Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powstanie listopadowe. Przyczyną powstania była fala rewolucji w Europie, głównie we Francji i w Belgii. Po pierwsze, Polacy mieli "wzór", a po drugie,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powstanie listopadowe. Przyczyną powstania była fala rewolucji w Europie, głównie we Francji i w Belgii. Po pierwsze, Polacy mieli "wzór", a po drugie,"— Zapis prezentacji:

1 Powstanie listopadowe

2 Przyczyną powstania była fala rewolucji w Europie, głównie we Francji i w Belgii. Po pierwsze, Polacy mieli "wzór", a po drugie, car Mikołaj I zamierzał wysłać armię polską do stłumienia rewolucji w Belgii. Na miejsce wojsk polskich do Królestwa miały być wprowadzone siły rosyjskie, a to się Polakom nie podobało

3 Celem spisku była jednoznacznie pojmowana niepodległość. W listopadzie 1830 policja carska wpadła na trop spiskowców i rozpoczęła pierwsze aresztowania. Trzeba było działać, przygotowywane powstanie musiało zostać przyspieszone, aby uniknąć spalenia całej siatki. Termin wybuchu powstania ustalono na 28 listopada 1830 roku.

4 Na skutek pośpiechu i nieporozumień plan ten nie został w pełni zrealizowany, Konstanty zdołał uciec. Inne oddziały miały za zadanie zajęcie koszar rosyjskich i rozbrojenie znajdujących się tam żołnierzy. Sygnałem do walki miało być podpalenie browaru na Solcu, pożar jednak nie został wszędzie zauważony. Powstanie rozpoczęło się w nocy z 29 na 30 listopada 1830.

5 Obrazy

6 "Wzięcie Arsenału w noc 29 listopada 1830

7 "Obnoszenie sztandarów zdobytych pod Wawrem, 1 IV 1831"

8 Walki na Pradze, 25 II 1831

9 Portrety postaci

10 Adam Jerzy Czartoryski (1770-1861) książe, polityk, minister spraw zagranicznych Rosji. przywódca Hotelu Lambert

11 Henryk Dembiński (1791-1864) generał, wódz naczelny powstania listopadowe

12 Jan Zygmunt Skrzynecki (1787-1860) naczelny wódz powstania listopadowego

13 Broń z okresu powstania


Pobierz ppt "Powstanie listopadowe. Przyczyną powstania była fala rewolucji w Europie, głównie we Francji i w Belgii. Po pierwsze, Polacy mieli "wzór", a po drugie,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google