Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Religijne przedmioty na przestrzeni wieków Witam. Oto moja wystawa „Religijne przedmioty na przestrzeni wieków”. Wybrałam ten temat, ponieważ wydaje mi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Religijne przedmioty na przestrzeni wieków Witam. Oto moja wystawa „Religijne przedmioty na przestrzeni wieków”. Wybrałam ten temat, ponieważ wydaje mi."— Zapis prezentacji:

1 Religijne przedmioty na przestrzeni wieków Witam. Oto moja wystawa „Religijne przedmioty na przestrzeni wieków”. Wybrałam ten temat, ponieważ wydaje mi się bardzo interesujący. Podczas wizyt w muzeach właśnie takie eksponaty przyciągały moją uwagę najczęściej i wydawały mi się mieć najbogatszą oraz najciekawszą historię. Tworząc tę wystawę nie chciałam ograniczać się tylko do jednego wyznania, więc uwzględniłam w niej judaizm, prawosławie i chrześcijaństwo. Serdecznie zapraszam do obejrzenia.

2 Madonna Bolesna Ta gotycka rzeźba Maryi powstała około XV w. w odpowiedzi na zapotrzebowanie, jakie niósł ze sobą ówczesny kult Matki Boskiej. Podkreślał on jak ważną rolę odgrywa ta postać w Kościele. To dzieło nie miało zadań edukacyjnych, jedynie emocjonalne. Kobieta dłonie złożone ma na piersi, do modlitwy. Twarz jest lekko zarysowana; w kształcie owalu.

3 Ikona „Ukrzyżowanie” Powstała około 1631r.; pochodzi z cerkwi w Szczawniku. Przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa. Przy krzyżu przedstawieni zostali św. Jan, Matka Boska, Maria Magdalena oraz Maria Kleofasowa. Chrystus wisi na prawosławnym krzyżu a tytuły zostały napisane cyrylicą oraz w języku greckim.

4 Ołtarzyk polowy Powstał w XVII wieku. Wojska Sobieskiego wracające do Polski po zwycięstwie nad Turkami, kilku wojaków zatrzymało się w Bieczu. Chcąc podziękować za pokonanie pogan i wyjście cało z wojny, zostawili w tamtejszym kościele ten ołtarzyk. W środkowej części: Ukrzyżowanie Po lewej: Dobry Pasterz Po prawej: Pieta z Matką Boską przebitą siedmioma mieczami boleści

5 Kapliczka „Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Chrystusowi” Kapliczka pochodzi z Łącka, w 1959 roku została podarowana muzeum. Reprezentuje typ kapliczki słupowej z drewnianą skrzynką obitą blachą o dekoracyjnym brzegu, która osadzona jest na okorowanym pniu.

6 Różaniec wykonany przez siostrę Łucję z Fatimy Wszystko zostało wykonane przez siostrę Łucję będącą, obok Hiacynty i Franciszka, jedną z trójki dzieci, którym w 1917 roku w Fatimie ukazała się Matka Boska. Wraz z etui siostra Łucja podarowała papieżowi Janowi Pawłowi II własnoręcznie wykonany różaniec.

7 Szkaplerz Karola Wojtyły (XX w.) Ten kto nosi szkaplerz, który także może być zastąpiony medalikiem, otrzymuje obietnicę tego, że w pierwszą sobotę po śmierci zostanie wybawiony z czyśćca. Katolicy wierzą, że noszenie szkaplerza i modlitwa zapewniają także szczególną opiekę Maryi. Powinien być zdejmowany tylko do kąpieli. Jeśli ulegnie zniszczeniu, trzeba go spalić i przyjąć nowy; nie można go wyrzucić.

8 Sutanna oraz piuska papieża Jana Pawła II Biała sutanna zapinana na małe guziki i czerwone buty są nieodłącznym elementem stroju papieża. Biel symbolizuje czystość duszy i ciała. Sutanna, która należała do Jana Pawła II, jest szczególna ze względu na to, że na jednej z wewnętrznych kieszonek wyszyto adnotację „6–10 VI 1979 r. Kraków” — datę, która pokrywa się z datą pierwszej pielgrzymki do Polski (2–10 VI 1979 roku).

9 Kielich z pateną Kielich z pateną stanowi dar dla Jana Pawła II od prezydenta Senegalu, Abdou Dioufana, podarowany Ojcu Świętemu podczas pielgrzymki do Senegalu w dniach 19–23 lutego 1992 roku.

10 Rękopis „Diwrej Dawid” (Słowa Dawida) Dawida ben Jakuba Ten rękopis powstał około 1690r. i dotyczy obliczania kalendarza żydowskiego. Jako że umiejętność obliczania kalendarza jest Żydom niezbędnie potrzebna, gdyż opiera się na nim ich życie religijne, postanowił zebrać w swym dziele całą dostępną mu wiedzę o kalendarzu i przekazać ją przyszłym pokoleniom.

11 Czepiec żydówki Powstał w II połowie XVIII wieku. Jest wyjątkowo rzadkim eksponatem. Powstał na terenie naszego kraju ze sprowadzanej koronki. Czepce były najpopularniejszym i najbardziej dekoracyjnym nakryciem głowy. Noszone przez zamężne, pobożne żydówki, które po ślubie ścinały włosy i zakrywały głowy.

12 Żydowski talerz cynowy (początek XIX) Prezentowany eksponat to kuty talerz cynowy, który mógł być używany w czasie szabatu lub, co bardziej prawdopodobne, w czasie święta Purim obchodzonego w miesiącu Adar, którego symbolem jest ryba, wykorzystana tu jako motyw zdobniczy. Dekoracja talerza w postaci grawerowanego wizerunku ryb ma związek z obowiązującym w religii żydowskiej rozdziałem potraw mięsnych od mlecznych. Do ich przygotowania i serwowania używano oddzielnych naczyń, stąd być może ich oznaczenia.

13 Korona na Torę (1819r.) Korona na Torę, określana jako keter to ozdoba wieńcząca przechowywany w pozycji pionowej zwój Tory, należy do elementów klej kodesz, czyli sprzętów i ozdób zwoju.

14 Lampka chanukowa (I poł. XIX w.) Chanukija, czyli lampka oliwna służąca do palenia symbolicznych świateł na pamiątkę odnowienia kultu w Świątyni w Jerozolimie po zwycięskim powstaniu Machabeuszy w 165 roku p.n.e.

15 Pucharek kiduszowy (XIX w.) Kidusz tłumaczy się z języka hebrajskiego jako „uświęcenie”. Ceremonię tę odprawia się na rozpoczęcie szabatu lub innych świąt, odmawiając specjalne błogosławieństwo nad pucharem czerwonego, słodkiego wina (ewentualnie soku z czerwonych winogron).

16 Żydowska obrączka ślubna Żydowskie obrączki ślubne były skromne, bez szlachetnych kamieni. Panna młoda nie powinna była bowiem mieć wrażenia, że otrzymuje przedmiot dużej wartości, ponadto w ten sposób zacierane były między małżonkami różnice majątkowe. Obrączkę wkładano nie na palec serdeczny, lecz wskazujący prawej ręki, ponieważ palec ten uważany jest za najważniejszy. W trakcie zakładania obrączki na palec pan młody wypowiadał formułę zaślubin: „Tą obrączką zostajesz mi poświęcona zgodnie z prawem Mojżeszowym i Izraela”.


Pobierz ppt "Religijne przedmioty na przestrzeni wieków Witam. Oto moja wystawa „Religijne przedmioty na przestrzeni wieków”. Wybrałam ten temat, ponieważ wydaje mi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google