Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA. Obowiązek prawny udzielania pierwszej pomocy § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA. Obowiązek prawny udzielania pierwszej pomocy § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem."— Zapis prezentacji:

1 PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

2 Obowiązek prawny udzielania pierwszej pomocy § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej. § 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej. Artykuł 162 Kodeksu Karnego ( w oparciu o Kodeks Karny)

3 CZYNNOŚCI POCZĄTKOWE RATOWNIKA ZABEZPIECZENIE MIEJSCA WYPADKU ZABEZPIECZENIE MIEJSCA WYPADKU WOŁANIE O POMOC WOŁANIE O POMOC SEGREGACJA RANNYCH SEGREGACJA RANNYCH OCENA STANU POSZKODOWANYCH OCENA STANU POSZKODOWANYCH EWENTUALNA EWAKUACJA Z ZAGROŻONEGO TERENU EWENTUALNA EWAKUACJA Z ZAGROŻONEGO TERENU

4 POSTĘPOWANIE RATOWNIKA

5

6 Resuscytacja Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (w skrócie RK-O lub CPR) – zespół zabiegów, których zadaniem jest podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych, tj. co najmniej krążenia krwi i ewentualnie oddychania. Nazywana jest także podstawowym podtrzymaniem życia (PPŻ).

7 Podstawowe czynności przy resuscytacji A - airways - drogi oddechowe - zapewnij poszkodowanemu drożność dróg oddechowych i dostęp do powietrza A - airways - drogi oddechowe - zapewnij poszkodowanemu drożność dróg oddechowych i dostęp do powietrza B - breathing - oddech - zapewnij poszkodowanemu "oddech" - jeśli poszkodowany nie oddycha przystąp do sztucznego oddychania B - breathing - oddech - zapewnij poszkodowanemu "oddech" - jeśli poszkodowany nie oddycha przystąp do sztucznego oddychania C - circulation - krążenie - zapewnij poszkodowanemu "krążenie" - jeśli nie wyczuwasz pulsu przystąp do masażu serca C - circulation - krążenie - zapewnij poszkodowanemu "krążenie" - jeśli nie wyczuwasz pulsu przystąp do masażu serca

8 Kontrola skuteczności Resuscytacja jest skuteczna, jeśli pojawią się następujące objawy: unoszenie się i opadanie klatki piersiowej w rytm wentylacji unoszenie się i opadanie klatki piersiowej w rytm wentylacji tętno na dużych tętnicach tętno na dużych tętnicach zaróżowienie skóry. zaróżowienie skóry.

9 Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej: zegnij pod kątem ostrym tę jego nogę, która jest blisko ciebie, ustaw stopę tej nogi równo na ziemi i dosuń ją blisko pośladka wyprostuj rękę poszkodowanego, która jest blisko ciebie i wsuń ją pod pośladek poszkodowanego 3. chwyć drugą rękę poszkodowanego, lekko pociągnij delikatnie obracając jego ciało na bok ku sobie - kontroluj ten ruch swoją drugą ręką, położoną na kolanie poszkodowanego 4. odchyl głowę poszkodowanego do tyłu twarzą ku dołowi, podłóż jego dłoń pod policzek, aby utrzymać głowę w tej pozycji, drugą rękę poszkodowanego lekko odciągnij od ciała

10 W razie wypadku niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy. Są to numery bezpłatne, dodzwonisz się także bez żadnych środków na kącie.

11 Gdy się dodzwonisz: Przedstaw się Przedstaw się Powiedz ile masz lat Powiedz ile masz lat Powiedz gdzie się znajdujesz Powiedz gdzie się znajdujesz Powiedz co się stało Powiedz co się stało Powiedz dlaczego potrzebujesz pomocy Powiedz dlaczego potrzebujesz pomocy

12 ZAPAMIETAJ NUMERY TELEFONÓW !!! 997 POLICJA 998 STRAŻ POŻARNA 999 POGOTOWIE RATUNKOWE 112 TELEFON RATUNKOWY

13 PIERWSZA POMOC, WIERSZYK INTERNETOWY Idziesz gdzieś, a tu ktoś leży Nie bój nic, wiesz co należy Może tylko śpi, a może umrze, gdy ktoś nie pomoże Ale najpierw sprawdź koniecznie, czy pomagać jest bezpiecznie Głośno spytaj, czy jest zdrowy Lekko wstrząśnij staw barkowy Jeśli nie chce reagować Jeśli nie chce reagować musisz pomoc kombinować Głośno wołaj dookoła,sam niewiele zrobić zdołasz

14 Odchyl głowę, przyłóż ucho Patrz na żebra, czuj i słuchaj Nie oddycha albo charczy 112 kręć na tarczy Mów spokojnie co widziałaś, Że nie dycha, co chcesz zdziałać Gdzie jesteście, jak dojechać Możesz krótko ponarzekać Aż przyjadą już nie czekaj, Z uciskami nic nie zwlekaj W środku klatki, łokcie proste A uciski dosyć mocne

15 Co trzydziesty zrób dwa wdechy Żebra muszą drgnąć jak miechy Tempo na minutę setka Już po chwili jesteś betka Więc po pięciu takich cyklach Ktoś cię zmieni – nie ma byka Nie dasz rady, trudna rada Lecz gdy nie chcesz – wstyd i zdrada !

16 PAMIĘTAJ, ŻE UDZIELAJĄC PIERWSZEJ POMOCY: RATUJESZ LUDZKIE ZDROWIE RATUJESZ LUDZKIE ZDROWIE RATUJESZ LUDZKIE ŻYCIE RATUJESZ LUDZKIE ŻYCIE OGRANICZASZ SKUTKI URAZÓW I NAGŁYCH ZACHOROWAŃ OGRANICZASZ SKUTKI URAZÓW I NAGŁYCH ZACHOROWAŃ Przygotowała uczennica klasy drugiej – Aleksandra Wyka, Przygotowała uczennica klasy drugiej – Aleksandra Wyka, Ola korzystała z różnych stron internetowych opisujących działania podczas pierwszej pomocy, wklejała obrazki korzystając z grafiki Google, podczas wyjaśniania niektórych pojęć korzystała z Wikipedii. Ola korzystała z różnych stron internetowych opisujących działania podczas pierwszej pomocy, wklejała obrazki korzystając z grafiki Google, podczas wyjaśniania niektórych pojęć korzystała z Wikipedii.


Pobierz ppt "PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA. Obowiązek prawny udzielania pierwszej pomocy § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google