Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dieta -bezpieczna czy groźna?. 1. Zasady prawidłowego odżywiania się. 2. Dieta. 3. Skutki złej diety.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dieta -bezpieczna czy groźna?. 1. Zasady prawidłowego odżywiania się. 2. Dieta. 3. Skutki złej diety."— Zapis prezentacji:

1 Dieta -bezpieczna czy groźna?

2 1. Zasady prawidłowego odżywiania się. 2. Dieta. 3. Skutki złej diety.

3 1. Zasady prawidłowego odżywiania się.

4 Pokarm – budulec i źródło energii - białka - jednym z najważniejszych składników organizmów są białka, białka mogą być dla organizmu źródłem energii, gdy brakuje w nim cukrów i tłuszczów, zbudowane są z aminokwasów. - węglowodany - dostarczają energię, takie jak glukoza, która jest cukrem prostym, najbogatszym źródłem węglowodanów jest pokarm roślinny, głównie owoce, warzywa, ziarna zbóż

5 - witaminy - Biorą one udział w licznych procesach przebiegających w organizmie i regulują ich szybkość Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - są magazynowane w organizmie, ich nadmiar powoduje groźne zatrucia i uszkodzenia wątroby. Witaminy rozpuszczalne w wodzie – nie są magazynowane w organizmie, dlatego ich nadmiar nie jest dla nas groźny, niebezpieczny dla zdrowia jest jedynie ich niedobór

6 - tłuszcze - są materiałem budulcowym, wchodzą na przykład w skład błon komórkowych, stanowią również materiał zapasowy, zwierząt są przechowywane przede wszystkim w komórkach tkanki tłuszczowej, które chronią narządy wewnętrzne przed urazami oraz utratą ciepła - sole mineralne - są one ważnym składnikiem budulcowym oraz biorą udział w regulacji procesów zachodzących w komórkach Makroelementy - czyli pierwiastki występujące w dużej ilości które pełnią funkcje budulcowe i są niezbędne do funkcjonowania komórek. Mikroelementy - występujące w małej ilości, które wchodzą w skład enzymów i wpływają na przebieg wielu reakcji chemicznych

7

8 Podział produktów żywnościowych: - ze względu na skład chemiczny; białkowe, tłuszczowe, węglowodanowe, witaminowe - ze względu na pochodzenie; roślinne, zwierzęce - ze względu na wartości odżywcze; budulcowe, energetyczne, regulujące

9

10 2. Dieta.

11 Czym jest dieta? Dieta to inaczej specjalny sposób odżywiania się, który określa ilość przyjmowanych pokarmów i płynów. Ma ona znaczenie lecznicze i profilaktyczne. Szczególnie musi być przestrzegana przez chorych ludzi. Dietetyka to nauka o prawidłowym i racjonalnym żywieniu.

12 Podstawy diety odchudzającej: - węglowodany - stanowią dla organizmu podstawowe źródło energii, możemy podzielić je na proste i złożone - białka - pełnią funkcję budulcową, wysokie porcje białek mogą podnieść poziom podstawowej przemiany materii nawet o 40 %. - tłuszcze - odpowiadają one m.in. za stan włosów i paznokci. Ich brak powoduje między innymi ich łamliwość.

13 Rodzaje diet: dieta 1000 kalorii dieta szwedzkadieta cukrzycowa dieta Kwaśniewskiego dieta antyzaparciow a dieta Montignac dieta kapuścianadieta bezglutenowa dieta owocowo- warzywna dieta optymalnadieta jogurtowadieta wiosenna dieta grupy krwidieta Gersonadieta Mayra dieta south beachdieta Hollywoodzka dieta 13. dniowa dieta kopenhaskadieta wątrobowa dieta Atkinsa dieta jogurtowadieta oczyszczająca dieta niełączenia

14 Czekolada pomaga w odchudzaniu. Czekolada poprawia nastrój, przyspiesza metabolizm i daje uczucie sytości. Takie właściwości czekolady pomagają przeprowadzić skuteczną kurację odchudzającą bez obniżenia nastroju. Jak pokazują badania, najlepsza porcja czekolady to około 7,5g dziennie, czyli 2-3 kostki czekolady ciemnej, najlepiej min przed głównym posiłkiem.

15 Efekt JO-JO. Efektem jo-jo nazywamy wahania masy (wagi) ciała polegające na następującym kolejno po sobie chudnięciu i tyciu. Kto jest zagrożony efektem jo-jo? Ludzie, w rodzinach których występuje otyłość; stosujący niewłaściwe metody odchudzania.

16 3. Skutki złej diety.

17 Bulimia Jest to choroba o podłożu psychicznym. Zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie diuretyków, środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne.

18 Anoreksja Jest to choroba o podłożu psychicznym. Objawia się silną obawą przed utyciem prowadzącą do unikania jedzenia. Osoby chore postrzegają siebie jako dużo grubsze i brzydsze niż są w rzeczywistości. Często też stwierdzają, że są syte, zanim zaczną jeść. Anoreksja może przebiegać przewlekle z okresami remisji i nawrotami oraz jako jeden rzut choroby.

19 Miażdżyca Przewlekła choroba, polegająca na zmianach zwyrodnieniowo- wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn. Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic.

20 Otyłość Patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet.

21 Osteoporoza Stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie.

22 Kamica nerkowa Choroba polegająca na powstawaniu tzw. złogów, czyli kamieni żółciowych w drogach żółciowych. Kamienie mogą być pojedyncze lub mnogie. Kamica pęcherzyka żółciowego prowadzi często do jego przewlekłego zapalenia. Kamica przewodów żółciowych może powodować ich częściowe lub całkowite zatkanie.

23 Wykonali: Kornelia Mucha Angelika Jaworska Aneta Krysa Patryk Machlarz


Pobierz ppt "Dieta -bezpieczna czy groźna?. 1. Zasady prawidłowego odżywiania się. 2. Dieta. 3. Skutki złej diety."

Podobne prezentacje


Reklamy Google