Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet Korzyści i zagrożenia SPIS Spis Społeczeństwo informacyjne Internet wykorzystywany przez Polaków Internet wykorzystywany przez Polaków Usługi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet Korzyści i zagrożenia SPIS Spis Społeczeństwo informacyjne Internet wykorzystywany przez Polaków Internet wykorzystywany przez Polaków Usługi."— Zapis prezentacji:

1

2 Internet Korzyści i zagrożenia

3 SPIS Spis Społeczeństwo informacyjne Internet wykorzystywany przez Polaków Internet wykorzystywany przez Polaków Usługi internetowe Zagrożenia e-przestępstwa Profilaktyka Źródło, autorzy

4 Społeczeństwo informacyjne

5 SPIS Żyjemy w rozwijającym się społeczeństwie informacyjnym

6 SPIS III fala I fala - rewolucja agrarna, czyli rolnicza. II fala - rewolucja przemysłowa trwająca do lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych dwudziestego wieku. III fala - (rewolucja) informacyjna rodzi się, trwa i rozwija się. Dzisiaj nazywamy ją w Europie Społeczeństwem Informacyjnym

7 SPIS Społeczeństwo informacyjne Potocznie: społeczeństwo, w którym powszechnie wykorzystuje się komputery i różnego rodzaju urządzenia związane z techniką cyfrową.

8 SPIS Społeczeństwo informacyjne Definicja Społeczeństwo, w którym informacja stała się zasobem produkcyjnym określającym nowe przewagi konkurencyjne w stosunku do otoczenia a równocześnie zapewniającym rosnący poziom adaptacyjności społecznej, w wyrazie ogólnym i w wyrazie jednostkowym, do zmieniającej się lawinowo zmienności otoczenia (Hofmokl, 1997)

9 SPIS Wiedza centralna wartość humanistyczna ekonomiczna

10 SPIS Wiedza Nauka – tworzenie wiedzy Edukacja – upowszechnianie wiedzy

11 SPIS Zagrożenie – społeczne wykluczenie Cyfrowy podział - digital divide - podział społeczny ze względu na dostęp do technik cyfrowych podział krajów w skali świata podział społeczeństwa wewnątrz kraju

12 SPIS Nienadążanie za rozwojem - społeczne wykluczenie SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE = SPOŁECZEŃSTWO ROZWOJU

13 SPIS Globalne społeczeństwo informacyjne jest kolejnym, wymagającym etapem rozwoju niesie ze sobą nowe szanse, ale i nowe zagrożenia

14 Internet wykorzystywany przez Polaków

15 SPIS Internet wykorzystywany przez Polaków Obecnie co trzeci Polak ma dostęp do Internetu, zaś co czwarty jest internautą (wynika z badania TNS Interbus)

16 SPIS Odsetek osób mających dostęp do Internetu

17 SPIS Miejsce korzystania z Internetu

18 SPIS młodzi dorośli Użytkownicy Internetu

19 Usługi internetowe

20 SPIS Usługi internetowe Poczta elektroniczna Serwery i FTP Sieci P2P (Peer-To-Peer) IRC i Chat Komunikatory Usenet (news, grupy dyskusyjne) Strony www

21 SPIS Poczta elektroniczna Darmowe skrzynki internetowe Płatne skrzynki internetowe Możliwość przesyłania do jednego lub wielu adresatów tekstu, obrazu lub dźwięku.

22 SPIS FTP ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych usługi FTP pozwalają na przesyłanie plików pomiędzy odległymi komputerami, a więc np. skopiowanie na własny komputer udostępnionych na odległych serwerach plików komputerowych - zawierających tekst, grafikę, dźwięk, animację.

23 SPIS Sieci P2P (Peer-To-Peer) rodzaj sieci służącej do bezpośredniej wymiany plików między użytkownikami. Przykłady: Kazaa, Napster, BearShare, Gnutella, Win MX.

24 SPIS IRC (ang. Internet Relay Chat) jest to narzędzie pozwalające na wzajemną konwersację użytkowników Internetu w czasie rzeczywistym, przy użyciu klawiatury.

