Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Antarktyda Barbara Sukiennik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Antarktyda Barbara Sukiennik."— Zapis prezentacji:

1 Antarktyda Barbara Sukiennik

2 Antarktyda kontynent o powierzchni około 14 mln km2 znajdujący się na półkuli południowej Ziemi, w rejonie koła podbiegunowego. Według teorii tektoniki płyt, Antarktyda z terenów równikowych przemieściła się w ciągu milionów lat na obecny obszar i tu się zatrzymała.

3 Praktycznie w całości pokryta jest lądolodem o grubości do 3500 metrów
Praktycznie w całości pokryta jest lądolodem o grubości do 3500 metrów. Lądolód nazywany jest Antarktyką.

4 Antarktyda widoczna z satelity
Aktualnie jest obszarem badań i miejscem turystyki ekstremalnej.

5 Baza polska Arctowski Największe skupisko ludzi - amerykańska baza McMurdo. Istnieje przynajmniej kilkanaście baz sponsorowanych przez różne kraje, m.in. przez Polskę. Na biegunie południowym jest również usadowiona baza amerykańska.

6 O dotarcie do bieguna rywalizowali na przełomie XIX i XX wieku badacze Robert Falcon Scott i Roald Amundsen. Ostatecznie wygrał Norweg Amundsen przy wykorzystaniu psich zaprzęgów (również jako posiłek).

7 Antarktyda jest najbardziej zachmurzonym kontynentem
Antarktyda jest najbardziej zachmurzonym kontynentem. Rocznie przypada tylko około 100 dni bezchmurnych. Istnieje tam również zjawisko nocy polarnej, która pogrąża cały kontynent w otchłani mrozu. Zanotowano temperatury około - 88 stopni Celsjusza (przy -60, -70 zamarza płyn w gałkach ocznych).

8 KRAINY WIECZNYCH LODÓW
Zimna strefa naszej planety, na której rozciągają się bezkresne pustkowia i gdzie bezustannie wieją lodowate wiatry są ostatnimi prawdziwymi dziewiczymi obszarami ziemi. Te tereny polarne nie są zaludnione.

9 Toczy się tu latem bardzo ruchliwe życie
Toczy się tu latem bardzo ruchliwe życie. Tutejsze wody są do cna wypełnione zwierzętami. Tereny najbardziej wysunięte na północ są zasiedlane przez wielkie drapieżniki-polarne niedźwiedzie zaś na południu rozmnażają się bezlotki królewskie i bezlotki Adeli.

10 Przedszkole pingwinów Adeli
Zwierzęta te swe całe życie spędzają w tym nie rozpieszczającym świecie. Ale te i inne jeszcze zwierzęta znakomicie przystosowały się do takich właśnie warunków życia.

11 BEZLOTEK ADELI Ten pingwin jest mniejszy od innych pingwinów. Buduje gniazdo na Antarktydzie na paru południowych wyspach Oceanu Spokojnego. Żyje w koloniach, do których może przynależeć pół miliona par. Ich bytowi zagrażają plany, które świat wiąże z Antarktydą.

12 BEZLOTEK OLBRZYMI CZYLI CESARSKI
Olbrzym wśród pingwinów. Może osiągnąć 1 metr wysokości. Żyje wyłącznie na Antarktydzie, gdzie zimą wysiaduje jaja. Może obyć się aż 3 miesiące bez pokarmu.

13 Opis pingwina długość od 30 do 122 cm dzioby zróżnicowane
silnie przesunięte ku tyłowi mocne nogi 3 przednie palce spięte błoną pławną krótki, sztywny ogon, pełniący z nogami funkcję steru skrzydła pełniące funkcję płetw napędowych wąskie nielotne brzuch biały, grzbiet i głowa ciemna (czarna, granatowa, szara) często na głowie czub na lądzie chodzą w postawie wyprostowanej, bądź ślizgają się na brzuchu, odpychając się nogami w wodzie prędkość ponad 20 km/h

14 BEZLOTEK KRÓLEWSKI Jeden z największych pingwinów. Żyje w dużych koloniach na Falklandach, w południowej Georgii na wyspach południowych Antarktydy. W czasie wyczekiwania na potomstwo samica trzyma jajko między nogami a brzuchem.

15 Pingwin antarktyczny i jego młode
gniazdo na nieosłoniętym terenie, w szczelinie bądź norze, zbudowane z kamieni lub części zielonych roślin składają 2 jaja wysiadują jaja na stopach pod fałdem tłuszczowym brzucha podczas wysiadywania nie odżywiają się (nawet do kilku miesięcy)

16 Pingwin wysiadujący młode

17 Kolonia pingwinów

18 Pingwiny wygrzewające się do słońca

19 Środowisko lęgowe pingwinów

20 FOKA LAMPARCIA Ta foka o długości 4 m i ciężarze 380 kg jest przedmiotem polowań ze względu na cętkowaną skórę. Żyje na Antarktydzie. Nie żywi się rybami jak to zazwyczaj czynią foki, lecz pingwinami i innymi fokami. Spotykana dość często. Obecnie żyje ich od 100 tyś. do 300 tyś. sztuk

21 Gniazdo pochwodzioba

22 Uchatki

23 Rodzinne spotkanie uchatek

24 Wcale się ciebie nie boję. To ja słoń morski. Jestem u siebie.

25 Spróbuj się zbliżyć!

26 Lampart morski

27 Kormorany błękitnookie

28 Kolonia kormoranów

29 Mewa dominikańska

30 W oczekiwaniu na łatwy łup.

31 Antarktyda – groźne skały

32 Klify skalne i lodowe

33 Antarktyda – wybrzeże

34 Antarktyda – lodowiec spływający do morza

35 Znajdź kolonie pingwinów

36 Brawo!!! Do zobaczenia na innym kontynencie.


Pobierz ppt "Antarktyda Barbara Sukiennik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google