Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ławszowa, Przejęsław, Tomisław

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ławszowa, Przejęsław, Tomisław"— Zapis prezentacji:

1 Ławszowa, Przejęsław, Tomisław
WCZORAJ I DZIŚ Autorzy: Estera Sadaj, Jakub Erhardt, Wojtek Hyjek, Michał Kołodziej, Mateusz Olszewski, Zuzanna Ratajczyk, Grzegorz Grzybek, Sebastian Jaszczuk

2 Spis treści 1.Strona tytułowa 11.Miejsca, które warto zobaczyć.
12. Stara papiernia. 3.Ławszowa – informacje ogólne. 13.Coś interesującego w Przejęsławiu. 4. Zabytki Ławszowej. 14. Przyroda w Przejęsławiu. 5.Wieża ciśnień. 15. Tomisław – informacje ogólne. 6. Przyroda w Ławszowej. 7. Ciekawe miejsca. 16.Ciekawe miejsca. 8. Rzeka Kwisa. 17. – II- 9. Ciekawostki. 18.Sport. 10.Przejęsław – informacje ogólne. 19. Zakończenie.

3 ŁAWSZOWA Informacje ogólne: Wieś została założona w XIII wieku na prawie niemieckim jako Lorenzdorf, co oznaczało dosłownie "wieś Wawrzyńca". Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1233 roku, kiedy to została ona wymieniona w dokumencie lokacyjnym miasta Nowogrodziec. W tym okresie wieś liczyła łącznie z osadnikami oraz chłopami poddanymi ok. 300 osób. Wieś zbudowana została na prawym, śląskim brzegu Kwisy, która stanowiła granicę Śląska z Łużycami.

4 Zabytki Ławszowej… Epitafia - Krzyż pokutny
Kościół w Ławszowej (prawobrzeżnej) stał on tu już od dawnych czasów. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1376 roku. Później był kilkakrotnie palony i niszczony, m.in. podczas wojen husyckich. W roku 1768 kościół doszczętnie się spalił. Jego obecny wygląd zawdzięczamy odbudowie w latach

5 Kolejowa wieża ciśnień
Ciekawostka: Miejscowość była ośrodkiem hutnictwa i garncarstwa. Hutnictwo żelaza bazowało na miejscowych rudach łąkowych (bagiennych), węglu drzewny oraz rzece, która dawała napęd maszynom i urządzeniom np. miechowi. Kolejowa wieża ciśnień Wieża wodna z Ławszowej; konstrukcja wybudowana w oparciu o typowy projekt, na planie ośmiokąta, zewnętrznie - dobrze zachowana. Stacja położona jest na szlaku kolejowym prowadzącym z Jeleniej Góry do Żagania (na jego pierwszym odcinku z Żagania do Zebrzydowej budowanym w latach ). Pierwszy etap prac - tj. odcinek Zebrzydowa - Ławszowa ukończono roku

6 Przyroda w Ławszowej W Ławszowej rosną aż 4 drzewa pomnikowe: - dąb szypułkowy "Jędrek" (260 lat) - dąb szypułkowy "Puchacz" (360 lat) - dąb szypułkowy "Ogrodnik" (300 lat) - wiąz szypułkowy "Bartosz" (260 lat)

7 Ciekawe miejsca: Szczątki tamy  Stara elektrownia

8 Rzeka Kwisa Przez wieś przepływa rzeka Kwisa, która jest sklasyfikowana przez Komisję Turystyki i Rekreacji Polskiego Związku Kajakowego oraz przez Komisję Turystyki Kajakowej Zarządu Głównego PTTK jako jedna z 14 - stu rzek górskich i często jest wykorzystywana jako szlak kajakowy, którego przepłynięcie warunkowane jest posiadaniem najwyższego III stopnia Górskiej Odznaki Kajakowej.

9 Ciekawostki: Rzeka Kwisa jest nie tylko rajem dla kajakarzy, ponieważ, ze względu na bogactwo ryb w niej występujących, swój raj, odnajdują tutaj także wędkarze. Ponadto, corocznie, w maju organizowane są w Ławszowej Gminne Zawody Wędkarskie podczas, których wędkarze mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami w dziedzinie wędkowania. Miło spędzą ją czas tutaj także rowerzyści, ponieważ obok Ławszowej, na trasie Osiecznica - Świętoszów, przebiega ścieżka rowerowa "Doliny Kwisy" o długości 20,7 km.

10 PRZEJĘSŁAW Wieś położona 16 km od Bolesławca, zlokalizowana po obu brzegach Kwisy. Dawna nazwa osady, Prinzdorf wywodziła się od imienia Przemysław. Podobno nazwano ją tak na cześć noszącego to imię młodzieńca, który przed wiekami miał utopić się w Kwisie. W latach miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. We wsi znajduje się duży tartak.

11 Miejsca, które warto zobaczyć:
Stare bunkry Elektrownia w Przejęsławiu

12 Stara papiernia w Przejęsławiu

13 Coś interesującego: Stary, poniemiecki cmentarz. Budowa remizy

14 Przyroda w Przejęsławiu:
Kwisa Okoliczny Staw

15 TOMISŁAW Jedna z nielicznych miejscowości podsiadająca dostęp do kolei, położona na brzegu Kwisy. Początki Tomisławia sięgają prawdopodobnie XIII w. Przypuszcza się, że nazwa wsi pochodzi od jej wójta i założyciela o imieniu Tammo. Było to zdrobnienie imienia Dankmar oznaczającego strażnika, wartownika.

16 Ciekawe miejsca: Cmentarz kościelny
Kościół ewangelicki pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu z 1689 roku Cmentarz kościelny

17 Mury cmentarza z epitafiami
Epitafium ,,Bolesławieckie Wrota” – dawny fragment Kościoła ewangelickiego w Tomisławiu.

18 Sport W Tomisławiu mieści się jedno z nowocześniejszych boisk sportowych w gminie Osiecznica. Boisko wyposażone jest w ok 265 miejsc siedzących (plastikowe krzesełka) wkomponowanych w naturalną skarpę. Na boisku ćwiczą piłkarze z Gminnego Towarzystwa Sportowego "ROAN" które powstało w 2003 roku.

19 Dziękujemy za uwagę!!! THE END


Pobierz ppt "Ławszowa, Przejęsław, Tomisław"

Podobne prezentacje


Reklamy Google