Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Algorytmy Opracowanie: Maria Skalska na podstawie „Informatyka 2000” wydawnictwa Czarny Kruk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Algorytmy Opracowanie: Maria Skalska na podstawie „Informatyka 2000” wydawnictwa Czarny Kruk."— Zapis prezentacji:

1 Algorytmy Opracowanie: Maria Skalska na podstawie „Informatyka 2000” wydawnictwa Czarny Kruk

2 Algorytm to przepis rozwiązania zadania, zawierający opis danych wraz z opisem czynności, które należy w określonym porządku wykonać z tymi danymi, aby osiągnąć zamierzony cel

3 Czy wszystkie działania są algorytmiczne?
przyrządzenie sałatki z papryki wybór przewodniczącego samorządu szkolnego zatelefonowanie do lekarza w celu wezwania go do chorego namalowanie obrazu pt. „Wiosna” zwycięstwo w szkolnych zawodach lekkoatletycznych

4 Algorytm musi być: poprawny – dla każdego poprawnego zestawu danych, po wykonaniu skończonej liczby czynności, prowadzi do poprawnych wyników

5 Algorytm musi być: jednoznaczny – w każdym przypadku jego zastosowania, dla tych samych danych uzyskujemy ten sam wynik

6 Algorytm musi być: szczegółowy – aby wykonawca rozumiał opisane czynności i potrafił je wykonać

7 Algorytm musi być: uniwersalny – aby służył do rozwiązywania pewnej grupy zadań, a nie tylko jednego zadania. Np. Algorytm jest przepisem na rozwiązanie równania postaci ax + b = 0 dla dowolnych współczynników a i b, a nie – jednego, konkretnego równania, np. 2x + 3 = 0

8 Czy wszystkie działania są algorytmiczne?
Np.. Do namalowania obrazu konieczna jest wyobraźnia i twórcze działanie, a na to nie istnieje żaden przepis

9 Każdy algorytm musi być przedstawiony w taki sposób, aby można go było jednoznacznie odczytać i zastosować. Nieskomplikowany algorytm można opisać w języku potocznym.

10 Co składa się na algorytm?
Zawiera on opis danych, opis wyników oraz plan działania. Plan działania można przedstawić w postaci ciągu czynności, które muszą być wykonywane w określonej kolejności. Opis czynności występujących w algorytmie nazywamy instrukcjami.

11 Algorytm_1 (algorytm sekwencyjny)
Podnieś słuchawkę. Wybierz cyfrę 9. Przekaż informację. Odłóż słuchawkę.

12 Algorytm_2 (instrukcja warunkowa – Jeśli spełniony jest warunek W, wykonaj instrukcję A lub Jeśli spełniony jest warunek W, to wykonaj instrukcję A; w przeciwnym przypadku wykonaj instrukcje B) Podnieś słuchawkę. Wybierz cyfrę 9. Czy połączyłeś się z pogotowiem ratunkowym? 5A. Jeśli TAK, to przejdź do kroku 6. 5B. Jeśli NIE, to przejdź do kroku 7. Przekaż informację. Odłóż słuchawkę.

13 Algorytm_3 (instrukcja iteracyjna – Wykonaj instrukcję A dokładnie n razy)
Podnieś słuchawkę. Wykonaj czynność trzy razy. 2A. Wybierz cyfrę 9. Czy połączyłeś się z pogotowiem ratunkowym? 3A. Jeśli TAK, to przejdź do kroku 4. 3B. Jeśli NIE, to przejdź do kroku 5. Przekaż informację. Odłóż słuchawkę.

14 Algorytm_4 (drugi rodzaj instrukcji iteracyjnej - Powtarzaj wykonywanie instrukcji A aż do spełnienia warunku W) Czy słuchawka jest odłożona? 1A. Jeśli TAK, to przejdź do kroku 2. 1B. Jeśli NIE, to odłóż słuchawkę. Podnieś słuchawkę. Wykonaj czynność trzy razy. 3A. Wybierz cyfrę 9. Czy połączyłeś się z pogotowiem ratunkowym? 4A. Jeśli TAK, to przejdź do kroku 5. 4B. Jeśli NIE, to przejdź do kroku 6. Przekaż informację. Odłóż słuchawkę.

15 Algorytm_5 (instrukcja iteracyjna – Dopóki warunek W jest spełniony, wykonuj instrukcję A)
Czy słuchawka jest odłożona? 1A. Jeśli TAK, to przejdź do kroku 2. 1B. Jeśli NIE, to odłóż słuchawkę. Podnieś słuchawkę. Czy linia jest zajęta? 3A. Jeśli TAK, to: 3A1. Odłóż słuchawkę. 3A2. Podnieś słuchawkę. 3A3 Przejdź do kroku 3. 3B. Jeśli NIE, to przejdź do kroku 4. Wykonaj czynność trzy razy. 4A. Wybierz cyfrę 9. Czy połączyłeś się z pogotowiem ratunkowym? 5A. Jeśli TAK, to przejdź do kroku 6. 5B. Jeśli NIE, to przejdź do kroku 7. Przekaż informację. Odłóż słuchawkę.

16 Schemat blokowy to graficzny zapis algorytmu rozwiązania zadania przedstawiający opis i kolejność wykonywania czynności realizujących dany algorytm.

17

18

19

20


Pobierz ppt "Algorytmy Opracowanie: Maria Skalska na podstawie „Informatyka 2000” wydawnictwa Czarny Kruk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google