Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawa Autorskie w Internecie. Prawo Autorskie Prawo autorskie zajmuje się zagadnieniami związanymi z utworami i ich ochroną, uprawnieniami przysługującymi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawa Autorskie w Internecie. Prawo Autorskie Prawo autorskie zajmuje się zagadnieniami związanymi z utworami i ich ochroną, uprawnieniami przysługującymi."— Zapis prezentacji:

1 Prawa Autorskie w Internecie

2 Prawo Autorskie Prawo autorskie zajmuje się zagadnieniami związanymi z utworami i ich ochroną, uprawnieniami przysługującymi twórcy oraz zasadami udzielania licencji. (Dz.U. nr 24 poz. 83) Ustawa z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

3 w szczególności przedmioty prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), plastyczne, plastyczne, fotograficzne, fotograficzne, lutnicze, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne (w tym wizualne i audialne). audiowizualne (w tym wizualne i audialne).

4 Zasady pobierania Publikacji Bez zgody autora stron, właściciela praw autorskich i zarazem ich wydawcy w Internecie żadna część tej publikacji nie możne być przechowywana w systemach wyszukiwania lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi, za pośrednictwem fotokopiarek czy w inny sposób, poza zakresem wynikającym z dozwolonego użytku chronionych utworów. Zamieszczenie całego artykułu jest możliwe tylko za zgodą autora.

5 Dowolny użytek W prawie autorskim istnieje pojęcie dozwolonego użytku. Polega on na wykorzystaniu krótkiego fragmentu dzieła z podaniem jego autora i źródła - czyli zamieszczaniu cytatów. Wolno więc cytować framenty artykułów z serwisu, z podaniem źródła

6 Wyjątki Nie jest oczywiście tak, że każdy tekst, grafika czy zdjęcie objęte są autorską ochroną prawną. Ustawa stanowi, że ochronie nie podlegają: akty normatywne lub ich urzędowe projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole, opublikowane opisy patentowe lub ochronne, proste informacje prasowe. Do innych wyjątków od bezwzględnej ochrony autorskiej należy instytucja tzw. dozwolonego użytku.

7 Odpowiedzialność Cywilna i Karna Osoba posiadająca prawa do opublikowanego bez jej zgody utworu w Internecie może domagać się dwukrotności, a w przypadku zawinionego naruszenia trzykrotności wynagrodzenia. Poza tym sąd może nakazać też zapłatę dodatkowej kwoty na Fundusz Promocji Twórczości. Osoba posiadająca prawa do opublikowanego bez jej zgody utworu w Internecie może domagać się dwukrotności, a w przypadku zawinionego naruszenia trzykrotności wynagrodzenia. Poza tym sąd może nakazać też zapłatę dodatkowej kwoty na Fundusz Promocji Twórczości. odpowiedzialność karna mówiąca o popełnieniu przestępstwa. W przypadku bezprawnego wykorzystywania cudzych materiałów grozi nam grzywna i kara pozbawienie wolności do 2 lat odpowiedzialność karna mówiąca o popełnieniu przestępstwa. W przypadku bezprawnego wykorzystywania cudzych materiałów grozi nam grzywna i kara pozbawienie wolności do 2 lat

8 Netografia: http://www.net7.pl/odpowiedzialnosc.html http://www.net7.pl/odpowiedzialnosc.html http://www.net7.pl/odpowiedzialnosc.html http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3636 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3636 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3636 http://homepages.ihug.co.nz/~antora/KULTINT/PRZEDRUK/P RAWO.HTM http://homepages.ihug.co.nz/~antora/KULTINT/PRZEDRUK/P RAWO.HTM http://homepages.ihug.co.nz/~antora/KULTINT/PRZEDRUK/P RAWO.HTM http://homepages.ihug.co.nz/~antora/KULTINT/PRZEDRUK/P RAWO.HTM http://www.sciaga.pl/tekst/68773-69- prawa_autorskie_a_internet http://www.sciaga.pl/tekst/68773-69- prawa_autorskie_a_internet


Pobierz ppt "Prawa Autorskie w Internecie. Prawo Autorskie Prawo autorskie zajmuje się zagadnieniami związanymi z utworami i ich ochroną, uprawnieniami przysługującymi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google