Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAGURSKI PARK NARODOWY. Co to jest park narodowy? To forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata, na obszarze której prawnie ograniczona.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAGURSKI PARK NARODOWY. Co to jest park narodowy? To forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata, na obszarze której prawnie ograniczona."— Zapis prezentacji:

1 MAGURSKI PARK NARODOWY

2 Co to jest park narodowy? To forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata, na obszarze której prawnie ograniczona jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, osiedlania się itd. Jednak obszar przynajmniej w pewnym zakresie jest udostępniony do zwiedzania.

3 Po co tworzy się parki narodowe? Parki narodowe tworzy się na obszarach wyróżniających się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych.

4 Parki narodowe w Małopolsce Magurski Park Narodowy Magurski Park Narodowy W Małopolsce znajduje się sześć parków narodowych: Babiogórski Park Narodowy Gorczański Park Narodowy Ojcowski Park Narodowy Pieniński Park Narodowy Tatrzański Park Narodowy

5 MAGURSKI PARK NARODOWY

6 Magurski Park Narodowy utworzony został rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1994. Miał obszar 199,62 km². Funkcjonowanie rozpoczął 1 stycznia 1995 r. W wyniku problemów z właścicielami gruntów został zmniejszony do obecnych 194,39 km².

7 Położenie 89,7% parku leży na terenie województwa podkarpackiego, a 10,3% na terenie województwa małopolskiego.

8 Piętra klimatyczne Na obszarze MPN występują dwa piętra klimatyczne: piętro umiarkowanie polskie, piętro umiarkowanie chłodne. MAPA

9

10 Flora MPN chroni przede wszystkim unikatowy w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni parku zajmują lasy. Na jego terenie wyróżnić można dwa piętra roślinne: pogórza i regla dolnego.

11 Piętro regla dolnego to głównie naturalne lasy bukowe z domieszką jedlin i rzadko występujących w Karpatach jaworzyn. Istnieją tu trzy obszary ochrony ścisłej: Magura Wątkowska (1189 ha), Kamień (378 ha) i Zimna Woda (841 ha), jest rezerwat skalny Kornuty, i pomnik przyrody Diabli Kamień. Piętro pogórza to głównie drzewostany sztuczne z przewagą sosny. Znajdują się tu też liczne łąki i pastwiska, a także torfowiska.

12 W parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt (nie licząc owadów). Wśród roślin 59 gatunków objętych jest ochroną ścisłą, 11 częściową, a 12 wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

13 Fauna Fauna parku to ponad 35 gatunków ssaków, 135 gatunków ptaków, liczne płazy i gady, wiele gatunków bezkręgowców. Oprócz licznie występujących tu jeleni, saren i dzików można spotkać pojedyncze niedźwiedzie, wilki i rysie. Wśród ptaków dominują gatunki leśne, w tym: orlik krzykliwy (symbol parku), puchacz, bocian czarny, dzięcioł trójpalczasty, dzięcioł białogrzbiety, siniak, puszczyk uralski. Obszar obfituje w gatunki płazów i gadów, występuje tu m.in. salamandra plamista, traszka górska, karpacka i grzebieniasta, kumak górski, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, zaskroniec zwyczajny, wąż Eskulapa.

14 Zabytki i atrakcje Pozostałości grodziska w Brzezowej z IX – X wieku Diabli Kamień Wodospad Magurski Mogiła Żydów zamordowanych w II wojnie światowej na przełęczy Hałbów

15 Kościół Parafialny w Nowym Żmigrodzie z XVI wieku Ośrodek Edukacyjny MPN wraz z Muzeum w Krempnej Cerkiew w Krempnej Jezioro zaporowe w Klimkówce DALEJ

16 POWRÓT

17

18

19

20

21

22

23

24 Szlaki turystyczne – Główny Szlak Beskidzki - im. K. Pułaskiego – Grybów – Ustrzyki Górne w Bieszczadach. - Rozdziele – Ferdel - Gorlice – Ożenna - Folusz przez Diabli Kamień – Ferdel - Folusz – Konieczna - Mrukowa – Krempna - Tylawa – Baranie - Przełęcz Mazgalica – Huta Polańska

25 Strona internetowa Oficjalna strona Magurskiego Parku Narodowego: www.magurskipn.pl

26 KONIEC Pracę wykonała: Anna Kłeczek


Pobierz ppt "MAGURSKI PARK NARODOWY. Co to jest park narodowy? To forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata, na obszarze której prawnie ograniczona."

Podobne prezentacje


Reklamy Google