Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JERSINIOZA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JERSINIOZA."— Zapis prezentacji:

1 JERSINIOZA

2 JERSINIOZA – to ostra lub przewlekła odzwierzęca choroba zakaźna wywołana przez pałeczkę Yersinia enterocolitica. Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową – w następstwie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, zanieczyszczonych pierwotnie (produkty pochodzące od zwierząt chorych) lub wtórnie odchodami zwierząt, ludzi chorych lub nosicieli.

3 Pałeczki Yersinia enterocolitica mogą rosnąć w warunkach tlenowych i beztlenowych w temperaturze od 0ºC do 45ºC. Zdolność do namnażania się w temperaturze 4-8ºC powoduje, że w produktach przechowywanych w chłodniach szybko stają się florą dominującą

4 Do zakażenia pałeczkami Yersinia enterocolitica najczęściej dochodzi po spożyciu :
surowego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego zanieczyszczonego fekaliami podczas uboju, niepasteryzowanego mleka zakażonego pałeczkami Yersinia, zakażonych produktów roślinnych przechowywanych przez długi czas w chłodni, zanieczyszczonej wody odchodami zwierząt i ludzi.

5 Objawy te występują u ludzi w różnym wieku,
Najczęściej występującymi postaciami klinicznymi jersiniozy są postacie jelitowe i rzekomowyrostkowe. Postacie jelitowe – zapalenie jelit oraz zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy biegunka, gorączka, bóle brzucha, wymioty. Objawy te występują u ludzi w różnym wieku, jednak najczęściej u małych dzieci do 5 roku życia.

6 Inne rzadziej występujące postacie jersiniozy
Postacie rzekomowyrostkowe (najczęściej od 20 do 30 roku życia, rzadziej u dzieci) ropne zapalenie węzłów chłonnych krezki jelitowej (objawy przypominające zapalenie wyrostka robaczkowego) Inne rzadziej występujące postacie jersiniozy postacie posocznicowe rumień guzowaty zapalenie stawów zapalenie tarczycy zapalenie mięśnia sercowego kłębuszkowe zapalenie nerek

7 ZWALCZANIE należy przestrzegać podstawowych zasad higieny,
zwracać uwagę na właściwe przygotowanie wieprzowiny, nie należy spożywać jej w postaci surowej lub niedogotowanej, nie należy pić surowego mleka lub wody wątpliwej jakości z nieznanego źródła, podczas uboju unikać skażenia kałem, zarówno mięsa, jak i innych części przeznaczonych do spożycia przez ludzi, również w szpitalu należy zachować odpowiednie środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się zakażenia spowodowanego jersinią.

8 Wielopostaciowość klinicznych objawów jersiniozy czyni diagnostyczne badania laboratoryjne decydującymi dla rozpoznania tej choroby. Obejmują one zarówno badania bakteriologiczne krwi, płynu otrzewnowego, stawowego, kału i badania serologiczne. Diagnostyka serologiczna opiera się na wykrywaniu przeciwciał pojawiających się w surowicy w odpowiedzi na zakażenie pałeczkami Yerinia w klasach IgA, IgM, IgG testem immunoenzymatycznym ELISA. Badanie można wykonać w Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii WSSE w Poznaniu w odstępach 14-dniowych w celu oceny dynamiki poziomu przeciwciał.


Pobierz ppt "JERSINIOZA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google