Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patron naszej szkoły.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patron naszej szkoły."— Zapis prezentacji:

1 Patron naszej szkoły

2 Kim byli Witaczkowie ? Henryk Witaczek -
- założyciel Centralnej Stacji Doświadczalnej Jedwabnictwa w Milanówku urodził się 10 maja 1901 roku w Warszawie i tam też rozpoczął naukę w szkole im. Mikołaja Reja. Nie ukończył jej jednak. W 1914 roku władze carskie wycofujące się z terenu Królestwa ewakuowały, często przymusowo, sporą część ludności polskiej. Stanisław Witaczek ojciec rodzeństwa, urzędnik kolejowy, wraz z żoną Jadwigą i dziećmi – Stanisławą i o cztery lata młodszym Henrykiem – znalazł się rok później w Gruzji, wśród kilkudziesięciu tysięcy Polaków, których w latach I wojny światowej wysiedlono na Zakaukazie i Kaukaz Północny. Tam dopiero Henryk ukończył w 1919 roku gimnazjum filologiczne, należał do polskiej drużyny harcerskiej i tam przeszedł pierwszy etap wtajemniczenia w dziedzinę jedwabnictwa.

3 Henryk przeszedł kurs hodowli jedwabników i morwy oraz produkcji jajeczek jedwabnika systemem Pasteura w Państwowej Stacji Jedwabniczej na Kaukazie Południowym w Tyflisie i podjął pracę w zarządzanej przez ojca fabryce jedwabiu przy Kaukaskiej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej. Na początek, jako robotnik niewykwalifikowany, po prostu sprzątał. Potem stopniowo poznawał wszystkie działy produkcji, od rozwijania oprzędów po tkanie i farbowanie przędzy i tkanin. Zdobytą w ten sposób praktyczną wiedzę zamierzał spożytkować w przyszłości w wolnej już Polsce. Jednocześnie studiował na wydziale ekonomii Politechniki w Tyflisie. Siostra, Stanisława pracowała w tym czasie społecznie i współtworzyła organizacje zawodowe.

4 Stanislawa Witaczek- była młodszą siostrą Henryka. Studentką biologii pomagała bratu w założeniu CDSJ (Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej) w Milanówku. W 1921r. Stanisława podjęła pracę w spółdzielni wydawniczej „Książka” . Razem z Henrykiem wędrowała po Polsce w poszukiwaniu drzew morwowych sadzonych przed wiekiem Z archiwum pani Zofii Żuławskiej Fotografia rodzeństwa Witaczków

5 Poczatki CDSJ w 1924 roku powstała Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza z siedzibą w Milanówku, w willi p. Wilsona przy ulicy Piasta 13 i z nią związało się od tej pory życie rodzeństwa Witaczków. Stacja rozpowszechniła w Polsce miliony sadzonek morwowych, prowadziła kursy instruktorskie, odczyty, pokazy i konkursy, wydawała podręczniki, plakaty i ulotki. Dyrektorem naczelnym był Henryk, ale to Stanisława wykładała na kursach instruktorów jedwabnictwa i była współautorką wszystkich prac na temat jedwabnictwa, wydawanych przez Stację. W efekcie hodowla jedwabników rozwinęła się znakomicie, a hodowcy nadsyłali swoje plony do Stacji, jako że nikt inny w kraju nie chciał kupować i przerabiać kokonów. Nieuniknione stało się więc stworzenie działu przemysłowego, dla którego pierwsze urządzenia i krosna zaprojektował Henryk Witaczek .

6 W latach trzydziestych XX w
W latach trzydziestych XX w., firma posiadała własną sieć eleganckich sklepów. Ówczesne władze tworzyły sprzyjający klimat inwestycjom związanym z jedwabnictwem. Dynamicznie rosła liczba hodowców jedwabników, która szybko osiągnęła 2400 producentów. Na XIV Targach Poznańskich w 1935 r., zaprezentowano wysokiej jakości tkaninę spadochronową wykonaną z jedwabiu produkowanego w Milanówku. Dzięki tego typu innowacyjnym projektom, które potem wdrażano do produkcji, następował dynamiczny rozwój firmy. Po zakończeniu II wojny światowej firma została upaństwowiona zmieniając nazwę na Zakłady Jedwabiu Naturalnego "Milanówek". Wyroby "Milanówka" zdobywały coraz większą sławę w Polsce i za granicą. Ręcznie malowane oraz drukowane jedwabne tkaniny sukienkowe, atłasy, tafty, szaliki, apaszki i krawaty z "Milanówka" stały się synonimem luksusu. free.art.pl/podkowa.magazyn/nr39/slownik39.htm

7 Oficjalne otwarcie CDSJ
1. czerwca 1930 r. już oficjalnego uroczystego otwarcia Stacji dokonał prezydent RP, Ignacy Mościcki. Witaczkowie stali się pionierami hodowli jedwabników w Polsce, a także jako, pierwsi rozpoczęli produkcję tkanin i nici z jedwabiu naturalnego z krajowego surowca. Ignacy Mościcki

8 Dzialalnosc Rodzenstwa podczas Drugiej Wojny Swiatowej
Wybuch II wojny światowej nie oznaczał zamknięcia znakomicie prosperującego zakładu, choć otrzymał on komisarza wyznaczonego przez władze okupacyjne. Henryk i Stanisława pracowali przez cały czas, udzielając jednocześnie pomocy konspiratorom i strukturom podziemnym, a także coraz liczniejszym potrzebującym.

9 Jedwab Wspólczenie Po zakończeniu II wojny światowej firma została upaństwowiona zmieniając nazwę na Zakłady Jedwabiu Naturalnego "Milanówek". Wyroby "Milanówka" zdobywały coraz większą sławę w Polsce i za granicą. Ręcznie malowane oraz drukowane jedwabne tkaniny sukienkowe, atłasy, tafty, szaliki, apaszki i krawaty z "Milanówka" stały się synonimem luksusu. W 1997 roku Zakłady Jedwabiu Naturalnego "Milanówek" zostały sprywatyzowanie i wykupione przez Jedwab Polski Sp. z o.o. Profil produkcji, w tym zwłaszcza produkcja ręcznie malowanych apaszek, szali i kuponów jest dynamicznie rozwijany. Firma zajmuje obecnie wiodącą pozycję na rynku polskim.

10 Anna U. Katarzyna B. Wykonaly:
Źródła:


Pobierz ppt "Patron naszej szkoły."

Podobne prezentacje


Reklamy Google