Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał: Adrian Linort. Toczona za czasów Stefana Batorego w XVI wieku. Rosja pragnęła zgarnąć tereny dzisiejszej Łotwy i Estonii, ponieważ miałaby dostęp.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał: Adrian Linort. Toczona za czasów Stefana Batorego w XVI wieku. Rosja pragnęła zgarnąć tereny dzisiejszej Łotwy i Estonii, ponieważ miałaby dostęp."— Zapis prezentacji:

1 Wykonał: Adrian Linort

2 Toczona za czasów Stefana Batorego w XVI wieku. Rosja pragnęła zgarnąć tereny dzisiejszej Łotwy i Estonii, ponieważ miałaby dostęp do Morza Bałtyckiego. Lecz utalentowany polityk, jakim był drugi władca elekcyjny zorganizował kilka udanych wypraw wojennych, które zakończyły się rozejmem w Jamie Zapolskim w 1582r.

3

4 Potop szwedzkiPotop szwedzki

5

6

7 Bitwa pod Wiedniem Prowadzona w 1683r. za panowania Jana III Sobieskiego. Zakończyła się przegraną Turcji, która nie podniosła się już po tym uderzeniu i przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy.

8 "Jan III Sobieski wysyła wiadomość o zwycięstwie papieżowi Innocentemu XI" – szkic obrazu Jana Matejki.

9 Bitwa pod Chocimiem Bitwa stoczona 11 listopada 1673. Wojska koronne i litewskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego odniosły zwycięstwo nad wojskami tureckimi pod wodzą Husejna Paszy (ok. 35 tys. umocnionych w dawnym – z czasów pierwszej bitwy chocimskiej w 1621 roku – obozie polskim). Dzięki błyskawicznemu szturmowi wojska polskie zdobyły obóz ze 120 działami i rozbiły pierwszą armię osmańską. Chocimska wiktoria, traktowana przez Polaków jako odwet za pokój buczacki, pozwoliła Sobieskiemu rok później wygrać elekcję i zasiąść na tronie Polski.

10 Jan III Sobieski pod Chocimiem

11 KoniecKoniec Dziękuję za uwagę!!!


Pobierz ppt "Wykonał: Adrian Linort. Toczona za czasów Stefana Batorego w XVI wieku. Rosja pragnęła zgarnąć tereny dzisiejszej Łotwy i Estonii, ponieważ miałaby dostęp."

Podobne prezentacje


Reklamy Google