Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CONCORDIA - stara drukarnia. Czas powstania: druga połowa XIX w Kubatura: 21 103,80m³ Powierzchnia użytkowa: 3,146m² Budynek Concordi usytuowany jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CONCORDIA - stara drukarnia. Czas powstania: druga połowa XIX w Kubatura: 21 103,80m³ Powierzchnia użytkowa: 3,146m² Budynek Concordi usytuowany jest."— Zapis prezentacji:

1 CONCORDIA - stara drukarnia

2 Czas powstania: druga połowa XIX w Kubatura: 21 103,80m³ Powierzchnia użytkowa: 3,146m² Budynek Concordi usytuowany jest na terenie ograniczonym ulicami Zwierzyniecką, Bukowską oraz Głogowską. W latach 1931 piętra drukarni podzielone były w następujący sposób: PIWNICA: Magazyny papieru, magazyny wraz z pakowalnią makulatury i skrawków, świetlica, odlewnia i warsztat ślusarski. PARTER/ I PIĘTRO: Hale, magazyn przelotowy, po stronie wschodniej WC, szatnie, umywalnie, przy dźwigu kabina, szatnie PODDASZE: Pomieszczenia pomocnicze, fotografie, magazyn, introligatornia Budynek trójkondygnacyjny (parter, piętro i poddasze) z podziemiem. Rzut budynku zbliżony jest do litery L. Jest to budynek o konstrukcji szkieletowej. Ptzy budowie wykorzystano technologię stropów Kleina, które są wsparte na stalowych słupach i podciągach. Dach stanowi konstrukcja drewniana, kryta blachą i papą. Wewnątrz budynku ściany są tynkowane a posadzki zależnie od funkcji pomieszczenia, wykonane są z cementu i bitumu lub terakoty płytek ceramicznych, tudzież żywicznych.

3 HISTORIA

4 Drukarnia została założona już w 1850roku. Początkowo zajmowała się wydawaniem dziennika Posener Tageblatt. Po odzyskaniu niepodległości drukarnia otrzymała nazwę Concordia. W okresie międzywojennym Drukarnia znana była głównie z druków polskich, szczególnie Wydawnictwa Polskiego Rudolfa Wegnera, oraz cennych wydawnictw z serii Biblioteka Laureatów Nobla, Biblioteka Autorów Polskich, i wielotomowej serii Cuda Polski. Po II wojnie światowej weszła w skład Zakładów Graficznych im. Marcina Kasprzaka pod szyldem tym działała jeszcze 40 lat. Pierwsze informacje dotyczące wpisu do ksiąg wieczystych terenu na którym stoi Concordia, pochodzą jeszcze z lat 80 – tych XIX wieku. Jednakże w tychże księgach wieczystych Concordia pojawia się dopiero w 1911 jako Ostdeutche Buchd- rukerei und Verlagsastalt spółka akcyjna w Poznaniu, która już wówczas była bardzo zadłużona. W czasie okupacji niemieckiej Concordia była drukarnią niemiecką, przy czym wyraźnie zaznacza się charakter działalności tego przedsiębiorstwa jako produkcje materiałów proniemieckich służących celem narodowościowym i politycznym niemieckim, wydawane w języku niemieckim.

5 W czasie II Wojny Światowej budynek został znacznie uszkodzony. Po 45 roku przejęty przez drukarnię Św. Wojciecha. Po odbudowie, już w lutym 1945roku uruchomiono tu druk prasy codziennej. W latach następnych w budynku mieściły się Poznańskie Zakłady Graficzne, które według wpisu do ksiąg wieczystych z 1951 roku miały drukować: gazety codziennie, czasopisma, formularze, a także miały prowadzić handel książkami próbek tektury. W 1969 roku połączyły się zakładami Graficznymi im. M. Kasprzaka funkcjonując tak do października około 1985 roku, kiedy to przetarg na drukarnię wygrywa Big Bank gdański. W grudniu 1997roku Big Bank sprzedaje drukarnie firmie z siedzibą w Sopocie Nederpol Development & Investmant. W 2001 roku firma ta zakłada spółkę z miastem Poznań o nazwie Centrum Obsługi Biznesu, która stała się właścicielem omawianego budynku. W 2008 roku w procesie przetargowym, nowym właścicielem budynku staje się Pro Design –spółka, której założeniem jest stworzenie w drukarni Centrum Designu.