25 SPIS Chat rozmowa w czasie rzeczywistym (w przeciwieństwie np. do poczty elektronicznej, gdzie odpowiedź na list otrzymuje się po kilku minutach a czasem nawet kilku dniach) z innymi użytkownikami przebywającymi w Internecie. do uczestnictwa w czacie konieczne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania lub korzystanie ze specjalnie opracowanych stron WWW

26 SPIS Komunikator Komunikator internetowy (z angielskiego Instant Messenger) - program służący do rozmowy w czasie rzeczywistym dwóch lub więcej osób poprzez Internet. Większość programów tego typu obsługuje także dodatkowe funkcje: przesyłanie plików, rozmowy głosowe, konferencje, statusy (opisy stanu użytkownika - "Dostępny", "Niedostępny", "Zajęty", "Zaraz wracam",...)

27 SPIS Komunikatory Gadu-Gadu - popularny w Polsce Tlen.pl - drugi co do popularności komunikator w Polsce Skype - komunikator głosowy oparty na technice peer-to-peer (P2P), który zapewnia niespotykaną w tej klasie oprogramowania jakość przekazywanego głosu.

28 SPIS Usenet Listy dyskusyjne w Internecie. Osoba, która chce dyskutować podłącza się do tzw. News Serwera i czyta żądane listy za pomocą programu m.in. Microsoft Outlook Express. News oraz listy pocztowe. Do list typu Usenet podłączamy się korzystając ze specjalnego programu klienta (newsreadera). Zaś w listach pocztowych wymiana informacji odbywa się dzięki poczcie elektronicznej. Po zapisaniu się na listę dyskusyjną użytkownik automatycznie otrzymuje listy elektroniczne, które nadchodzą do danej grupy dyskusyjnej.

29 SPIS Strony www Portale edukacyjne Portale informacyjne Portale księgarskie Portale muzyczne …

30 SPIS Chemia

31 SPIS Geografia

32 SPIS Geografia

33 SPIS Geografia - jaskinie

34 SPIS Historia, geografia

35 SPIS WOS - flaga Unii Europejskiej

36 SPIS Plastyka - impresjonizm

37 SPIS Matematyka - zbiory

38 SPIS Matematyka

39 SPIS Zaplanuj weekand

40 SPIS MOK - kino

41 SPIS Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Zawierciu

42 SPIS Elektroniczny katalog Biblioteki Śląskiej

43 SPIS Teatr Rozrywki w Chorzowie

44 SPIS Rozkład jazdy pociągów

45 SPIS Informacje rekrutacyjne do szkół

46 SPIS Internet kopalnią wiedzy kopalnia wiedzy wielki plac zabaw kontakty bez granic Bez internetu dzieci będą miały gorszy start, musimy go im dać Internet to narzędzie – ale jest taki, jak ludzie, którzy go używają

47 Zagrożenia

48 SPIS Zagrożenia prawne medyczne psychologiczne społeczne techniczne

49 SPIS Zagrożenia Informatyzacja przynosi społeczeństwu wyższy poziom życia, ale niesie ze sobą również zagrożenia, których nie wolno lekceważyć.

50 SPIS Zagrożenia o charakterze prawnym: np. zagrożenie praw autorskich

51 SPIS Zagrożenia o charakterze medycznym: wzrok, układ ruchu, promieniowanie inne (niepokój, nerwowość, znużenie i osłabienie)

52 SPIS Wzrok a komputer Praca przy komputerze powoduje, że wzrok użytkownika skupiony jest przez szereg godzin w stałej odległości i rzadko ma możliwość jej zmiany. Prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie do problemów z akomodacją i pogorszenia wzroku. Robić krótkie, ale dość częste przerwy w pracy przy komputerze – przenosić wzrok z ekranu monitora na inne obiekty.

53 SPIS Wzrok a komputer Normalnie rogówka nawilżana jest w wyniku rozprowadzenia wydzieliny łzowej w procesie mrugania. Powieka przykrywa całą rogówkę nawilżając tym samym całą jej powierzchnię. Sygnał dla powiek wysyłany jest przez mózg i w jego wyniku następuje mrugnięcie. Podczas pracy przy komputerze użytkownik przenosi wzrok z monitora na klawiaturę i z powrotem wykonując przy tym niewielkie, mimowolne ruchy powiekami (nie ruszamy głową, ale samymi oczami). Wiele spośród takich ruchów jest odczytywanych przez mózg jako mrugnięcie (nazywane jest pseudomrugnięciem), w wyniku czego mózg nie wysyła już kolejnego sygnału do powiek o konieczności mrugnięcia. Efektem tego jest wysuszanie dolnej części oka W trakcie pracy przy komputerze mrugać wielokrotnie

54 SPIS Wzrok a komputer osoby pracujące przed komputerem w okularach zaopatrzyły się w szkła z warstwami antyrefleksyjnymi. Eliminują one bardzo męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni szkieł, zwiększając tym samym komfort widzenia.

