Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Charakterystyka planet układu słonecznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Charakterystyka planet układu słonecznego"— Zapis prezentacji:

1 Charakterystyka planet układu słonecznego
Wykonały: Kinga Węgrecka Jagoda Tabaczek Górnictwo i Geologia I rok magisterski, grupa I

2 Podstawowe informacje
Układ Słoneczny jest częścią galaktyki spiralnej zwanej Drogą Mleczną. Jego powstanie datuje się na około 6 mld lat temu. Proces ten związany jest z zagęszczeniem wirującego obłoku materii, której największa część skupiła się tworząc Słońce, a z reszty powstały planety i inne ciała niebieskie należące do Układu Słonecznego.

3 Podstawowe informacje
Słońce jest to niezbyt duża gwiazda znajdująca się w centrum Układu Słonecznego. Głównym jego budulcem jest wodór przekształcający się w procesach termojądrowych w hel.

4 Podstawowe informacje
Planeta jest to ciało niebieskie znajdujące się na orbicie wokół Słońca, posiadające wystarczającą masę, by własną grawitacją pokonać siły ciała sztywnego, aby wytworzyć kształt odpowiadający równowadze hydrostatycznej. Ponadto ciało to oczyściło sąsiedztwo swojej orbity z innych względnie dużych obiektów.

5 Podstawowe informacje
Planety dzielimy na dwie grupy: planety wewnętrzne (typu ziemskiego)- charakteryzują się one niewielkimi rozmiarami, dużą gęstością materii (ok.4-5,5g/cm3) oraz powierzchnią zbudowaną ze skał (posiadają skorupę planetarną). Zaliczamy do nich Merkurego, Wenus, Ziemię i Marsa.

6 Podstawowe informacje
planety zewnętrzne (planety olbrzymie lub typu jowiszowego)- charakteryzują się wielkimi rozmiarami, małą gęstością materii (1-2g/cm3). Są to wielkie kule gazowe, w których środku znajdują się niewielkie metaliczne lub skaliste jądra. Zaliczamy do nich Jowisza, Saturna, Uran i Neptuna. Planety te posiadają liczne księżyce oraz pierścienie.

7 Podstawowe informacje
księżyc jest to ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiega ono planetę lub planetoidę. Planeta i jej księżyce krążą wokół wspólnego środka masy. Księżyc Ziemii i księżyce Jowisza (Io i Europa) zbudowane są podobnie jak planety skaliste, natomiast pozostałe księżyce nazywane są lodowymi, ponieważ większość ich masy stanowi lód.

8 Podstawowe informacje
Pierścienie są złożone z cząsteczek pyłu i innych małych cząstek orbitujących dookoła planety w cienkim obszarze o kształcie dysku. Najbardziej spektakularne i znane pierścienie planetarne należą do Saturna, ale wszystkie cztery największe planety Układu Słonecznego (gazowe olbrzymy: Jowisz, Saturn, Uran i Neptun) mają układy pierścieni.

9 Merkury najbliżej Słońca, najmniejsza planeta wewnętrzna
temperatura powierzchni -183˚C do 427˚C około 80% masy stanowi żelazne jądro skalista powierzchnia pokryta licznymi kraterami nie posiada atmosfery

10

11 Merkury Średnia odległość od Słońca 57 909 176 km
Obwód orbity 36*1010 m Rok gwiazdowy około 88 dni Średnia prędkość orbitalna 47,87 km/s Brak satelit naturalnych W niektóre miejsca nie dociera w ogóle słońce

12

13 Wenus tzw. bliźniacza planeta Ziemi
wnętrze przypomina budową nasz glob powierzchnia została ukształtowana przez zjawiska wulkaniczne atmosfera jest bardzo gęsta, złożona głównie z dwutleneku węgla (96%)

14 Wenus Średnia odległość od Słońca 108 208 926 km
Rok gwiazdowy około 225 dni Średnia prędkość orbitalna 35 km/s Brak naturalnych satelit Średnica wokół równika km

