Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZADANIE ILUSTRUJĄCE ELEMENT WIEDZY KRAJOZNAWCZEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZADANIE ILUSTRUJĄCE ELEMENT WIEDZY KRAJOZNAWCZEJ"— Zapis prezentacji:

1 ZADANIE ILUSTRUJĄCE ELEMENT WIEDZY KRAJOZNAWCZEJ
Materiał przeznaczony dla uczniów na poziomie średniozaawansowanym. Justyna Pilak Justyna Szczepaniak Maria Ziemba

2 PARKI NARODOWE W POLSCE

3 Park narodowy - obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz krajobraz.

4 Parki narodowe w Polsce wyglądają tak:
Lektor prezentuje fotografie parków narodowych, studenci je opisują.

5

6

7 Zadanie dla studentów Czy w waszych krajach występują podobne formy ochrony przyrody? Jeśli tak to, jakie? Podajcie po jednej nazwie. Gromadzenie banku nazw parków narodowych na świecie. Pokazanie tabliczek z oryginalnymi nazwami polskich parków narodowych.

8

9 W Polsce są 23 parki narodowe, przed którymi możecie spotkać takie tablice informacyjne. Największym z nich jest Biebrzański Park Narodowy (592,23 m2), a najmniejszym Ojcowski Park Narodowy (21,46m2). Najstarszymi są Białowieski i Pieniński Park Narodowy (1932r.), a najmłodszy nosi nazwę Park Narodowy „Ujście Warty” (2001r.).

10 Zadanie dla studentów: porównajcie zapisy na oryginalnych tabliczkach z zapisem nazw parków na mapie.

11 Każdy z parków w Polsce posiada własny znak (symbol).

12 Zadanie dla studentów: Przyjrzyjcie się znaczkom z nazwami polskich parków narodowych. Jakie zwierzęta rozpoznajecie? Zapiszcie ich nazwy w porządku alfabetycznym. Studenci rozpoznają wybrane zwierzęta i z pomocą lektora zapisują ich nazwy. Następnie porządkują je alfabetycznie. Można opcjonalnie pokazać zdjęcia tych zwierząt i zapytać o występowanie ich w krajach studentów. Bóbr Ryś Jaszczurka Sowa Jeleń Żubr Kaczka Żuraw Koń (Kuc) Mewa Kozica (Koza) Nietoperz Łoś Orzeł

13 Zadanie dla studentów: Przed tobą wszystkie polskich parków narodowych Wybierz np. 5 z nich i przyporządkuj je do odpowiednich kółek na mapie Polski. Ćwiczenie w zapamiętywaniu nazwy parku narodowego na podstawie wybranego znaczka. Podpisywanie mapki nazwami parków narodowych Prowadzący zajęcia przygotowuje dla każdego studenta zestaw do pracy (wydrukowana mapka i logo parków). Po wykonaniu zadania studenci porównują swoje odpowiedzi z właściwymi (podaje je lektor).

14

15 Zdecyduj czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe wpisując w wyznaczone miejsce P, jeśli jest prawdziwe i F jeśli fałszywe. Symbol Świętokrzyskiego Parku Narodowego zawiera jelenia …. Dwa najstarsze Parki Narodowe założono w 1933r. …. Woliński Park Narodowy jest na południu Polski ….. Bieszczadzki Park Narodowy jest najdalej wysuniętym na południe Polski ….. Większość polskich Parków Narodowych znajduje się na północy kraju ….. Bóbr znajduje się na znaczku Wigierskiego Parku Narodowego ….. Odpowiedzi: P, F,F, P, F,P

16 Uzupełnij luki w tekście.
W Polsce są ………………………………..parki narodowe. Większość z nich znajduje się na……………………..kraju. Każdy z parków narodowych posiada własny…………………. zwany również symbolem parku. Wśród zwierząt chronionych w Polsce znajdują się np. .……………….., …………………, ……………………………. .

17 Bibliografia D. Jędrzejewski; 15 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce; National Geographic 2013r. Google Grafika. Parki narodowe i inne formy ochrony przyrody w Polsce. Atlas i przewodnik; Meridian. https://www.youtube.com/watch?v=h1DIi3j_0FI


Pobierz ppt "ZADANIE ILUSTRUJĄCE ELEMENT WIEDZY KRAJOZNAWCZEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google