Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiktor Stojek, Ola Szwedowicz, Patryk Banacki i Mateusz Potorski. SP15 w Olsztynie Zapraszamy na prezentację pod tytułem:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiktor Stojek, Ola Szwedowicz, Patryk Banacki i Mateusz Potorski. SP15 w Olsztynie Zapraszamy na prezentację pod tytułem:"— Zapis prezentacji:

1 Wiktor Stojek, Ola Szwedowicz, Patryk Banacki i Mateusz Potorski. SP15 w Olsztynie Zapraszamy na prezentację pod tytułem:

2 Klasyczny chiński tangram to ludowa łamigłówka, która liczy sobie 3 tysiące lat. Została wynaleziona prawdopodobnie przez tybetańskich mnichów. Do Europy dotarła w XVIII wieku. Najczęściej była wykonywana z drewna lub (w wersji ekskluzywnej) z kości słoniowej, często bogato zdobiona. Jest to kwadrat podzielony na 7 części tzw. tanów (5 trójkątów ekierkowych, kwadrat i równoległobok), stąd jego oryginalna nazwa chi-chiao-tu" (tzn. siedem sprytnych części). Po rozsypaniu tanów należy z nich złożyć oryginalny kwadrat albo jedną z figur według zadanego wzoru. Za każdym razem trzeba użyć wszystkich części. Istnieje kilkaset możliwych kombinacji przedstawiających sylwetki ludzi, zwierząt, przedmiotów codziennego użytku, liter alfabetu i figur geometrycznych.

3 W Chinach łamigłówka ta jest tak popularna, jak w Europie szachy. Urządza się nawet specjalne konkursy na ułożenie w jak najkrótszym czasie jak największej liczby różnych figur. Spotyka się tam komplety naczyń, pudełek z laki a nawet stolików o kształtach poszczególnych tanów.

4

5

6 Co to jest tangram? Ludowa łamigłówka Gra planszowa Inaczej kubek

7 Gdzie wymyślono tangramy? W Polsce W Chinach W Hiszpanii

8 Na ile części dzieli się tangram? Na 10 części Na 2 części Na 7 części

9 Ile lat liczy sobie tangram? 100 lat 3000 lat 7000 lat

10 Niestety źle 1.Spróbuj jeszcze raz 2.Spróbuj jeszcze raz 3.Spróbuj jeszcze raz 4.Spróbuj jeszcze raz

11 2.Następne pytanie 3.Następne pytanie 4.Następne pytanie

12 Brawo!!! Koniec Mamy nadzieję, że się podobało


Pobierz ppt "Wiktor Stojek, Ola Szwedowicz, Patryk Banacki i Mateusz Potorski. SP15 w Olsztynie Zapraszamy na prezentację pod tytułem:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google