Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.” SENEKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.” SENEKA."— Zapis prezentacji:

1 „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.” SENEKA

2 Stanisław August Poniatowski, ostatni król Rzeczypospolitej w latach [1764 – 1795] Wielu zarzucało mu zbytnią uległość wobec Rosji, której zawdzięczał wyniesienie na tron, ale był też gruntownie wykształcony i rozumiał konieczność pilnej naprawy państwa. Niestety większość szlachty wierzyła, że żyje w państwie o doskonałym ustroju. Reformy uważała więc za niepotrzebne.

3 Pleciesz waszmość trzy po trzy! Wolne elekcje, konfederacje, liberum veto, pusty skarb i słabe wojsko ściągnęły na nas rosyjskie panowanie!

4 Na warszawskim Zamku Królewskim odbywały się obrady sejmu, który przeszedł do historii jako Czteroletnii [1788 – 1792] lub Wielki. Uchwalono na nim bowiem 3 maja 1791 roku konstytucję*. * „To taki dokument, w którym jest napisane, jak te nowe rządy wyglądać mają.”

5 „Ludu Warszawy! Oto konstytucja, której treść wobec wszystkich poddanych wiadomą czynimy!”

6  Rzeczpospolitą czynimy monarchią konstytucyjną dzięki skupieniu władzy w osobie króla i konstytucji.  Tron Rzeczypospolitej czynimy dziedzicznym, jako dawniej bywało. Elekcje zaś zniesione zostają.  Takoż zostaje zniesione liberum veto, aby sejmy więcej zrywane nie były. Uchwały sejmowe większością głosów odtąd podejmowane będą.  Wprowadzamy podział władzy na: prawodawczą [sejm i senat], wykonawczą [król i Straż Praw] i sądowniczą [sądy].  Dla obrony granic Rzeczypospolitej czynimy armię stałą, 100 tysięcy żołnierza liczącą.  Uchwalamy podatek stały dla szlachty i duchowieństwa.  Mieszczan z miast królewskich do posiadania ziemi i sprawowania urzędów dopuszczamy.  Chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego bierzemy.

7 Wiwat wszystkie stany! Vivat król kochany! Vivat sejm! Vivat naród! Niestety przeciwnicy konstytucji poprosili carycę Rosji o pomoc przy jej obaleniu. Interwencja wojsk rosyjskich doprowadziła do kolejnego, ostatniego rozbioru Rzeczypospolitej.

8 Ziemie polskie po rozbiorach Jednak pamięć o tamtych wydarzeniach pozwoliła Polakom przetrwać trudny dla nich czas zaborów [1795 – 1918].


Pobierz ppt "„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.” SENEKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google