Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Legendy miejskie. Emergencja legend miejskich Upodobnienie jednostek pod względem tego, jak postrzegają rzeczywistość Źródło innych typów zachowań zbiorowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Legendy miejskie. Emergencja legend miejskich Upodobnienie jednostek pod względem tego, jak postrzegają rzeczywistość Źródło innych typów zachowań zbiorowych."— Zapis prezentacji:

1 Legendy miejskie

2 Emergencja legend miejskich Upodobnienie jednostek pod względem tego, jak postrzegają rzeczywistość Źródło innych typów zachowań zbiorowych (przede wszystkim złudzeń zbiorowych zwłaszcza symboliczne lęki zbiorowe)

3 Rodzaj rozbudowanej narracyjnie pogłoski (makropogłoska- Jean-Noël Kapferer) opowiadającej o tym, co niewiarygodne, ale prawdopodobne i co wydarzyło się we współczesnym, wielkomiejskim kontekście.

4 Historię pamiętam jeszcze z dzieciństwa, podsłuchałam jak opowiadała ją komuś moja babcia (usłyszałam ją ok roku w Gdańsku). Otóż pochowano nieboszczkę w pięknej sukni, suknia widać wpadła komuś na pogrzebie w oko, bo w nocy na cmentarz przyszli po nią złodzieje, wykopali zmarłą, rozebrali i sprzedali suknię w komisie. Kobieta która ją odkupiła, zadrasnęła się i zaraziła trupim jadem, oczywiście wkrótce zeszła z tego świata. Źródło:

5 W czasie alkoholowej imprezy studenci mieszkający w akademiku pod wpływem alkoholu (lub w innych wersjach narkotyków) postanawiają wysłać swojego kolegę na Marsa. W tym celu z kartonu i puszek budują pojazd kosmiczny. Astronauta wsiada do środka i startuje na Marsa wyskakując w pojeździe z 9. piętra (w innej wersji z 12. piętra) Źródło:

6 Moja koleżanka przed chwilą opowiedziała mi, że w weekend jej znajomym uprowadzili 3 letnie dziecko z IKEI Przekopali cały sklep z policją i nic. Późnym wieczorem rodzice wrócili do domu. Przed klatką oparte o ścianę siedziało dziecko. Było zupełnie niekontaktowe. Zawieźli je do szpitala - okazało się, że dziecku wycięto nerkę!! Źródło:

7 Szczury w toalecie zdarzają się dość często, w zeszłym roku w prasie wrocławskiej było o babce, która musiała na deske kłaść cegły, bo nie mogła sobie ze szczurami poradzić, ale największym hardkorem, również we Wrocławiu, jakieś pol roku temu byla babeczka kolo 70 lat, która w kiblou znalazla anakonde, bylo o tym nawet w teleeskpresie, po czym zaostawila ja na noc zamknieta w lazience, bo bala sie ze policja pomysli ze jest wariatka jak zadzwoni w nocy :D:d i te historie sa w 100% prawdziwe i świeze, z zeszłego roku, poszukjacie w google, to pewnie znajdziecie na stronach gazety wroclawskiej o tym Źródło:

8 Od przerażonych koleżanek usłyszałam wtedy, że po okolicy jeździ czarne BMW z ciemnymi szybami. Kierowcą, w innych wersjach pasażerem, miał być sam wysłannik piekieł. Zaczepiał on przechodniów pytając o godzinę. Gdy ktoś udzielił mu odpowiedzi, słyszał: Za 7 dni o tej godzinie umrzesz. W innej wersji: Jutro o tej godzinie umrzesz.. Mój brat twierdzi, że on słyszał wersję z czarnym Porsche. Do legendy dodawany również był fakt, że podobno we wspomnianym już Tarnobrzegu ktoś rzeczywiście zginął po 24 godzinach od tego wydarzenia: powiesił się. Inna wersja: zmarł na zawał. Źródło:

9 Złożoność narracyjna (fabuła, charakterystyka postaci, dramatyczna akcja, morał itd.) Opowieści niewiarygodne, ale prawdopodobne, bo: a. Znajome scenerie, przedmioty, kategorie osób b. Dobrze znane związki przyczynowo-skutkowe c. Wiarygodność źródła ( coś, co zdarzyło się znajomym naszych znajomych) Wariantywność / potencjalność Nieformalne kanały upowszechniania (ale też profesjonalne wsparcie: badacze folkloru oraz infotainment) Uniwersalność

10 1. Rozrywka ( legenda miejska bawi, bo: a. Daje poczucie kontroli nad tym, co przeraża b. Przerywa monotonię codzienności c. Sprawia, iż jednostka czuje się dobrze poinformowana d. Śmieszy (ludzie, jak przedmioty- Bergson) 2. Pouczanie (Kapferer) 3. Ostrzeganie- wskazywanie na ryzykowne sytuacje i zachowania oraz zagrożenia ze strony innych (Obcych) 4. Moralizowanie 5. Dawanie przewagi- rewanż. 6. Uspołecznianie ( konserwatywność/ ksenofobia)


Pobierz ppt "Legendy miejskie. Emergencja legend miejskich Upodobnienie jednostek pod względem tego, jak postrzegają rzeczywistość Źródło innych typów zachowań zbiorowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google