poczynając od pH bardzo kwaśnego przez obojętne i kończąc na mocno zasadowym antocyjany zmieniają swoją barwę zgodnie z tabelą:

8 woda z Dunajca i woda deszczowa zebrana w Ispie ma pH w zakresie od 4 – 5, woda z Dunajca i woda deszczowa zebrana w Ispie ma pH w zakresie od 4 – 5, a woda z rzeki Zakrzowianki ma pH w zakresie od 5 – 6 a woda z rzeki Zakrzowianki ma pH w zakresie od 5 – 6 woda z Dunajca jest kwaśniejsza od wody pobranej w Zakrzowie, woda z Dunajca jest kwaśniejsza od wody pobranej w Zakrzowie, w celu określenia dokładnego pH badanych próbek należałoby użyć pehametru, który pozwoliłby również lepiej określić odczyn wód, w celu określenia dokładnego pH badanych próbek należałoby użyć pehametru, który pozwoliłby również lepiej określić odczyn wód, można również stwierdzić, że woda dunajcowa jest bardziej zanieczyszczona niż woda z lokalnej rzeki. można również stwierdzić, że woda dunajcowa jest bardziej zanieczyszczona niż woda z lokalnej rzeki.


Pobierz ppt "Barwa wskaźników w roztworze kwasu octowego: sok z czerwonych buraków – czerwono-fioletowa, sok z czerwonych buraków – czerwono-fioletowa, wywar z zielonej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google