Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozwiązanie zagadki nr 1.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozwiązanie zagadki nr 1."— Zapis prezentacji:

1 Rozwiązanie zagadki nr 1.
Nie Taka Matma Straszna ;-)

2 To moja ulubiona biblioteka!
A oto treść zagadki: W pewnej bardzo porządnej bibliotece , na jednej z półek, stoją trzy stukartkowe książki. Niestety mól książkowy przegryzł je prawie na wylot, poczynając od drugiej strony pierwszej książki i kończąc na przedostatniej stronie trzeciej książki. Ile kartek przegryzł mól? Dlaczego? To moja ulubiona biblioteka!

3 OKŁADKA PRZEDNIA Książka nr 1 Książka nr 2 Książka nr 3 Książka nr...
Kluczem do rozwiązania zagadki jest wyrażenie: „w pewnej bardzo porządnej bibliotece”. Ten zwrot daje nam pewien pogląd na ustawienie książek na półce. Przedstawia je poniższy rysunek: OKŁADKA PRZEDNIA Książka nr 1 Książka nr 2 Książka nr 3 Książka nr...

4 Na rysunku widzimy, że każda przednia okładka książki styka się z okładką tylną następnej- takie ułożenie jest prawidłowe w ‘porządnej’ bibliotece. Prześledźmy więc drogę naszego mola: Pierwsza kartka książki nr 1 100 kartek książki nr 2 Ostatnia kartka książki nr 3 DROGA MOLA

5 Co zadziwiające… Okazuje się, że tak naprawdę mól przegryzł na wylot tylko jedną książkę- była to księga nr 2. Więc w ilu kartkach zrobił dziury? Tu z pomocą może przyjść stwierdzenie, że JEDNA KARTKA=DWIE STRONY (książki drukuje się obustronnie) … Druga strona pierwszego tomu jest jednocześnie jego pierwszą kartką, a przedostatnia strona trzeciego- ostatnią.

6 Reszta jest matematyką…
= 102 Odp.: Mól przegryzł 102 kartki. Jak się przekonaliśmy-wcale nie taką straszną ;-).

7 Rozwiązanie opracowali:
Uczniowie klasy 3C z Gimnazjum nr 20 im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego w Gorzowie Wlkp., działający pod kierownictwem Pani mgr Anny Jarczak.


Pobierz ppt "Rozwiązanie zagadki nr 1."

Podobne prezentacje


Reklamy Google