Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczny Internet, czyli jak ochronić swoje dziecko …

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczny Internet, czyli jak ochronić swoje dziecko …"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczny Internet, czyli jak ochronić swoje dziecko …
27,

2 Gdy dziecko wkracza w wirtualny świat …
PAMIĘTAJ Zalety Internetu znaczenie przeważają jego wady Ciekawość dziecka jest rzeczą naturalną Anonimowość w Sieci jest tylko pozorna Internet jest dobry, źli bywają jedynie ludzie, którzy go używają

3 PORADY DLA RODZICÓW 1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje. 2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie. 3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc! Zaprezentować rodzicom kilka stron, serwisów internetowych wartościowych dla dzieci.

4 PORADY DLA RODZICÓW 4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność. 5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach. 6. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!

5 PORADY DLA RODZICÓW 7. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że na komputerze Twojego dziecka działa zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Używaj filtru antyspamowego chroniącego program owy. Stosuj dostępne na rynku oprogramowanie filtrujące. Korzystaj  z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpić uwagi rodzica. 8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie oznaczeń PEGI. 9. Sprawdź szkołę swojego dziecka. Upewnij się, że opracowała i wdrożyła system zapobiegania i reagowania na cyberprzemoc.

6 PORADY DLA RODZICÓW 10. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić. 11. Nie traktuj komputera i Internetu jak niańki dla dziecka!

7 Nie bądź obojętny, zgłoś przestępstwo!
Jeśli Ty lub Twoje dziecko natrafiliście w Internecie na treści nielegalne lub szkodliwe … Nie bądź obojętny, zgłoś przestępstwo! Treści nielegalne (pornografia dziecięca, treści rasistowskie i ksenofobiczne) można zgłosić przez całą dobę w następujący sposób: pocztą elektroniczną na adres: za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie: zwykłym listem na adres: Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Warszawa, ul. Wąwozowa 18 (koniecznie z dopiskiem HOTLINE); faksem: telefonicznie: (koszt połączenia lokalnego lub Każdy z powyższych sposobów przekazywania informacji zapewnia poufność!

8 Czym jest program filtrujący?
Przed wszystkimi szkodliwymi treściami chronimy dzieci w realnym świecie. Zapominamy jednak, że dzieci mogą bez trudu trafić na nie w świecie wirtualnym. Programy filtrujące treści szkodliwe i nielegalne pomagają chronić dzieci korzystające z Internetu. Różne programy oferują różne możliwości i narzędzia, najczęściej możesz: - filtrować strony www - zablokować czaty, komunikatory - zablokować dostęp do Internetu - ustalić harmonogram korzystania z komputera i Internetu - śledzić historię stron odwiedzanych przez dziecko (w przeglądarce internetowej dziecko z łatwością wyczyści historię, tutaj bez znajomości hasła jest to niemożliwe)

9 Jaki program filtrujący wybrać?
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Oto lista sprawdzonych programów wraz ze stronami ich producentów: Cenzor X-Guard Motyl Beniamin Opiekun dziecka w Internecie Nadzorca Opiekun ucznia w Internecie

10 Pamiętaj jednak, że … Najlepszym sposobem ochrony dziecka jest rozmowa z nim. Nie ma lepszej ochrony niż mądry, troskliwy rodzic i jego opieka. Żadne rozwiązanie techniczne nigdy nie zastąpi dobrego kontaktu rodzica z dzieckiem.

11 Więcej o bezpieczeństwie dzieci w Internecie znajdziesz na stronach:


Pobierz ppt "Bezpieczny Internet, czyli jak ochronić swoje dziecko …"

Podobne prezentacje


Reklamy Google