Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

REPORTAŻ Z E UROPEJSKIEGO D NIA Z DROWEGO J EDZENIA I G OTOWANIA W S PECJALNYM O ŚRODKU S ZKOLNO – W YCHOWAWCZYM NR 2 W K IELCACH Klasa I, II, III Szkoła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "REPORTAŻ Z E UROPEJSKIEGO D NIA Z DROWEGO J EDZENIA I G OTOWANIA W S PECJALNYM O ŚRODKU S ZKOLNO – W YCHOWAWCZYM NR 2 W K IELCACH Klasa I, II, III Szkoła."— Zapis prezentacji:

1

2 REPORTAŻ Z E UROPEJSKIEGO D NIA Z DROWEGO J EDZENIA I G OTOWANIA W S PECJALNYM O ŚRODKU S ZKOLNO – W YCHOWAWCZYM NR 2 W K IELCACH Klasa I, II, III Szkoła Podstawowa nr 36 w Kielcach

3 8 LISTOPADA W NASZEJ SZKOLE W naszej szkole Europejski Dzień Zdrowego Śniadania obchodzony był 8 listopada. Uczniowie klas I, II, III, wychowawcy: Ewelina Pachocka - Sobczak, Elżbieta Kolek, Beata Zagródka oraz rodzice z zaangażowaniem wzięli udział w przygotowaniu uroczystego śniadania. Przygotowania rozpoczęły się kilka dni wcześniej od poinformowania rodziców, uczniów, dyrekcji. W trakcie lekcji omówiono podstawowe zagadnienia zdrowego odżywiania się.

4 P RZYGOTOWANIE ŚNIADANIA 8 Listopada rozpoczęliśmy dzień od zajęć w kuchni dydaktycznej. Omawialiśmy przyniesione produkty, niezbędne do przygotowania zdrowego i smacznego posiłku. Owoce i warzywa zostały umyte, obrane, pokrojone. Uczniowie przy pomocy nauczycieli rozłożyli na talerze gotowe pożywienie. Pięknie udekorowane potrawy zanieśliśmy do sali, w której przewidziane zostało wspólne śniadanie.

5

6 NAKRYWANIE STOŁU Dzieci mogły praktycznie zapoznać się z prawidłowym nakrywaniem stołu. Uczniowie rozłożyli białe obrusy. Każdy miał swoje miejsce przy stole oznaczone wizytówką ze swoim imieniem. Stół ozdabiały kolorowe serwety, kwiaty w koszyczku oraz biała zastawa, która ładnie komponowała się wśród barwnych potraw.

7 NA ŚNIADANIOWYM STOLE Na suto zastawionym stole królowały surowe oraz przetworzone owoce, warzywa, świeże pieczywo, jajka z majonezem, płatki kukurydziane, mleko, soki, wędliny, sery oraz jogurty. Każdy znalazł coś dla siebie. Apetyt zaspokoić mógł nawet najbardziej wybredny smakosz.

8 ZABAWY I ZAGADKI SMAKOWE Rozpoczęły się zabawy w trakcie których dzieci miały możliwość utrwalenia smaków wybranych potraw. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konkurs Smakowe zagadki oraz quizy obrazkowe. Dzieci rozpoznawały i nazywały wybrane warzywa i owoce, rozpoznawali smaki produktów z zawiązanymi oczami. Uczniowie chętnie brali udział w proponowanej rozrywce. Dzięki temu kilkoro niejadków spróbowało pokarmów, których jeść wcześniej nie chciało.

9

10 Inicjatywa wspólnego śniadania spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców i opiekunów, co miało wpływ na pogłębienie relacji rodzice – szkoła. Udział w projekcie: Korzystnie wpłynął na rozwijanie samodzielności uczniów. Rozbudził wiedzę i zainteresowania tematyką kulinarną. Wdraża do: Prawidłowego odżywiania się. Estetyczne spożywanie posiłków. Kulturalnego zachowania przy stole. Współpracy w grupie.

11 CZEKAMY NA PRZYSZŁOROCZNĄ EDYCJE PROJEKTU ŚNIADANIE DAJE MOC. POZDRAWIAMY SERDECZNIE ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 36 W KIELCACH DZIĘKUJEMY


Pobierz ppt "REPORTAŻ Z E UROPEJSKIEGO D NIA Z DROWEGO J EDZENIA I G OTOWANIA W S PECJALNYM O ŚRODKU S ZKOLNO – W YCHOWAWCZYM NR 2 W K IELCACH Klasa I, II, III Szkoła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google