6 WSPÓŁCZESNOŚĆ

7 Do czasu remontu – planowanego na początku 2010roku, jedno z pięter budynku starej drukarni, udostępniono poznańskim artystom pod ich działalność twórczą. Pracownie zostały zaadaptowane przez użytkowników we własnym zakresie i na własne potrzeby. Dzięki temu drukarnia odżyła na nowo a połączenie różnych charakterów działalności, skutkuje kreatywnym działaniom, jakie zaplanowane są już na najbliższe miesiące. Swoje pracownie w drukarni posiadają: - Mixer - Dorota Gaj-Woźniak, Robert Wożniak, Monika Ulańska – projektantki mody - Monika Tymicka – pracownia filcu - Sylwia Tomczyk –grafika i Monika Gawarecka- malarstwo - Zbigniew Łowżył oraz Maciej Giżejewski Pracownia muzyczna - Teatr Usta Usta - Anna Brodziak, Szymon Brodziak, Maria Kudlik Pracownia fotograficzna i architektoniczna - Anna Brodziak, Szymon Brodziak, Maria Kudlik Pracownia fotograficzna i architektoniczna - Natalia Groblewska i Marcin Konicki PLUS MINUS DESIGN

8 Ponadto, otwartą przestrzeń pierwszego piętra drukarni udostępniono pod takie oto wydarzenia: Mediations Biennale Wystawa prac dyplomowych poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych Światowe Dni Innowacji 2008 oraz 2009 Festiwal Teatrów Ulicznych Malta 2009 Konferencje Warsztaty Nowy Folk Design Wystawa fotografii Noc Muzeów – Noc w Drukarni Wernisaż fotogalerii 2008 oraz 2009 W najbliższym czasie drukarnia zapraszać będzie również kolejne wystawy i warsztaty zaplanowane do końca 2009 roku.

9 FESTIWAL TEATRALNY MALTA 2009 NOC W DRUKARNI

10 ŚWIATOWE DNI INNOWACJI 2008

11

12

13

14 PRZYSZŁOŚĆ

15 Docelowo w drukarni powstanie Centrum Designu. Jego działalność będzie opierała się przede wszystkim na: -prowadzeniu działań promujących design -organizacji szkoleń, specjalistycznych warsztatów, wystaw designu zlecaniach badań rynku dla rozwoju biznesu -poszukiwaniu młodych projektantów z potencjałem i pomysłami oraz pomoc w poszukiwaniu inwestorów gotowych wdrażać ich projekty. -prowadzeniu konkursów projektowych dla studentów oraz pracowni projektowych W samym budynku znajdować się będą: 1. Zaplecze warsztatowe dla profesjonalnie działających na runku projektantów jak i studentów kierunków wzornictwa przemysłowego, zaopatrzone w drukarki 3D (prototypowanie), frezarki, plotery i inne maszyny umożliwiające wykonanie prototypu. 2. Sale wystawienniczo – konferencyjne, restauracja, księgarnia, sklep z akcesoriami designerskimi 3. Pomieszczenia biurowe 4. sale konferencyjno – warsztatowe.

16

17

18 Dziękujemy za uwagę Pro Design 0601 47 22 55 Ewa Voelkel Joanna Sosnowska – Cecuła Katarzyna Gliszczyńska www.pro-design.com.pl


Pobierz ppt "CONCORDIA - stara drukarnia. Czas powstania: druga połowa XIX w Kubatura: 21 103,80m³ Powierzchnia użytkowa: 3,146m² Budynek Concordi usytuowany jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google