Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Estera Sadaj, Jakub Erhardt, Wojtek Hyjek, Michał Kołodziej, Mateusz Olszewski, Zuzanna Ratajczyk, Grzegorz Grzybek, Sebastian Jaszczuk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Estera Sadaj, Jakub Erhardt, Wojtek Hyjek, Michał Kołodziej, Mateusz Olszewski, Zuzanna Ratajczyk, Grzegorz Grzybek, Sebastian Jaszczuk."— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Estera Sadaj, Jakub Erhardt, Wojtek Hyjek, Michał Kołodziej, Mateusz Olszewski, Zuzanna Ratajczyk, Grzegorz Grzybek, Sebastian Jaszczuk

2 1.Strona tytułowa 2.Spis treści. 3.Ławszowa – informacje ogólne. 4. Zabytki Ławszowej. 5.Wieża ciśnień. 6. Przyroda w Ławszowej. 7. Ciekawe miejsca. 8. Rzeka Kwisa. 9. Ciekawostki. 10.Przejęsław – informacje ogólne. 11.Miejsca, które warto zobaczyć. 12. Stara papiernia. 13.Coś interesującego w Przejęsławiu. 14. Przyroda w Przejęsławiu. 15. Tomisław – informacje ogólne. 16.Ciekawe miejsca. 17. – II- 18.Sport. 19. Zakończenie.

3 Informacje ogólne: Wieś została założona w XIII wieku na prawie niemieckim jako Lorenzdorf, co oznaczało dosłownie "wieś Wawrzyńca". Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1233 roku, kiedy to została ona wymieniona w dokumencie lokacyjnym miasta Nowogrodziec. W tym okresie wieś liczyła łącznie z osadnikami oraz chłopami poddanymi ok. 300 osób. Wieś zbudowana została na prawym, śląskim brzegu Kwisy, która stanowiła granicę Śląska z Łużycami.

4 Kościół w Ławszowej (prawobrzeżnej) stał on tu już od dawnych czasów. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1376 roku. Później był kilkakrotnie palony i niszczony, m.in. podczas wojen husyckich. W roku 1768 kościół doszczętnie się spalił. Jego obecny wygląd zawdzięczamy odbudowie w latach 1826-1827.

5 C i e k a w o s t k a : M i e j s c o w o ś ć b y ł a o ś r o d k i e m h u t n i c t w a i g a r n c a r s t w a. H u t n i c t w o ż e l a z a b a z o w a ł o n a m i e j s c o w y c h r u d a c h ł ą k o w y c h ( b a g i e n n y c h ), w ę g l u d r z e w n y o r a z r z e c e, k t ó r a d a w a ł a n a p ę d m a s z y n o m i u r z ą d z e n i o m n p. m i e c h o w i. Kolejowa wieża ciśnień Wieża wodna z Ławszowej; konstrukcja wybudowana w oparciu o typowy projekt, na planie ośmiokąta, zewnętrznie - dobrze zachowana. Stacja położona jest na szlaku kolejowym prowadzącym z Jeleniej Góry do Żagania (na jego pierwszym odcinku z Żagania do Zebrzydowej budowanym w latach 1902-1905 ). Pierwszy etap prac - tj. odcinek Zebrzydowa - Ławszowa ukończono 25.11.1902 roku

6

7 Stara elektrownia Szczątki tamy

8 Przez wieś przepływa rzeka Kwisa, która jest sklasyfikowana przez Komisję Turystyki i Rekreacji Polskiego Związku Kajakowego oraz przez Komisję Turystyki Kajakowej Zarządu Głównego PTTK jako jedna z 14 - stu rzek górskich i często jest wykorzystywana jako szlak kajakowy, którego przepłynięcie warunkowane jest posiadaniem najwyższego III stopnia Górskiej Odznaki Kajakowej.

9 Rzeka Kwisa jest nie tylko rajem dla kajakarzy, ponieważ, ze względu na bogactwo ryb w niej występujących, swój raj, odnajdują tutaj także wędkarze. Ponadto, corocznie, w maju organizowane są w Ławszowej Gminne Zawody Wędkarskie podczas, których wędkarze mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami w dziedzinie wędkowania. Miło spędzą ją czas tutaj także rowerzyści, ponieważ obok Ławszowej, na trasie Osiecznica - Świętoszów, przebiega ścieżka rowerowa "Doliny Kwisy" o długości 20,7 km.

10 Wieś położona 16 km od Bolesławca, zlokalizowana po obu brzegach Kwisy. Dawna nazwa osady, Prinzdorf wywodziła się od imienia Przemysław. Podobno nazwano ją tak na cześć noszącego to imię młodzieńca, który przed wiekami miał utopić się w Kwisie. W latach 1975- 1999 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. We wsi znajduje się duży tartak.

11 Miejsca, które warto zobaczyć: Miejsca, które warto zobaczyć: E l e k t r o w n i a w P r z e j ę s ł a w i u Stare bunkry

12

13 Coś interesującego: Budowa remizy Stary, poniemiecki cmentarz.

14 Przyroda w Przejęsławiu: Okoliczny Staw Kwisa

15 Jedna z nielicznych miejscowości podsiadająca dostęp do kolei, położona na brzegu Kwisy. Początki Tomisławia sięgają prawdopodobnie XIII w. Przypuszcza się, że nazwa wsi pochodzi od jej wójta i założyciela o imieniu Tammo. Było to zdrobnienie imienia Dankmar oznaczającego strażnika, wartownika.

16 Ciekawe miejsca: Kościół ewangelicki pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu z 1689 roku Cmentarz kościelny

17 ,,Bolesławieckie Wrota – dawny fragment Kościoła ewangelickiego w Tomisławiu. Epitafium Mury cmentarza z epitafiami

18 Sport W Tomisławiu mieści się jedno z nowocześniejszych boisk sportowych w gminie Osiecznica. Boisko wyposażone jest w ok 265 miejsc siedzących (plastikowe krzesełka) wkomponowanych w naturalną skarpę. Na boisku ćwiczą piłkarze z Gminnego Towarzystwa Sportowego "ROAN" które powstało w 2003 roku.

19


Pobierz ppt "Autorzy: Estera Sadaj, Jakub Erhardt, Wojtek Hyjek, Michał Kołodziej, Mateusz Olszewski, Zuzanna Ratajczyk, Grzegorz Grzybek, Sebastian Jaszczuk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google