Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ etosu harcerskiego na kreacje bohaterów literackich i filmowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ etosu harcerskiego na kreacje bohaterów literackich i filmowych."— Zapis prezentacji:

1 Wpływ etosu harcerskiego na kreacje bohaterów literackich i filmowych.
Omów analizując wybrane przykłady.

2 Etos rycerski, a etos harcerski
Punkty Prawa Harcerskiego związanego z rycerzami: 2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy. 5. Harcerz postępuje po rycersku.

3 „Czarne Stopy” *Przygody Męskiej Drużyny harcerskiej prowadzonej przez
Andrzeja Wróbla, podczas obozu harcerskiego w Górach Świętokrzyskich. * „Anioły w harcerskich mundurach.” * „Ten obóz to Twój egzamin.”

4 „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”
*Detektywistyczna Drużyna Harcerska, rozwiązująca zagadkę zaginięcia Marka Piegusa. „…dzięki harcerstwu, wszystkim po trochu.” „Nasza siła polega na wiedzy. Tylko wtedy można pomagać ludziom, jeśli się dużo wie.”

5 „Którędy do Eldorado” *Historia Piotra, Muńka i
Iwonki-trójki rodzeństwa, którzy po przeprowadzce do nowego miejsca, starają się zażegnać konflikt między Pychowiakami, a Kopalnianymi. *”…harcerze wcale nie są jak oni myślą, jakimiś frajerami”. *”Bo jestem harcerzem i wcale się tego nie wstydzę. A co ? Myślisz, że powinienem się wstydzić ?”

6 „Ptaki Ptakom” *Obrona zajmowanych przez
Niemców Katowic w pierwsze dni września 1939 roku, *Bohaterski patrol harcerzy na Katowickiej Wieży Spadochronowej, *Film poświęcony harcerzom, którzy we wrześniu 1939 roku oddali życie za swe miasto.

7 ważny punkt obserwacyjny. Siedzą tam jak ptaki w
-”Co będzie ? ” - „Będą nasi ! ” „Tak, trzeba te dzieci wymienić na wieży, to ważny punkt obserwacyjny. Siedzą tam jak ptaki w gnieździe, biedne dzieci, Odważne !” „Harcerze, którym słowa na ustach zamierały Harcerski, którym uśmiech zabrał wojny czas. Jak ptaki po przestworzach losu szybowały i spadały jak rzucony bez nadziei głaz.”

8 „Kamienie na szaniec” *Obraz życia młodych ludzi
podczas trwania II Wojny Światowej. *Jan Bytnar „Rudy” oraz Tadeusz Zawadzki „Zośka”-dwaj przyjaciele, harcerze, członkowie Szarych Szeregów. *Pierwsza poważna, uliczna akcja zbrojna Grup Szturmowych.

9 „Twardzi jesteśmy, nie pękamy jak kamienie.”
„Lecz zaklinam niech żywi nie tracą nadziei I przed narody niosą oświaty kaganiec, A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.” „Nie martw się proszę, wszystko skończy się Prędzej i mocniej odwaga zabija mnie. Nic się nie stało przecież dobrze wiesz Oddałem wszystko, żeby wszystko mieć…”

10 KONIEC pwd. Aleksandra Nowak sam.
w ramach próby na stopień podharcmistrza


Pobierz ppt "Wpływ etosu harcerskiego na kreacje bohaterów literackich i filmowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google