55 SPIS Wzrok a komputer Odległość od monitora osoby pracującej przy komputerze musi być około 70 cm. Odległość tyłu monitora od następnej osoby musi być nie mniejsza niż 130 cm. Minimalna powierzchnia przypadająca na jedno stanowisko komputerowe określona jest na 6m2.

56 SPIS Wzrok a komputer Natężenie światła w pomieszczeniu nie może być mniejsze niż 500 lx, a dla osób starszych - nawet powyżej 750 lx. Światło to musi być rozproszone (nie punktowe). Monitor nie powinien stać na tle okna, a niezależnie od tego zaleca się stosowanie żaluzji okiennych. Zaleca się takie usytuowanie monitora, aby jego górny brzeg znajdował się poniżej poziomu oczu.

57 SPIS Zespół kanału nadgarstka Używanie klawiatury komputerowej jest jednym z najczęściej spotykanych w pracy źródłem powtarzalnych urazów w ostatnich latach. Inne zajęcia wymagające powtarzalnego poruszania nadgarstka lub poruszania palcami to przetwórstwo mięsa, praca na budowie, składanie części elektronicznych, praca w tartaku, w supermarkecie przy kasie, fryzjerstwo, praca mechanika,...

58 SPIS RSI RSI ang. Repetitive Strain Injury - w l. mn. RSIs - Repetitive Strain Injuries RSI urazy powstające w wyniku powtarzania z dużą częstotliwością tych samych, wydawałoby się niepozornych ruchów. RSI to "zespół urazów wywołanych jednostronnym, przewlekłym przeciążeniem kończyn górnych na odcinku dłoń-bark.

59 SPIS Zespół kanału nadgarstka Objawy drętwienie, ból i kłucie, kciuka, palca wskazującego, środowego, serdecznego, ból, który promieniuje z ręki poprzez przedramię i ramię do barku, osłabione czucie w palcach. Leczenie unieruchomienie i usztywnienie nadgarstka, które zabezpiecza nerw przed uciskiem nie wykonywanie czynności i ruchów, które wywołują przeciążenie nadgarstka.

60 SPIS Zespół kanału nadgarstka 90% osób z mało nasilonym zepołem nadgarstka może dzięki leczeniu powrócić do zdrowia. Zapobieganie przed pracą zrób rozgrzewkę ramienia, ręki i palców rób częste przerwy na rozluźnienie i odpoczynek ręki postaraj się znaleźć alternatywne zadania aby zredukować powtarzalne ruchy nadgarstka zmodyfikuj w miarę możliwości swoje otoczenie w pracy

61 SPIS Zadbaj o kręgosłup pochylenie szyi do 20°, barki rozluźnione, ramiona opuszczone, kąt między ramieniem a przedramieniem: °, położenie przedramion i rąk poziome lub lekko uniesione, tułów pionowo z minimalna "kifozą" lędźwiową, siedzący wsparty na pośladkach, a nie na udach, kat miedzy udem a podudziem; °.

62 SPIS Uboczne działaniem monitora kineskopowego Monitory emitują następujące typy promieniowania: rentgenowskie - promienie X podczerwone - IR niskoczęstotliwościowe - VLF, ELF, ultrafioletowe - UV.

63 SPIS Monitor a pole elektrostatyczne Monitor wytwarza pole elektrostatyczne, którego szkodliwość dla naszego zdrowia jest niewielka. Największe natężenie tego pola notuje się podczas pierwszego kwadransa pracy monitora. Pole elektromagnetyczne powoduje polaryzację przestrzeni pomiędzy monitorem, a użytkownikiem. W wyniku tego twarz człowieka przyciąga tak samo cząsteczki kurzu jak monitor, wywołując niejednokrotnie reakcje alergiczne i podrażnienie oczu. Wietrzyć pomieszczenia komputerowe Stosować filtry antyodblaskowe, które też ograniczają pole szkodliwego działania promieniowania elektromagnetycznego.

64 SPIS Zagrożenia o charakterze psychologicznym: wewnętrzny przymus bycia w sieci, ucieczka od świata realnego do sztucznego świata wirtualnego, zagubienie się w Internecie (śmietnik informacyjny), dostęp do patologicznych grup kulturowych, izolowanie się w domu, alienacja

65 SPIS Uzależnienia Syndrom technohipnozy, polegający na popadaniu w trans, na przykład w trakcie gry komputerowej, syndrom ASC (Alcohol Stupor Condition) powodowany intensywnym korzystaniem z komputera, prowadzący do stanów świadomości podobnych fizjologicznie i psychologicznie do upojenia alkoholowego lub narkotycznego, uzależnienie od rzeczywistości wirtualnej.

