Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan III Sobieski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan III Sobieski."— Zapis prezentacji:

1 Jan III Sobieski

2 Aby lepiej poznać historię króla przenieśmy się do XVII wieku…

3 JAN III SOBIESKI – młode lata
Jest r. W Olesku koło Kamienia rodzi się mały Jan Sobieski Janek jest drugim synem Jakuba Sobieskiego, wojewody ruskiego, późniejszego kasztelana krakowskiego, i Zofii Teofilii, z domu Daniłowiczównej, wnuczki hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Pod opieką matki spędza wraz z rodzeństwem dzieciństwo w Olesku. W 1640 r. wyjeżdża razem ze starszym bratem, Markiem do Krakowa, gdzie podejmuje naukę w słynnym na całą Polskę Kolegium Nowodworskiego, a następnie, trzy lata później, w Akademii Krakowskiej. Po ukończeniu przez nich studiów ojciec wysyła obu synów w podróż po krajach Europy Zachodniej. Trwa ona dwa lata i sześć miesięcy i miała stanowić uzupełnienie wykształcenia

4 A po skończeniu nauki… Jan wkrótce bierze udział w walkach z Kozakami i Tatarami pod Zborowem 15 sierpnia 1649 r. gdzie jako dowódca włanej chorągwi i starosta jaworowski przechodzi swój chrzest bojowy. Następnie w 1651 r. uczestniczy w słynnej trzydniowej bataloo (28-30 czerwca) pod Beresteczkiem, w której wojska polsko-litewskie dowodzone przez króla Jana II Kazimierza Wazę pokonują wielką armię kozacko-tatarską. W drugim dniu bitwy Sobieski zostaje ciężko ranny w walce z Tatarami i tylko dzięki swoim podkomendnym unika niewoli. Przez natępne kilka lat młody Sobieski pozostaje w szeregach armii polskiej. Bierze udział w obronie twierdzy Żwaniec na Ukrainie przed wojskami tatarsko-kozackimi w 1653 r. oraz w bitwie pod Ochmatowem z Kozakami w 1655 r. W walce z przważającymi siłami kozacko-tatarskimi Sobieski wykazuje się doskonałym talentem militarnym oraz strategicznym i nie dopuszcza nieprzyjaciela do wkroczenia w głąb kraju, odnosząc zwycięstwo w bitwie pod Podhajcami 6 października 1667 roku. Zwycięstwo to otwiera mu drogę do buławy hetmana wielkiego koronnego, którą otrzymuje od Jana Kazimierza 5 lutego 1668 r.

5 Marysieńka i Sobieski Rok 1655 ślub Jana III Sobieskiego z Marią Kazimierą Żoną króla jest Maria Kazimiera, znana jako Marysieńka, z którą żeni się dwukrotnie - najpierw potajemnie 14 maja 1655 r. (wówczas jest jeszcze zamężna z wojewodą sandomierskim, Janem Zamoyskim), a następnie 5 lipca tego samego roku już oficjalnie po śmierci pierwszego męża. Kiedy Jan ją poznał była dwórką królowej Marii Ludwiki Gonzagi. Ich długoletni romans zasłynął w historii między innymi z bogatej korespondencji miłosnej. Z małżeństwa tego Sobieski doczekuje się czterech synów i czterech córek.

6 Jan III Sobieski zostaje wybrany na króla Rzeczpospolitej
Rok 1674… Jan III Sobieski zostaje wybrany na króla Rzeczpospolitej

7 Cele Sobieskiego Głównym celem króla jest zapewnienie Polsce silnej pozycji nad Bałtykiem oraz złączenie unią personalną Prus Książęcych. W tym celu zamierza do neutralizacji stosunków polsko-tureckich oraz zawarcia bliskiej współpracy ze Szwecją i Francją. Program ten uzyskuje miano „polityki bałtyckiej” Sobieskiego. Doraźnie, za najpilniejsze zadanie dla Rzeczypospolitej król Jan III Sobieski uznaje zawarcie pokoju z Turcją, odzyskanie ważnego strategicznie Kamieńca Podolskiego i przerwanie nieustannego pasma wojen na południowych granicach państwa. W tym celu jesienią 1674 Rzeczpospolita wznawia działania wojenne na froncie tureckim. Zdobyte zostaje niemal całe Podole, a Kamieniec – zablokowany. Na więcej Sobieskiego nie stać, gdyż hetman wielki litewski Michał Kazimierz Pac znów zabiera wojska litewskie i wraca na Litwę.

8 Pałac w Wilanowie Pałac w Wilanowie był letnią rezydencją króla Sobieskiego Król Jan III nabywa posiadłość Milanów w 1677 roku. Z jego inspiracji i po jego czujnym okiem w kolejnych latach powstaje tu barokowy pałac, zaprojektowany przez Augustyna Locciego Młodszego. Wokół pałacu założono wspaniałe ogrody, folwark z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyniec. Wilanowska rezydencja, położona w pobliżu Warszawy, zapewnia Janowi III i jego rodzinie wytchnienie, równocześnie jest na tyle blisko Zamku Królewskiego – oficjalnej siedziby króla, Sejmu i Senatu, że monarcha nie traci kontroli nad biegiem zdarzeń.

9 Bitwa pod Wiedniem W roku 1683 Jan III Sobieski musi stawić czoła potędze tureckiej. Władca Turcji wysyła na sprzymierzoną z Polską Austrię olbrzymią armię. Rozpoczyna ona oblężenie Wiednia. Sytuacja obrońców miasta jest dramatyczna, dlatego austriacki cesarz zwraca się do króla Polski z prośbą o pomoc. Sobieski wypełnia zobowiązania wynikające z zawartego wcześniej sojuszu i rusza z odsieczą. Decydująca bitwa rozgrywa się 12 lipca 1683 r. pod Wiedniem. W jej wyniku Turcy zostali pokonani przez sprzymierzone wojska polskie, austriackie i niemieckie. Zwycięstwo pod Wiedniem rozsławiło imię Jana III w całej Europie i raz na zawszę złamało potęgę Turcji. 1683

10 Przyczyny i skutki PRZYCZYNY
Zawarcie sojuszu polsko – austriackiego przeciwko Turkom Oblężenie Wiednia przez wojska tureckie WYDARZENIE Jan III Sobieski pokonuje Turków pod Wiedniem w 1683 r. SKUTKI Wyzwolenie Wiednia Złamanie potęgi tureckiej

11 Śmierć króla Śmierć króla Jana III Sobieskiego nastaje w Wilanowie 17 czerwca Przyczyną jest atak serca, po długotrwałej chorobie.

12 Wracamy ponownie do XXI w.

13 Obecnie ciało króla i jego małżonki spoczywa w Krakowie na Wawelu.

14 Jeszcze raz w skrócie o Janie III Sobieskim
Sobieski zasłynął z umiejętności strategicznych, posiadał gruntowne wykształcenie filozoficzne, historyczne i filologiczne, władał językiem francuskim, niemieckim, włoskim, tatarskim, tureckim, oraz łaciną. Jan III Sobieski był i jesy nadal kojarzony głównie z wielkimi zwycięstwami oręża polskiego pod Podhajcami, Chocimiem i Wiedniem.

15 KONIEC Przygotowała Marta Mikołajczyk


Pobierz ppt "Jan III Sobieski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google