Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODA DOBREGO STARTU. GENEZA METODY DOBREGO STARTU Metoda Dobrego Startu została opracowana przez Martę Bogdanowicz w latach 60-tych w oparciu o wzory.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODA DOBREGO STARTU. GENEZA METODY DOBREGO STARTU Metoda Dobrego Startu została opracowana przez Martę Bogdanowicz w latach 60-tych w oparciu o wzory."— Zapis prezentacji:

1 METODA DOBREGO STARTU

2 GENEZA METODY DOBREGO STARTU Metoda Dobrego Startu została opracowana przez Martę Bogdanowicz w latach 60-tych w oparciu o wzory francuskie. Od tej pory kontynuowana jest praca nad rozwijaniem jej kolejnych modyfikacji. Oryginalna metoda została opracowana w latach 40-tych we Francji przez fizjoterapeutkę Thea Bugnet. Nosi nazwę Le Bon Depart, czyli dobry odjazd, odlot, start. Nazwa ta miała wskazywać na możliwość posłużenia się nią w przygotowaniu dzieci do nauki czytania i pisania.

3 Opracowania metodyczne Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz dla uczniów 6-7 letnich Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka, Danuta Szlagowska Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania (scenariusze zajęć + zestaw pomocy dydaktycznych + ćwiczenia + CD) Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka Metoda Dobrego Startu. Od wierszyka do literki, dwuznaku i zmiękczenia

4 Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Małgorzata Jakacka Metoda Dobrego Startu. Od wierszyka do literki (zeszyt 1 i 2) Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki. Część 1 (podręcznik + ćwiczenia + 3 CD) Marta Bogdanowicz, Małgorzata Szewczyk Metoda Dobrego Startu. Od słowa do zdania, od zdania do tekstu (ćwiczenia + teczka + CD)

5 Modyfikacje Metody Dobrego Startu nawzajem się uzupełniają, stanowiąc kolejne etapy pracy stymulacyjno-terapeutycznej, początkowo na materiale nieliterowym, a następnie na materiale obejmującym litery drukowane i pisane.

6 Metoda dobrego startu to system ćwiczeń oddziałujących przede wszystkim na procesy instrumentalne: percepcyjne i motoryczne. Zasadniczą rolę odgrywają w tej metodzie trzy elementy: - wzrokowy (wzory graficzne), - słuchowy (piosenka) - i motoryczne (wykonywanie ruchów zorganizowanych w czasie i przestrzeni, odtwarzanie wzorów graficznych, zharmonizowanych z rytmem piosenki).

7 Metoda dobrego startu: kształci też zdolność rozumienia i operowania symbolami abstrakcyjnymi, co ma szczególne znaczenie dla dzieci rozpoczynających naukę szkolną. metoda ta oddziałuje też na inne funkcje psychiczne, sprzyjając rozwojowi wielu aspektów osobowości.

8 Ćwiczenia metodą dobrego startu składają się z trzech zasadniczych grup: ćwiczeń ruchowych, ruchowo-słuchowych, ruchowo-słuchowo-wzrokowych. Wszystkie trzy rodzaje ćwiczeń występują w każdym zajęciu, stanowiąc jego kolejne etapy.

9 Zajęcia prowadzone metodą dobrego startu, przebiegają zawsze zgodnie ze stałym schematem. W każdym seansie występują: 1.Zajęcia wprowadzające. 2.Zajęcia właściwe: A.ćwiczenia ruchowe, B.ćwiczenia ruchowo-słuchowe, C.ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe. 3.Zajęcia końcowe.

10 Ogólne założenia MDS to: - wielozmysłowe uczenie dziecka wykonywania ruchów zharmonizowanych w określonej przestrzeni i czasie - rozwijanie podstawowych funkcji spostrzegania i motoryki Struktura zajęć prowadzonych tą metodą musi się zmieniać biorąc pod uwagę specjalne potrzeby edukacyjne, możliwości i ograniczenia dzieci.

11 URZĄDZENIE SALI I POMOCE DO PROWADZENIA ĆWICZEŃ Do prowadzenia zajęć MDS potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie oraz zestaw pomocy do ćwiczeń. W sali, w której prowadzone są zajęcia stoliki muszą być ustawione tak, aby dzieci siedziały obok siebie lub za sobą (nie naprzeciwko siebie). W sali powinno być dużo przestrzeni do prowadzenia ćwiczeń ruchowych i innych kończących zajęcia. Każdemu dziecku biorącemu udział w zajęciach potrzebny jest zestaw pomocy.

12 1) Do zajęć wprowadzających: konkretne przedmioty związane z treścią piosenki; obrazek objaśniający treść piosenki 2) Do ćwiczeń ruchowo-słuchowych: woreczki i wałeczki wypełnione kaszą, grochem, ziarnem sznurki, gumy, wstążki, szarfy, balony, chusteczki, g instrumenty muzyczne lub przedmioty mogące je zastąpić, np. plastikowe butelki, kubki i pokrywki z naciągniętą gumką recepturką;

13 3) Do ćwiczeń ruchowo-słuchowo-wzrokowych: wzór (figura lub litera) narysowany grubym mazakiem na kartce lub wykonany z materiału o wyrazistej fakturze (naszyty, wyklejony tasiemką lub sznurowadłem, dobrze wyczuwalny pod palcami); taca z kaszą manną; tabliczka, np. z gumy do zelowania butów, gumolitu i kreda arkusz papieru pakowego, kartka z rysunkowego formatu A-4 oraz zeszyt czysty i zeszyt w linie (powiększone i zwykłe). różne narzędzia: mazaki różnej grubości, kredki woskowe, ołówek, pędzle (do golenia i cieńsze), długopis. Karty do ćwiczeń (z publikacji "Od piosenki do literki")

14 Wzory kart pracy

15


Pobierz ppt "METODA DOBREGO STARTU. GENEZA METODY DOBREGO STARTU Metoda Dobrego Startu została opracowana przez Martę Bogdanowicz w latach 60-tych w oparciu o wzory."

Podobne prezentacje


Reklamy Google