66 SPIS Uzależnienia od TI Syndrom IDA (Internet Addiction Disorder), polegający na nabyciu wewnętrznego przymusu bycia w sieci. Internet staje się czymś koniecznym do życia i funkcjonowania w społeczeństwie do tego stopnia, że wielu jego użytkowników staje się wręcz internetoholikami.

67 SPIS Zagrożenia o charakterze społecznym: niebezpieczeństwo nowych podziałów społecznych spowodowane nierównomiernym dostępem do informacji, atomizacja społeczeństwa, problemy ochrony prywatności, napływ informacji nie zamawianej, nieprawdziwej, niekompletnej.

68 SPIS Zagrożenia o charakterze technicznym: np. zagrożenie utraty danych poprzez kradzież lub ich zniszczenie przez człowieka lub wirusy komputerowe,

69 SPIS Internet źródłem informacji? Internet jako źródło różnego rodzaju informacji (w tym bibliograficznej i faktograficznej) zawiera wiele informacji niedokładnych, niekompletnych, nieaktualnych i niepewnych, przez to niewiarygodnych. Stąd wniosek, że Internet nie może być jedynym źródłem informacji.

70 SPIS Niewłaściwa selekcja informacji Niewłaściwa selekcja informacji zakwalifikowanych do przekazu powoduje zanieczyszczenie infosfery: informacjami nieistotnymi, nieprawdziwymi; pseudoinformacjami (informowanie rozwlekłe, ogólnikowe, niejasne); dezinformacjami (zmyślanie, zatajanie, przekręcanie); parainformacjami (nietrafne domniemywanie, bezpodstawne, niedomyślne).

71 e - przestępstwa

72 SPIS e - przestępstwa Dziecko ofiarą e-przestępstwa Pornografia dziecięca w sieci Polscy pedofile w sieci Dostęp dzieci do pornografii Dziecięce przestępstwa Prawo a Internet

73 SPIS Dziecko ofiarą e-przestępstwa Oszustwo, wyłudzenie (np. aukcje) Internet jako narzędzie wywiadu przestępcy Groźby karalne Nielegalny podsłuch, cracking, hacking Obrót danymi osobowymi Rozpowszechnianie, udostępnianie, produkowanie w celu rozpowszechnienia i sprowadzanie pornografii dziecięcej Poszukiwanie dzieci na ofiary przez pedofili

74 SPIS Dziecko w Sieci Podczas rozmów za pośrednictwem Internetu dzieci bardzo często otrzymują propozycje spotkania w rzeczywistym świecie i często z nich korzystają. W ciągu ostatniego roku (2003)ponad trzy czwarte respondentów (75,3%) otrzymało propozycję spotkania twarzą w twarz, a jedna czwarta poszła na takie spotkanie z osobą poznaną w Internecie!

75 SPIS Dziecko w Sieci 87% dzieci podało obcemu swój adres ; 81% wielokrotnie, 64% dzieci podało obcemu swój numer telefonu; 43% wielokrotnie, 42% dzieci podało obcemu adres zamieszkania; 19% wielokrotnie, 44% dzieci przesłało obcemu swoje zdjęcie; 34% wielokrotnie,

76 SPIS Pornografia dziecięca w sieci Wymiana w sieciach P2P Prywatne serwery FTP Wymiana i handel z użyciem poczty elektronicznej, IRC i czatów Ściąganie materiałów z Usenetu Strony propagujące pedofilię, ale nie zawierające treści sprzecznych z prawem

77 SPIS Polscy pedofile w sieci Serwisy randkowe i ogłoszeniowe (szukają ogłoszeń dzieci, zamieszczają własne) Czaty w portalach Komunikatory (Tlen, GaduGadu) Strony www prowadzone przez dzieci, blogi

78 SPIS Polscy pedofile w sieci Pedofile szukają podobnych sobie osób, aby wymieniać doświadczenia, kontakty, materiały Wchodzą na czat, aby szukać ofiar Często udają dzieci Pedofilem może być każdy Coraz częściej są to osoby młode, traktujące seks instrumentalnie, seks z dziećmi to dla nich kolejne perwersyjne doświadczenie

79 SPIS Dostęp dzieci do pornografii Dzieci mają praktycznie nieograniczony dostęp do treści pornograficznych Treści te nie są zabezpieczane przed dostępem dzieci Dzieci nie muszą szukać specjalnie pornografii, by na nią trafić Przestępstwo to w praktyce nie jest ścigane

80 SPIS Szukając lekcji j.angielskiego

81 SPIS Ostrzeżenie nie stanowi bariery Serwis zawiera treści erotyczne i pornograficzne. Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i zainteresowaną takimi treściami kliknij [OK.]. W przeciwnym wypadku opuść stronę klikając [Anuluj].

