Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OPRACOWAŁA PATRYCJA FRANCZAK ŚRODKI DYDAKTYCZNE Środki dydaktyczne zgodnie z definicją podaną w Nowym Słowniku Pedagogicznym W. Okonia to przedmioty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OPRACOWAŁA PATRYCJA FRANCZAK ŚRODKI DYDAKTYCZNE Środki dydaktyczne zgodnie z definicją podaną w Nowym Słowniku Pedagogicznym W. Okonia to przedmioty."— Zapis prezentacji:

1

2 OPRACOWAŁA PATRYCJA FRANCZAK ŚRODKI DYDAKTYCZNE

3 Środki dydaktyczne zgodnie z definicją podaną w Nowym Słowniku Pedagogicznym W. Okonia to przedmioty materialne umożliwiające usprawnienie procesu nauczania, uczenia się i uzyskania optymalnych osiągnięć szkolnych. Znaczenie tych środków odnosi się do takiej organizacji procesu nauczania i uczenia się, który będzie gwarantował jak najlepsze wyposażenie w kompetencje, niezbędne na danym etapie edukacyjnym.

4 Środki dydaktyczne, w zależności od formy, w której występują zostały podzielone na: SŁOWNE czyli udostępniające teksty drukowane lub pisane

5 WZROKOWE PROSTE tzw. pomoce naukowe, jak np. modele, oryginalne przedmioty, obrazy, wykresy, mapy, foliogramy, fazogramy

6 TECHNICZNE ŚRODKI WZROKOWE pomoce typu grafoskop, mikroskop, diaskop, teleskop

7 TECHNICZNE ŚRODKI SŁUCHOWE pomoce naukowe typy radio, magnetofon, gramofon, adapter

8 ŚRODKI SŁUCHOWO-WZROKOWE pomoce dydaktyczne typu filmy dźwiękowe, wideofony, telewizja, telewizja kasetowa

9 ŚRODKI AUTOMATYZUJĄCE PROCES DYDAKTYCZNY maszyny dydaktyczne, wyposażenie pracowni językowych, urządzenia symulacyjne, komputery, laptopy

10 Stosowane powyżej przedstawione środki dydaktyczne, a także materiały medialne spełniają różne zadania – funkcje. Do najważniejszych zaliczyć należy: 1. Funkcja poznawcza. 2. Funkcja aktywizująca. 3. Funkcja wychowawcza. 4. Funkcja motywacyjna. 5. Funkcja informacyjna. 6. Funkcja wdrożeniowa. Przybliżenie tych podstawowych środków dydaktycznych jest nieodzowne i bardzo istotne, aby uświadomić ważność tego problemu. Zastosowanie odpowiednio dobranych środków stwarzać ma w czasie zajęć dydaktyczno- wychowawczych takie sytuacje, które będą sprzyjać uczniom w rozpoznawaniu, akceptowaniu i przeżywaniu określonych wartości, w rozwijaniu ich aktywności w trakcie zdobywania wiedzy i kształceniu umiejętności.

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "OPRACOWAŁA PATRYCJA FRANCZAK ŚRODKI DYDAKTYCZNE Środki dydaktyczne zgodnie z definicją podaną w Nowym Słowniku Pedagogicznym W. Okonia to przedmioty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google