Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODA DOBREGO STARTU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODA DOBREGO STARTU."— Zapis prezentacji:

1 METODA DOBREGO STARTU

2 GENEZA METODY DOBREGO STARTU
Metoda Dobrego Startu została opracowana przez Martę Bogdanowicz w latach 60-tych w oparciu o wzory francuskie. Od tej pory kontynuowana jest praca nad rozwijaniem jej kolejnych modyfikacji. Oryginalna metoda została opracowana w latach 40-tych we Francji przez fizjoterapeutkę Thea Bugnet. Nosi nazwę Le Bon Depart, czyli dobry odjazd, odlot, start. Nazwa ta miała wskazywać na możliwość posłużenia się nią w przygotowaniu dzieci do nauki czytania i pisania.

3 Opracowania metodyczne Metody Dobrego Startu M
Opracowania metodyczne Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz dla uczniów 6-7 letnich Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka,  Danuta Szlagowska Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania (scenariusze zajęć + zestaw pomocy dydaktycznych + ćwiczenia + CD) Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka Metoda Dobrego Startu. Od wierszyka do literki, dwuznaku i zmiękczenia             

4 Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Małgorzata Jakacka
Metoda Dobrego Startu. Od wierszyka do literki (zeszyt 1 i 2) Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki. Część 1 (podręcznik + ćwiczenia + 3 CD) Marta Bogdanowicz, Małgorzata Szewczyk Metoda Dobrego Startu. Od słowa do zdania, od zdania do tekstu (ćwiczenia + teczka + CD)

5 Modyfikacje Metody Dobrego Startu nawzajem się uzupełniają, stanowiąc kolejne etapy pracy stymulacyjno-terapeutycznej, początkowo na materiale nieliterowym, a następnie na materiale obejmującym litery drukowane i pisane.

6 Metoda dobrego startu to system ćwiczeń oddziałujących przede wszystkim na procesy instrumentalne: percepcyjne i motoryczne. Zasadniczą rolę odgrywają w tej metodzie trzy elementy: - wzrokowy (wzory graficzne), - słuchowy (piosenka) - i motoryczne (wykonywanie ruchów zorganizowanych w czasie i przestrzeni, odtwarzanie wzorów graficznych, zharmonizowanych z rytmem piosenki).

7 Metoda dobrego startu:
kształci też zdolność rozumienia i operowania symbolami abstrakcyjnymi, co ma szczególne znaczenie dla dzieci rozpoczynających naukę szkolną. metoda ta oddziałuje też na inne funkcje psychiczne, sprzyjając rozwojowi wielu aspektów osobowości.

8 Ćwiczenia metodą dobrego startu składają się z trzech zasadniczych grup:
ćwiczeń ruchowych, ruchowo-słuchowych, ruchowo-słuchowo-wzrokowych. Wszystkie trzy rodzaje ćwiczeń występują w każdym zajęciu, stanowiąc jego kolejne etapy.

9 Zajęcia prowadzone metodą dobrego startu, przebiegają zawsze zgodnie ze stałym schematem. W każdym seansie występują: 1.Zajęcia wprowadzające. 2.Zajęcia właściwe: A.ćwiczenia ruchowe, B.ćwiczenia ruchowo-słuchowe, C.ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe. 3.Zajęcia końcowe.

10 Ogólne założenia MDS to:
- wielozmysłowe uczenie dziecka wykonywania ruchów zharmonizowanych w określonej przestrzeni i czasie - rozwijanie podstawowych funkcji spostrzegania i motoryki Struktura zajęć prowadzonych tą metodą musi się zmieniać biorąc pod uwagę specjalne potrzeby edukacyjne, możliwości i ograniczenia dzieci.

11 URZĄDZENIE SALI I POMOCE DO PROWADZENIA ĆWICZEŃ
Do prowadzenia zajęć MDS potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie oraz zestaw pomocy do ćwiczeń. W sali, w której prowadzone są zajęcia stoliki muszą być ustawione tak, aby dzieci siedziały obok siebie lub za sobą (nie naprzeciwko siebie). W sali powinno być dużo przestrzeni do prowadzenia ćwiczeń ruchowych i innych kończących zajęcia. Każdemu dziecku biorącemu udział w zajęciach potrzebny jest zestaw pomocy.

12 1) Do zajęć wprowadzających:
konkretne przedmioty związane z treścią piosenki; obrazek objaśniający treść piosenki 2) Do ćwiczeń ruchowo-słuchowych: woreczki i wałeczki wypełnione kaszą, grochem, ziarnem sznurki, gumy, wstążki, szarfy, balony, chusteczki, g instrumenty muzyczne lub przedmioty mogące je zastąpić, np. plastikowe butelki, kubki i pokrywki z naciągniętą gumką recepturką;

13 3) Do ćwiczeń ruchowo-słuchowo-wzrokowych:
wzór (figura lub litera) narysowany grubym mazakiem na kartce lub wykonany z materiału o wyrazistej fakturze (naszyty, wyklejony tasiemką lub sznurowadłem, dobrze wyczuwalny pod palcami); taca z kaszą manną; tabliczka, np. z gumy do zelowania butów, gumolitu i kreda arkusz papieru pakowego, kartka z rysunkowego formatu A-4 oraz zeszyt czysty i zeszyt w linie (powiększone i zwykłe). różne narzędzia: mazaki różnej grubości, kredki woskowe, ołówek, pędzle (do golenia i cieńsze), długopis. Karty do ćwiczeń (z publikacji "Od piosenki do literki")

14 Wzory kart pracy

15


Pobierz ppt "METODA DOBREGO STARTU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google