82 SPIS Ostrzeżenie nie stanowi bariery Strona zawiera materiały erotyczne. Kliknij, jeżeli uważasz, że jesteś w odpowiednim wieku na ich oglądanie. W przeciwnym wypadku kliknij.

83 SPIS Randki

84 SPIS Dowcipy dla wszystkich ?

85 SPIS Manga - erotyczne

86 SPIS Rozmowy na czacie

87 SPIS Podejrzany biznes

88 SPIS Brutalizm kreskówek

89 SPIS Brutalizm kreskówek

90 SPIS Dziecięce przestępstwa Ok. 80% sprawców to małoletni Dzieci często popełniają przestępstwa nieświadomie Dzieci posługują się komputerem i Internetem lepiej niż dorośli Rodzice ulegają mitowi: moje dziecko siedzi w domu, nic złego na pewno nie robi...

91 SPIS Dziecięce przestępstwa Włamania komputerowe Groźby, zniesławienie Wysyłanie spamu Nieuprawnione posługiwanie się kartami kredytowymi Oszustwa, wyłudzenia Piractwo komputerowe Piractwo audio-video

92 SPIS Problemy w zwalczaniu Prawo a Internet

93 SPIS Problemy w zwalczaniu niski poziom wiedzy opiekunów na temat komputerów, Internetu i związanych z nimi zagrożeń niechęć do zgłaszania przestępstw organom ścigania i współpracy z nimi brak nadzoru nad korzystaniem przez dzieci z Internetu (w szkołach, kafejkach i w domach) lekceważenie zagrożeń przez prokuratury, sądy, ustawodawców, ale i opiekunów brak dobrego ustawodawstwa pomagającego w walce z pornografią dziecięcą i pedofilią z Internetu

94 SPIS Internet bez nadzoru 81 % gimnazjalistów w Polsce korzysta z sieci bez żadnego nadzoru rodzicielskiego. 79 % dzieci i młodzieży londyńskiej korzysta z sieci bez żadnego nadzoru rodzicielskiego (Edwin Bendyk - polityka )

95 SPIS Prawo a Internet Nie ma prawa internetowego. Obowiązują te same przepisy co w świecie realnym, np. Kodeks karny, Ustawa o ochronie danych osobowych, Ustawa o prawie autorskim (...)

96 SPIS Aspekty prawne Często nie wiemy, co tak naprawdę jest legalne, a co nie, czy mamy już do czynienia z przestępstwem.

97 SPIS Niedostosowane prawo posiadanie pornografii dziecięcej jest legalne brak prawnej definicji pornografii brak orzecznictwa i przepisów dotyczących dowodów w postaci elektronicznej prawo nie zezwala policji na stosowanie prowokacji i zakupu kontrolowanego w sprawach związanych z pornografią dziecięcą lub pedofilią

98 SPIS Bezpieczeństwo sieci Art § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (...)

99 SPIS Piractwo komputerowe Art § 2. Podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

100 SPIS Utrwalanie kontaktów seksualnych z dziećmi "Tej samej karze (pozbawienia wolności od roku do lat 10 - przyp. red.) podlega, kto utrwala treści pornograficzne z udziałem takiej osoby (małoletniego poniżej lat 15 - przyp. red.)". Kodeks Karny, art. 200 § 2

101 SPIS "Twarda pornografia", w tym dziecięca "Kto produkuje w celu rozpowszechniania lub sprowadza albo rozpowszechnia treści pornograficzne z udziałem małoletniego poniżej lat 15 albo związane z użyciem przemocy lub posługiwaniem się zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." Kodeks Karny, art. 202 § 3

102 SPIS Kontakty seksualne z dziećmi "Kto doprowadza małoletniego poniżej lat 15 do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10." Kodeks Karny, art. 200 § 1

