Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Joanna Białokoz (l. 6.5) Uniwersytet Dziecięcy UMCS; Przedszkole nr 65 ul. M. Langiewicza 3A, Lublin Data przeprowadzania doświadczenia: 05.06.201 5 Pali.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Joanna Białokoz (l. 6.5) Uniwersytet Dziecięcy UMCS; Przedszkole nr 65 ul. M. Langiewicza 3A, Lublin Data przeprowadzania doświadczenia: 05.06.201 5 Pali."— Zapis prezentacji:

1 Joanna Białokoz (l. 6.5) Uniwersytet Dziecięcy UMCS; Przedszkole nr 65 ul. M. Langiewicza 3A, Lublin Data przeprowadzania doświadczenia: 05.06.201 5 Pali się! - czyli jak za pomocą chemii nauczyć się alfabetu

2 Nauka alfabetu nie zawsze wydaje się ciekawa. Jak zapamiętać 24 litery? Co prawda Mama mówi, że jeszcze nie takich rzeczy będę musiała się w życiu nauczyć, ale trudno mi w to uwierzyć. Nie mam innego wyjścia, muszę zaufać Mamie. Podobno znalazła jakiś ciekawy sposób na zapamiętanie poszczególnych literek i cyferek.

3 Krok 1 – mieszamy białe kryształki z niewielką ilością wody destylowanej.

4 Krok 2 – bierzemy kawałek bibuły laboratoryjnej (może być też zwykła kartka papieru) i przy użyciu cienkiego pędzelka piszemy literkę lub cyferkę. Następnie suszymy bibułkę. Ja przygotowałam od razu kilka „malunków”.

5 Krok 3 – teraz najtrudniejsze! Trzeba rozgrzać „do czerwoności” kawałek drutu, gwoździk lub szklaną bagietkę i przytknąć do bibuły, w miejscu namalowanej literki. Ja użyłam drucika platynowego, ponieważ jest cienki i szybko się rozgrzewa. Po kilku sekundach bibuła zaczyna się żarzyć! Nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu stołu i oczu! Zamiast drucika platynowego można użyć zapałek, ale to już nie jest takie fajne ( ).

6 Krok 4 – czekamy, aż cała literka/cyferka się wypali i delikatnie otrzepujemy sadzę, najlepiej na szklaną podkładkę. Et voilà! Po takich emocjach na pewno zapamiętam w którą stronę pisze się cyfrę „5”! Mama miała jednak rację (jak zwykle ).

7 A teraz najważniejsze: zapytacie zapewne, JAKICH KRYSZTAŁKÓW UŻYŁYŚMY W DOŚWIADCZENIU? Wnioski końcowe Eksperymenty przygotowały i przeprowadziły: Asia (Joanna Białokoz) i Mama (Magdalena Makarska-Białokoz) Był to AZOTAN POTASU KNO 3 który pod wpływem wysokiej temperatury jest w stanie spalić celulozę, będącą składnikiem bibuły.


Pobierz ppt "Joanna Białokoz (l. 6.5) Uniwersytet Dziecięcy UMCS; Przedszkole nr 65 ul. M. Langiewicza 3A, Lublin Data przeprowadzania doświadczenia: 05.06.201 5 Pali."

Podobne prezentacje


Reklamy Google