15

16 Ziemia Trzecia planeta od słońca
Średnia odległość od Słońca km Średnia prędkość orbitalna 29,78 km/s Posiada naturalna satelitę - Księżyc

17 Ziemia Największa planeta skalista Układu Słonecznego
Jedyne znane miejsce we wszechświecie, gdzie odkryto życie Uformowała się około 4,5 mld lat temu Życie na ziemi umożliwiła ozonosfera oraz magnetosfera poprzez zmniejszenie promieniowania nadfioletowego i odbijanie cząstek wiatru słonecznego

18 Ziemia Przyszłość planety

19

20

21 Ziemia Podział na kontynenty i oceany

22 Mars Czwarta planeta od Słońca ,
Z powodu rdzawego koloru gruntu zwany jest Czerwoną Planetą, Znajduje się w odległości około 1,52 raza większej od Słońca niż Ziemia, Marsjańska doba wynosi 24 godziny 37 minut i 22,6 sekundy, Temperatura powierzchni Marsa waha się, spadając do około -87 °C podczas zimy i dochodząc do -5 °C w lecie.

23

24 Mars Powierzchnia: Liczne kratery, wulkany, doliny, łańcuchy górskie, szerokie kaniony itp., Brak aktywności tektonicznej Ogromne wygasłe wulkany Olympus Mons (24 km wys, 500 km średnica podstawy) Wpływ na rzeźbę miała woda, która obecnie jest w postaci lodu

25 Mars Dwa księżyce- Phobos i Deimos.
Średnica Phobosa wynosi 27 km i okrąża Mars w odległości mniejszej niż 6000 km. Phobos obiega swoją macierzystą planetę w ciągu 7 godzin i 39 minut. Deimos- jego średnica w najdłuższym miejscu wynosi 15 km. Krąży po orbicie oddalonej km od centrum planety i w przeciwieństwie do Phobosa ma stabilną orbitę.

26 Mars Klasyfikacja: Planeta (skalista) • Średnica równikowa: 6794 km • Okres obrotu: 24,6 h • Okres obiegu: dni • Masa (Ziemia=1) • Gęstość (woda=1) • Prędkość obrotu 868,22 km/h (na równiku) • Prędkość ucieczki: 5,027 km/s • Temperatura min: około -140°C • Temperatura max.: około +20°C • Albedo (100% refl.=1): • Księżyce: 2 • Pierścienie: 0

27 Jowisz Piąta i zarazem największą oraz najcięższa planeta w Układzie Słonecznym, Jego średnica wynosi tys. km., Średnia odległość Jowisza od Słońca wynosi 5,2 j.a. czyli około km, Czas okrążenia wokół Słońca wynosi 4333 dni - prawie 12 lat ziemskich, Jowisz dokonuje obrotu wokół własnej osi w 9 godzin i 56 minut i tyle też trwa jowiszowy dzień, Grawitacja na planecie jest 2,4 raza silniejsza niż na Ziemi

28

29 Księżyce Jowisza 67 satelitów o średnicy co najmniej 10 kilometrów oraz wielu pomniejszych. Cztery największe z nich to Io, Europa, Ganimedes i Kallisto .

30 Jowisz Klasyfikacja: Planeta (gazowy olbrzym) • Średnica równikowa: km (11,209 Ziemskich) • Okres obrotu: 9 h 55 min 30 s • Okres obiegu: 4 333,286 7 dni (11,8565 lat) • Masa (Ziemia=1) 1,8986×1027 kg • Gęstość (woda=1) 1,326 g/cm³ • Objętość: 142,55×1013 km³ (1321,3 Ziemi) • Prędkość obrotu: km/h (12,6 km/s) na równiku • Temperatura średnia: około −121 °C • Temperatura min.: około −163 °C • Księżyce: 67 • Pierścienie: 3

31 Saturn Szósta według oddalenia od Słońca planetą Układu Słonecznego.
Jest on kolejnym gazowym olbrzymem, Saturn jest otoczony pierścieniami, Jego promień wynosi ok km. Saturn jest obiektem o najmniejszej gęstości w Układzie Słonecznym. Krąży po własnej orbicie w odległości ponad 1,4 mld km od Słońca. Jeden obieg dookoła Słońca zajmuje mu ok. 29 lat 167 dni.