103 SPIS Nachalna pornografia "Kto publicznie prezentuje treści pornograficzne w taki sposób, że może to narzucić ich odbiór osobie, która tego sobie nie życzy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku." Kodeks Karny, art. 202 § 1

104 SPIS Gdy coś się stało Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w najbliższym komisariacie lub prokuraturze Niczego nie kasuj, najlepiej pozostaw komputer specjalistom Kontakt z Kidprotect.pl – pomoc w postępowaniu od strony internetowej Kontakt z Fundacją Dzieci Niczyje lub Niebieską Linią – pomoc dla dziecka

105 SPIS Fundacja Kidprotect Hotline Możliwość zgłoszenia incydentów anonimowo (telefon, , formularze na stronie) Monitoring Aktywne poszukiwanie incydentów

106 Profilaktyka Chroni Dzieci

107 SPIS Zdecydowana większość rodziców nie ma pojęcia, co ich dzieci robią w Internecie. Nie wiedzą o pisanych przez pociechy blogach, odwiedzanych przez nie czatach, oglądanych witrynach... z ciemną stroną Internetu należy nauczyć się żyć, zrozumieć że Internet nie jest romantyczną przestrzenią, do której można beztrosko wpuścić dzieci.

108 SPIS Profilaktyka Szkolenia dla rodziców Szkolenia dla dyrektorów szkół, nauczycieli i pedagogów Materiały edukacyjne – ulotki, broszury…

109 SPIS Program filtrujący zasoby Internetu np. Cenzor Program działa w oparciu o algorytmy filtrujące i bazę danych automatycznie uaktualnianą. Gdy chcesz otworzyć jakąś stronę, program najpierw uruchamia algorytm filtrujący i sprawdza, czy nie zawiera on szkodliwych treści. Jeśli tak, zablokuje jej wyświetlenie a przeglądarce ukaże się ostrzegawczy komunikat.

110 SPIS Program antywirusowy np. mks_vir kompletna ochrona komputera składająca się z antyspamu zabezpiecza przed otrzymywaniem elektronicznych wiadomości masowo rozsyłanych do osób, które ich nie oczekują firewalla zabezpiecza dane oraz prywatność poprzez filtrowanie przychodzących i wychodzących danych, blokowanie niebezpiecznych skryptów i dialerów oprogramowania antywirusowego zapewnienia detekcję oraz usunięcie wirusa.

111 SPIS Pełna kontrola? Poczty internetowej historii odwiedzanych stron internetowych prowadzonego blogu,... Kontrola nie zapewni bezpieczeństwa. Co robić? ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM!!!

112 SPIS Profilaktyka Przygotowanie młodego pokolenia do efektywnego działania w społeczeństwie wiedzy......główne przesłanie: Wychowywać nie ograniczać!!!

113 SPIS Złote zasady Niech komputer stoi we wspólnym miejscu. Interesuj się tym, co robi Twoje dziecko w sieci; rozmawiaj z nim o tym. Nie bój się przyznać do niewiedzy. Naucz, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje. Naucz dziecko, aby nie podawało swoich danych osobowych i nie opowiadało o rodzinie. Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy i zgody. Jeśli cos budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, poradź się specjalistów. Rozmawiaj z dzieckiem, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj

114 SPIS Dziecko w Sieci Zalety Internetu znacznie przeważają nad jego wadami; Ciekawość dziecka jest rzeczą naturalną; Anonimowość w Sieci jest tylko pozorna; Internet jest dobry, źli bywają jedynie ludzie, którzy go używają.

115 SPIS Podstawa... ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM

116 SPIS Autorzy Bomba Małgorzata – G nr 2 Bzdęga Iwona – MSP nr 9 Góral Marzena – G nr 1 Wizor Grażyna - G nr 1 Wyleciał Grażyna – MSP nr 5 Miąsko Marzanna doradca metodyczny

117 SPIS Źródło

118 SPIS Nie chcę podwyżki, po co trzynastki, To wszystko tylko szczęścia namiastki. A szczęście dla mnie to praca szczera: Szesnaście godzin przy komputerach. Nie wzbraniaj ojcze! Precz z oczu matko! Nie dla mnie żona i dzieci stadko! Jeść, spać, dorastać -ja pragnę w biurze! I umrzeć - z dłońmi na klawiaturze!


Pobierz ppt "Internet Korzyści i zagrożenia SPIS Spis Społeczeństwo informacyjne Internet wykorzystywany przez Polaków Internet wykorzystywany przez Polaków Usługi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google