32 Saturn- charakterystyka fizyczna
Składa się głównie z wodoru i helu. Wnętrze planety zajmuje małe, skaliste jądro, które otacza gruba warstwa metalicznego płynnego wodoru. Saturn, za wyjątkiem Jowisza, obraca się szybciej niż inne planety, kończąc obrót mniej więcej co 10 i pół godziny.

33 Pierścienie Saturna Pierścienie uważane są za resztki pozostałe po kometach, planetoidach lub rozbitych księżyców. Rozciągają się od 6630 km do 120 700 km ponad równikiem planety, mają średnio około 20 metrów grubości i składają się w 93% z cząstek lodu z zanieczyszczeniami oraz w 7% z węgla.

34 Księżyce Saturna Saturn ma 62 księżyce o potwierdzonych orbitach, 53 z nich mają nadane nazwy. Siedem największych księżyców posiada wystarczająco silną grawitację, aby nadała im kształt zbliżony do kulistego. Największym księżycem jest Tytan.

35 Uran Gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Trzecia planeta pod względem wielkości. Uran jedno okrążenie Słońca wykonuje w 84 lata. Średnia odległość od Słońca wynosi około 3 miliardów km. Promień planety ma długość ok km. Jeden obrót Urana wokół własnej osi trwa 17 godzin 14 minut.

36 Uran- struktura wewnętrzna
Gęstość Urana jest równa 1,32 g/cm³- jest on drugą najmniej gęstą planetą. Standardowy model struktury Urana zakłada istnienie trzech warstw: skalistego jądra w centrum, lodowego płaszcza i zewnętrznej atmosfery wodorowo-helowej.

37 Uran- skład atmosfery Atmosfera Urana składa się głównie z molekularnego wodoru i helu. Trzecim najczęściej występującym składnikiem jest metan (CH4). Uran jest najzimniejszą planetą w Układzie Słonecznym, do -273 °C

38 Uran- księżyce Uran ma 27 znanych księżyców.
Pięć największych satelitów to Miranda, Ariel, Umbriel, Tytania i Oberon. Największy z księżyców, Tytania, ma promień 788,9 km i ósmym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym.

39 Neptun Ósma według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Najbardziej oddalony gazowy olbrzym, Znajduje się w odległości 4,5 mld km od Słońca, Jeden obieg dookoła Słońca zajmuje 165 lat, Jeden obrót wokół własnej osi trwa ok. 18 godzin, Jego promień wynosi ok km, Masa Neptuna jest równa 17 masom Ziemi, a jego gęstość wynosi 1,7 g/cm3.

40 Neptun Atmosfera Neptuna składa się głównie z wodoru cząsteczkowego, chmury tworzy metan i amoniak. Powierzchnia planety jest pokryta lodem i zestalonym amoniakiem. Temperatura powierzchni wynosi -200°C. Pogoda na Neptunie charakteryzuje się bardzo dynamicznymi burzami i wiatrem wiejącym z prędkością prawie 2100 m/s. Wnętrze Neptuna, podobnie jak Urana, składa się głównie z lodów i skał.

41 Neptun Neptun ma 14 księżyców,
Tryton to największy księżyc Neptuna, drugi ze znanych księżyców Neptuna to Nereida, Neptun ma słaby i niekompletny system pierścieni.

42 Planety karłowate znajduje się na orbicie wokół Słońca,
posiada wystarczającą masę, by własną grawitacją pokonać siły ciała sztywnego tak, aby wytworzyć kształt odpowiadający równowadze hydrostatycznej (prawie kulisty), nie oczyścił sąsiedztwa swojej orbity z innych względnie dużych obiektów, nie jest satelitą planety lub innego obiektu niegwiazdowego.

43 Planety karłowate Ceres  Pluton  Haumea  Makemake  Eris 

44 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Charakterystyka planet układu słonecznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google